updated 3:15 PM CET, Mar 25, 2019
Na żywo:
A+ A A-

Wielka Brytania zaprasza!

  • Napisane przez elo, mat. pras.
  • Dział: Europa
Wyróżniony Westminster i Big Ben w Londynie Wikipedia Westminster i Big Ben w Londynie
Rozpoczęła się międzynarodowa kampania - "Wielka Brytania. Na każdym kroku inny widok". Głównymi bohaterami jednej z ciekawszych opowieści o Wielkiej Brytanii są tym razem klasyczne miejsca, które koniecznie trzeba odwiedzić, by poczuć charakterystyczny "wyspiarski" klimat.

Kiedy w latach 80 – tych minionego wieku Sean C{jumi [*4]}onnery użyczył swojej twarzy, aby reklamować atrakcje Szkocji nikt nie miał cienia wątpliwości, że słynny, do bólu brytyjski aktor - filmowy James Bond - jest najlepszą wizytówką zarówno regionu, jak i całych Wysp. Tym razem kraj sam w sobie i jego ciekawe miejsca stały się magnezem dla turystów. Wyprawa szlakiem klasycznych atrakcji Zjednoczonego Królestwa może być pomysłem na arcyciekawy i nietuzinkowy wyjazd.
Klasycznie, historycznie i nieco tajemniczo
Historia Wielkiej Brytanii, sięgająca 50.000 lat wstecz, wywarła nieodwracalny wpływ na krajobraz i na ludzi. Jednym z jej największych i zarazem najbardziej tajemniczych pomników jest Stonehenge - kamienny krąg ułożony ok 13 km od miasta Salisbury. Jak powstał, do czego służył? Do końca nie wiadomo, prawdopodobnie był związany z kultem księżyca i słońca. Co roku, w czasie przesilenia letniego, lato wita tam ponad 20 tys. osób. Nie mniej tajemniczy, ale wywołujący uśmiech u dorosłych i strach pośród dzieci jest słynny Nessie - mityczny, bo jak dotychczas nikt nie udowodnił, że go widział – potwór z jeziora Loch Ness. W Wielkiej Brytanii mawiają, że choć nie ma duchów, lepiej nie powątpiewać w istnienie Nessie, bo grożą tarapaty i konflikt z okolicznymi mieszkańcami. Słynny na świecie plezjozaur mieszka w głębokich wodach jeziora. Lepiej nie pływać tam po zmroku!
Już bez tajemnic i na dodatek zupełnie za darmo można obcować z historią w londyńskim Muzeum Historii Naturalnej. W tym niezwykłym miejscu znajduje się 70 milionów różnych gatunków zwierząt, roślin i okazów minerałów, a także lodowisko. Ślizgając się wokół historycznego pałacu wiedzy w swojej własnej epoce lodowcowej trzeba uważać by... nie zderzyć się z wielkim, wełniastym mamutem! A jeśli komuś za mało tajemnic powinien koniecznie odwiedzić Chelsea Physic Garden – ogród botaniczny
w dzielnicy Chelsea. To jeden z największych sekretów Londynu, położony nieopodal brzegów Tamizy, z własnym mikroklimatem, jest miejscem słynnym z najważniejszych odkryć w całym świecie nauk botanicznych.
Kulturalnie, rockandrollowo
Chyba każdy się zgodzi, że Zjednoczone Królestwo to prawdziwe królestwo muzyki. Wspominając tylko Beatlesów czy Rolling Stones'ów już zapisaliśmy najważniejsze karty muzycznej historii świata. Tysiące turystów odwiedza Liverpool, miejsce, gdzie narodziła się legenda. Tutaj zaczynał George, Ringo, Paul i John, najsłynniejsza czwórka, która kiedykolwiek stąpała po naszej planecie. Warto więc wybrać się do takich miejsc, jak skrzyżowanie Penny Lane, czy klub Cavern, gdzie zespół grał swoje pierwsze koncerty. Gdy wiele wieków temu na deskach Globe Theatre odgrywano miłosną historię Romea i Julii zapewne mało kto przypuszczał, że Wielka Brytania stanie się prawdziwą skarbnicą kulturalnych wydarzeń na skalę światową - Glastonbury Festival z 200 tyś. odwiedzających, Blackpool Illuminations czy The Notting Hill Carnival to nie tylko dobry pomysł, ale i prawdziwa, kulturalna mieszanka. Miłośnicy kultury wysokich lotów powinni odwiedzić Millennium Centre w Walii - prawdziwą kulturową ikonę tego kraju. A program wydarzeń jest naprawdę imponujący - począwszy od jazzu, po występy komików i operę. Jeśli ktokolwiek myślał, że to Włosi mają mocne płuca, powinien usłyszeć śpiew Walijczyków!

