updated 4:14 PM CEST, May 21, 2019
A+ A A-

W poszukiwaniu najlepszego moszczu

  • Napisane przez http://www.austria.info
  • Dział: Austria
Wyróżniony Kraina moszczu, region Mostviertel © Österreich Werbung Kraina moszczu, region Mostviertel

Wielobarwnie kwitnące owocowe drzewka, łagodne wzgórza, kolorowe pola, a przede wszystkim sok o bursztynowej barwie, który dał nazwę regionowi – to atrybuty regionu Mostviertel (Most – po polsku moszcz), jednego z najbardziej różnorodnych krajobrazów kulturowych Austrii.
Moszcz – w innych okolicach wytwarzany jest z jabłek, jednak w regionie Mostviertel niepowtarzalny owocowy smak nadają mu gruszki. Na mierzącym 200 km Szlaku Moszczu, pomiędzy rzekami Ybbs i Enns, jest wiele okazji, aby skosztować tego zdrowego napoju, w którym już Celtowie pokładali głęboką wiarę.

Bezpośrednio przy szlaku leży 29 zajazdów, 21 winiarni serwujących młode wino („Heuriger") i 24 gospodarstwa sprzedające własne produkty. Ale gruszka gruszce nierówna: „Co podać? Do wyboru jest Speck i Pichl, Dorsch i Stiegl, Knoll i Rosenhof..." Jest tylko jeden sposób, aby się przekonać, który z gruszkowych moszczów smakuje najlepiej: próbować, próbować i jeszcze raz próbować. Podczas degustacji gospodarze chętnie opowiadają o tym, jaką drogę przebył moszcz z drzewa do butelki. Gruszki, wyłącznie ręcznie sortowane, nie były wcześniej pryskane ani nawożone, przez niektórych producentów są rozdrabniane przy pomocy tradycyjnych urządzeń tj. „tarka do gruszek" i ręcznie wyciskane, zanim w końcu trafią do piwnic, gdzie moszcz fermentuje przez sześć do ośmiu tygodni. Zawartość alkoholu w moszczu wynosi od czterech do ośmiu procent objętości. Perlisty owocowy napój działa nie tylko orzeźwiająco – jest także zdrowy. Zawiera dużo witaminy C, potasu, wapnia i magnezu, przez co świetnie nadaje się do regeneracji organizmu.
Kto chciałby zrobić dla swojego zdrowia jeszcze więcej, może wybrać się pieszo lub na rowerze na jeden z licznych szlaków tematycznych. Zwłaszcza malownicze trasy widokowe pomiędzy miejscowościami Behamberg i Kürnberg (Wieża Cesarzowej Elżbiety), Ertl i Seitenstetten (Voralpenblick) oraz Neuhofen i Euratsfeld, gwarantują niezapomniane widoki na pagórkowaty krajobraz z rozproszonymi wśród wzgórz osadami i charakterystycznymi czworokątnymi zagrodami. Najpiękniej jest tutaj na wiosnę, gdy kwitnące drzewka owocowe wyglądają strojnie i bogato. Szlak Moszczu zachęca także bogatą oferta kulturalną. W sercu regionu Mostviertel leży istniejący już od 1112 roku klasztor Seitenstetten, stanowiący wraz z należącymi do niego gotyckim kościołem, romańską kaplicą rycerską i barokowymi budynkami klasztornymi jedyny w swoim rodzaju kompleks architektoniczny. Klasztor benedyktynów dominuje nad łagodnie pofalowanym krajobrazem i jest widoczny z daleka – nie bez powodu jest on w tradycji ludowej nazywany „Bożym Gospodarstwem".

Więcej o Szlaku Moszczu na: www.moststrasse.at oraz na www.most-strasse.at. Więcej o Regionie Mostviertel na: www.mostviertel.info. Więcej o Klasztorze Seitenstetten na: www.stift-seitenstetten.at.

Please provide full Credentials Infomation