A+ A A-

Litomyšl zaprasza na Międzynarodowy Festiwal Operowy

  • Napisane przez www.czechtourism.com
  • Dział: Czechy
Wyróżniony Litomyšl zaprasza na Międzynarodowy Festiwal Operowy www.czechtourism.com/Fot. Libor Svacek

Piękne miasto Litomyšl, położone we wschodnich Czechach, około 80 km od Międzylesia jest miejscem narodzin słynnego kompozytora czeskiego Bedřicha Smetany. Na przełomie czerwca i lipca odbywa się tu międzynarodowy festiwal muzyki klasycznej.

Bedřich Smetana, autor słynnej opery Sprzedana Narzeczona i wielu innych dzieł, narodził się w roku 1824 jako pierwszy syn w licznej rodzinie zamożnego piwowara Františka Smetany. Ojciec kompozytora był wielbicielem muzyki, mały Bedřich od dziecka przejawiał wyjątkowe zdolności muzyczne. W wieku czterech lat grał na skrzypcach, mając sześć lat występował przed publicznością grając na fortepianie. W wieku dziewięciu lat skomponował pierwszy utwór, który zachował się do dziś. W tutejszym pałacu możemy zobaczyć fortepian, na którym Bedřich Smetana grywał na początku swej kariery muzycznej.

W roku 1949 odbyła się pierwsza edycja festiwalu Litomyšl Smetany. Jest to największy festiwal open air muzyki klasycznej w Czechach. Koncerty organizowane są w salach i na dziedzińcu pięknego, renesansowego pałacu, wpisanego na Listę UNESCO, a także w Domu Smetany i w kościołach.

Na tegoroczną 57 edycję zapraszamy od 11 czerwca do 5 lipca.

Więcej na: www.czechtourism.com, http://festival.smetanovalitomysl.cz/.

Warszawa