updated 3:46 PM CET, Jan 18, 2019
Na żywo:
A+ A A-

Smok na ulicach Pilzna

  • Napisane przez JN
  • Dział: Czechy
Wyróżniony Smok na ulicach Pilzna

Czy to możliwe, żeby współcześnie smoki grasowały na ulicach miasta? Okazuje się, że tak.

Pod koniec sierpnia w czeskim mieście Pilzno widziano ogromnego, wielometrowej wysokości smoka. Wielki, czerwony smok o potwornym pysku przez trzy dni wędrował ulicami miasta w asyście innych olbrzymich marionetek. Jego pojawienie się nie przerażało przechodniów. Zarówno mieszkańcy Pilzna jak i turyści byli wręcz zachwyceni jego widokiem i chętnie robili sobie z nim selfie. Smok najbardziej upodobał sobie Plac Republiki, centralny plac Pilzna otoczony zabytkowymi kamienicami i tu najłatwiej można było go spotkać.

Pojawienie się czerwonego smoka na ulicach Pilzna nie było przypadkowe. Przywędrował on z Alicante w Hiszpanii razem z grupą teatralną Carros De Foc na pilzneński Międzynarodowy Festiwal Teatrów Lalkowych i Alternatywnych- Skupa's Pilsen Festival. W tym roku odbywał się on na przełomie sierpnia i września. Razem ze smokiem z Alicante przywędrowały inne olbrzymie marionetki, których wielkość dochodziła nawet do 12 m wysokości. Były one największą atrakcją tegorocznego festiwalu lalek. Przez trzy dni olbrzymie marionetki odgrywały spektakl La Nina, będący połączeniem teatru lakowego i ulicznego z akrobatycznym show realizowanym w asyście licznych muzyków i tancerzy.

W trakcie  trwającego 10 dni Festiwalu Teatrów Lalkowych - Skupa's Pilsen Festival publiczność miała okazję obejrzeć ok. 40 przestawień realizowanych w różnych technikach teatru lalek. Odbywały się one w centrum miasta i na ternie wystawowym Centrum Sztuki Nowoczesnej DEPO 2015 oraz w  Teatrze Alfa, Teatrze Nowym, Teatrze JK Tyla, a także w Muzeum Lalek. W ramach festiwalu poza czeskimi teatrami lalkowymi zaprezentowały się teatry lalkowe z różnych stron świata m.in. z Argentyny, Australii, Japonii, Wietnamu,  Izraela, Hiszpanii, Francji,  W. Brytanii, Finlandii, Holandii i Belgii. Uzupełniały je liczne imprezy towarzyszące w tym warsztaty wytwarzania oraz animacji lalek teatralnych.

Szacuje się, że w tym roku spektakle lalkowe w ramach wyjątkowej, 31 edycji Festiwalu Teatrów Lalkowych - Skupa's Pilsen Festival spektakle teatralne obejrzało ok. 120 tys. osób. Była to jedna z ważniejszych imprez programu Pilzno Europejską Stolicą Kultury 2015.

Pierwszy Skupa's Pilsen Festival zorganizowano w 1967 z okazji 75. rocznicy urodzin i 10. rocznicy śmierci "ojca" czeskiego teatru lakowego Josefa Skupa.

W Pilznie działa Teatr Alfa będący jedną z głównych scen teatru lalkowego w Czechach. W zabytkowej kamienicy na Placu Republiki mieści się również Muzeum Lalek.

Warszawa