updated 10:49 AM CET, Mar 22, 2018
A+ A A-

Camino de Santiago przez cały rok!

  • Napisane przez Jan Wróbel
  • Dział: Europa
Wyróżniony Droga do Santiago Wikipedia/Edescas2 Droga do Santiago
Każdego roku wiele osób spotyka się z tym samym problemem – jaki wybrać cel wakacji. Dotyczy to grupek znajomych, rodziców z dziećmi, samotników. Marzą im się wakacje tanie, zapewniające frajdę i aktywny wypoczynek. Opcja zapewniająca te walory, oraz wiele innych, to Camino de Santiago.
C{jumi [*4]}oraz popularniejszy wśród Polskich turystów kierunek łączy wyprawę z plecakiem z przeżyciami duchowymi, samotną przygodę i możliwość pogrążenia się w myślach z przyjazną atmosferą schronisk.
Sama idea pielgrzymowania do Santiago de Compostela ma swój początek ponad 1000 lat temu. Pierwszym znanym pielgrzymem został Król Asturii już w X w. Wybrał on drogę nazywaną dziś Camino Primitivo – zaczynającą się niedaleko Oviedo, ok. 300 km od Santiago. Prócz tego dostępne są jeszcze inne możliwości – Droga Portugalska, Francuska, Wzdłuż Wybrzeża i Aragońska, łączące się czasem ze sobą. Możliwości transportu mamy trzy : pieszo, rowerem lub konno. Jeśli pokonamy więcej niż 100km w Santiago otrzymamy dyplom Pielgrzyma – w Hiszpanii nierzadko uwzględniany w CV. Cała nasza wyprawa zostanie wcześniej udokumentowana w Credencialu, w którym właściciel każdego schroniska bądź nawet właściciel sklepu może nam wstawić pieczątkę potwierdzającą naszą drogę. Credencial jest niezbędny aby otrzymać dyplom, a w drodze – nocleg...
Pielgrzymka z założenia dostarcza wrażeń religijnych. Nie kto inny jak sam Św. Jakub Apostoł leży pochowany w Katedrze w Santiago, nawiasem mówiąc niezwykle okazałej. Zwieńczeniem naszego trudu jest objęcie znajdującej się w środku statuy Apostoła. Ponadto, każdy kto ukończy Camino uzyskuje odpust (a przy tym możliwa jest klasyczna spowiedź, księża w katedrze są wielojęzyczni, niestety brak polskiego). Nie jednak warunku, aby pielgrzym był chrześcijaninem albo by uczestniczył w praktykach religijnych.
Natomiast najważniejszy cel podróżowania to oczywiście ból, pot i łzy... Tu Camino zapewnia wystarczająco dużo wrażeń. Niezależnie od tego, którą trasę obierzemy, mamy przed sobą wiele dni chodzenia po górach. Z tego też powodu trzeba dokładnie przemyśleć zawartość swojego bagażu. Każdy ciężar przekraczający 10% masy ciała może być dużym obciążeniem na 20-kilometrowym odcinku. Dobrą wiadomość mogę za to przekazać o noclegach – są naprawdę na każdą kieszeń. Na całym szlaku napotykamy na wspierane przez lokalne samorządy schroniska dla pielgrzymów – standardowo 3 euro/osoba. Ponadto założone jest wiele schronisk prywatnych, z tym że zwykle droższych. Wszędzie obowiązuje zasada kto pierwszy, ten lepszy. Wyspanie się do późna (7-8 rano) może zaowocować spaniem na podłodze lub w schronisku prywatnym. Dodatkowo nie ma możliwości spędzenia więcej niż jednej nocy. (Czasem jest, ale cena jest wtedy zaporowa). Nie ma co się spodziewać luksusów...
Nie każdy nasz nocleg będzie wyglądał jak ten który oferują nam w Bodenaya. Właściciele starają się zachować atmosferę prawdziwego klimatu pielgrzymki. Dostaniemy tam możliwość podzielenia się wrażeniami z kilkunastoma innymi turystami przy stole, pałaszując smaczny posiłek(obiad i śniadanie) przygotowany nam przez gospodarza. Prócz tego napotkamy wiele innych osób na naszej drodze, liczba ich będzie narastać wraz ze zbliżaniem się do Santiago. Ostatnie dwa dni są już naprawdę daleko od ideału „wyobcowania".
Warto znać klasyczne pozdrowienie na szlaku, te dwa słowa będą nam towarzyszyły przez całą podróż:Bien Camino!
{jumi [*6]}
Więcej w tej kategorii: « 200 lat Oktoberfestu Ach, te Kanary! »

Warszawa