Uciechy ciała
Po kulturalnych atrakcjach np. londyńskiego West Endu – teatralnej stolicy świata, gdzie w niewielkiej odległości znajduje się kilkadziesiąt teatrów - warto zaglądnąć do zakupowego serca Wysp Brytyjskich – Oxford Street. Wielkie wyprzedaże, wysokiej jakości, markowa odzież i setki sklepów, butików, wielkie centra handlowe. Jeżeli zakupy to dla kogoś styl życia powinien odwiedzić sklepy Selfridges. Po godzinach zakupów warto zatrzymać się na zasłużoną filiżankę herbaty w jednej z tamtejszych kawiarni. A jeśli zakupy to dla kogoś przede wszystkim święta i rodzina powinien udać się przed Bożym Narodzeniem do Walii. Tamtejsze kiermasze świąteczne cieszą się popularnością w całej Wielkiej Brytanii.
To nie prawda, że brytyjska kuchnia nie jest warta zachodu. Najłatwiej przekonać się o tym osobiście. Kraj przeżywa prawdziwy rozkwit kulinarnego renesansu, a liczba restauracji polecanych przez słynne, kulinarne przewodniki Michelina jest naprawdę imponująca. Prym wiodą Jamie Oliver, Heston Blumenthal i Gordon Ramsay, oferujący nowatorskie menu. Oprócz ekstrawagancji nadal można zjeść ulubione, dobrze znane potrawy – chociażby słynny już dosłownie wszędzie fish&chips czy curry, na punkcie którego Brytyjczycy po prostu oszaleli (najlepsze łatwo znaleźć na ulicy Brick Lane
w Londynie).
Miłośnicy mocniejszych wrażeń powinni utrwalić sobie nazwy Glenturret, Glenfiddich, Glenlivet, Cardhu. Nie, to nie są zamki, lecz destylarnie whisky położone na nizinach, wyżynach i wyspach Szkocji. Turystyczne trasy szlakiem „wody życia" - jak nazywają ten alkohol w języku Celtów Szkoci
– to prawdziwe wyzwanie.
Klasycznie, na sportowo
Już za niespełna dwa lata Londyn będzie gościł letnie Igrzyska Olimpijskie. Zapowiadają się największe Igrzyska w historii. Już teraz można zwiedzać wybrane atrakcje zbliżającej się imprezy. Niektóre elementy wioski olimpijskiej zostały już oddane – bez czekania na ostatnią chwilę. Tymczasem,
nie zważając na Igrzyska brytyjski sport ma się całkiem dobrze. Na słynnym Old Trafford Stadium Manchester United wciąż kopie piłkę, kłaniając się wszystkim 333 milionom fanów, obserwujących swoją ulubioną drużynę na światowych arenach. Warto zaglądnąć do Manchesteru i zobaczyć drużynę tu, na miejscu, w Teatrze Marzeń, jak nazywany jest słynny stadion. A jak nie piłkę nożną to chociażby golf. Już w październiku najlepsi gracze z Europy i USA rozegrają turniej na zielonych polach Celtic Manor w Walii, rywalizując o trofeum Ryder Cup.

Wielka Brytanie nie musi być droga!
Pomysł na tanie zwiedzanie klasycznych atrakcji Wysp? To proste - karnet Great British Heritage Pass jest wspaniałym sposobem na odkrycie ponadczasowych skarbów Wielkiej Brytanii. Karnet otwiera drzwi do ponad 570 najpiękniejszych brytyjskich zamków, okazałych domostw, historycznych domów, ogrodów i starożytnych pomników. A wszystko to w bardzo korzystnej cenie - za mniej, niż 4 funty dziennie - im więcej się ogląda, tym więcej się oszczędza! Dodatkowo nie trzeba stać w kolejkach.
Leć na Wyspy i zyskaj jeszcze więcej
Specjalnie dla turystów z Europy, którzy chcieliby się wybrać na Wyspy Brytyjskie, British Airways przygotowały specjalną ofertę – 299 zł za bilet w jedną stronę ze wszystkimi podatkami i opłatami. Wystarczy już dzisiaj wejść na stronę internetową ba.com i zarezerwować lot w terminie 18 października do 07 grudnia. Rezerwując bilet na lot British Airways klienci mogą wykupić także on-line kompletny pakiet wakacyjny oszczędzając w ten sposób czas i pieniądze. Niezależnie od tego, jakie są potrzeby klienta, British Airways może zaoferować pakiet, odpowiedni dla jego upodobań i budżetu. Oprócz atrakcyjnej oferty hoteli British Airways oferuje także wynajem samochodu na bardzo korzystnych warunkach.
Promocją Wielkiej Brytanii zajęła się Organizacja Turystyki VisitBritain. Obecnie promuje ten kraj na 36 rynkach, na całym świecie. VisitBritain to poza departamentowy organ publiczny podlegający Ministerstwu Kultury, Mediów i Sportu w Wielkiej Brytanii. Celem działalności organizacji jest promocja regionów Wielkiej Brytanii jako atrakcyjnych przez cały rok destynacji turystycznych.

{jumi [*7]}

Please provide full Credentials Infomation