Ostrzeżenie
  • JFolder::pliki: Ścieżka nie jest folderem. Ścieżka: /home/kur365/domains/kurier365.pl/public_html/images/22429.
  • Nie powiodło się załadowanie pliku XML.
Uwaga
  • There was a problem rendering your image gallery. Please make sure that the folder you are using in the Simple Image Gallery Pro plugin tags exists and contains valid image files. The plugin could not locate the folder: images/22429
updated 1:46 PM CEST, Sep 21, 2018
Na żywo:
A+ A A-

Szwajcaria: Zima 2015-2016

  • Napisane przez Cezary Rudziński
  • Dział: Europa
Wyróżniony Szwajcaria: Zima 2015-2016 Materiały prasowe oraz Cezary Rudziński

Nowościom i atrakcjom sezonu zimowego 2015-2016 w Szwajcarii poświęcona była konferencja prasowa i prezentacja zorganizowana w Warszawie przez przedstawicielstwo Switzerland Tourism w naszym kraju. Prowadziła je jego szefowa, Adriana Czupryn przy pomocy Marty Piechoty. Swoje regiony w Berneńskim Oberlandzie zaprezentowały: Martina Fuhrer z Interlaken Tourism i Christine Winkelmann-Flück z Jungfrau Region Tourism, które przyleciały specjalnie na to spotkanie.

Ruch turystyczny do i w Szwajcarii przeżywa w br. dosyć istotne zmiany, co wynika zarówno z informacji przekazanych dziennikarzom na spotkaniu, jak i bardziej szczegółowej statystyki za trzy tegoroczne kwartały, jaką otrzymałem już po nim. Generalnie, biorąc pod uwagę turystów krajowych i zagranicznych, niewiele się zmieniło. Łącznie w tym okresie zanotowano ich 13.796.824, co stanowiło wzrost w porównaniu z trzema kwartałami ub. r. o 2%. Równocześnie skorzystali oni z mniej o 150.276 noclegów, tj. – 0,5%.
Bardziej istotne zmiany zaszły w zagranicznej turystyce przyjazdowej. W sumie przyjechało do Szwajcarii 7.466.245 turystów zagranicznych, a więc więcej o 158.248 tj. +2,2%. Przebywali oni jednak o 223.042 noce krócej, tj. – 1,4%. Różnice nie są więc wielkie. Zmieniły się jednak, niekiedy znacznie, kierunki tych przyjazdów. Z wyraźnym spadkiem liczby gości z krajów europejskich, wzrostem zaś azjatyckich i północno amerykańskich. Co wynika chyba w sposób oczywisty ze zbyt wysokiego kursu szwajcarskiego franka wobec euro i innych walut europejskich.
Biorąc po uwagę tylko te państwa, z których przyjechało do Szwajcarii powyżej 100 tys. turystów, są to różnice istotne. W przypadku głównego rynku, niemieckiego, zanotowano spadek z 1.449.471 do 1.294.913 osób, tj. o – 10,7%. A noclegów nawet o – 11,9%. Największy procentowo spadek dotyczy gości z Rosji. Aż o 31,2%, tj. do 296.198 osób. Tam bowiem na wysoki kurs franka nałożył się drastyczny spadek wartości rubla, kryzys gospodarczy i sytuacja polityczna. Z krajów Europy zachodniej najliczniej, w procentach, rezygnowali z przyjazdów Holendrzy. Było ich mniej o 35.914, tj. 14,5%.
W przypadku innych państw: z Francji mniej o 7%, a to oznaczało minus 37.956 gości i – 67.423 noclegi. Z Włoch mniej o 5,8%, ale noclegów aż o – 9,4%. Z Austrii analogicznie 4,5% i 4,8%. Z Hiszpanii tylko – 3%. Spory, o 17.930, okazał się też spadek liczby turystów z Japonii: o 8,1%, zaś noclegów nawet o – 9,4%. Sytuację radykalnie poprawili natomiast goście z innych odległych krajów. Chińczyków, łącznie z Hongkongiem, przyleciało 970.817, tj. o 37,9% więcej. Z Arabii Saudyjskiej o + 35,5%.
Z Indii o + 25,8%, Korei Południowej o + 24,4% (ale noclegów tylko + 19,7%), zaś z USA o + 6,9%. W przypadku Polski spadek ten wyniósł tylko 937 osób ( - 2%), ale aż 12.335 noclegów ( - 9%). Ze statystyki wynika też, że największym zainteresowaniem nadal cieszyły się góry, w które wybrało się łącznie tylko o 2,3% mniej turystów zagranicznych. Oraz duże miasta, które zanotowały 3,8% wzrost liczby gości i 2,4% noclegów. Ale w tym przypadku znaczną rolę odegrał zapewne ruch biznesowy.
Wróćmy jednak do warszawskiej prezentacji. Zaczęła się ona krótkim reklamowym filmikiem z udziałem „Buzza" Edwina Aldrina, amerykańskiego astronauty, który jako drugi człowiek w dziejach postawił stopy na księżycu. Spot nawiązujący tematycznie – śladami na śniegu – do tamtego wydarzenia z 20 lipca 1969 r. Należę do tych coraz mniej licznych, którzy oglądali je na żywo w nocy w bezpośredniej transmisji telewizyjnej NASA ze Srebrnego Globu. Filmik ten wyświetlany będzie w Polsce przed seansami w 26 kinach sieci Multikino i tylu samo w sieci Kinads przez 3 tygodnie. Obejrzy go około 400 widzów.

{gallery}22429{/gallery}
Adriana Czupryn mówiła o 100 fantastycznych zjazdach narciarskich w Szwajcarii, atrakcyjnych ofertach dla rodzin, m.in. w Arosie, Savognin, Zermatt i Saas-Fe oraz w regionie Jeziora Genewskiego. Poinformowała o cenach skipassów w nadchodzącym sezonie. 80% kolejek górskich utrzymuje je na ubiegłorocznym poziomie lub obniża. Generalnie w 66% ceny pozostają bez zmian, w 13% będą niższe, a 20% nieco wyższe. Na inwestycje w infrastrukturę, m.in. technologię, armatki naśnieżające i atrakcje zainwestowano ostatnio 300 – 500 mln CHF.
W nadchodzącym sezonie ruszą nowe kolejki w: Lenzerheide, Engelberg, Laax i Adelboden-Lenk. Ciekawie zapowiadają się główne imprezy narciarskie i innych sportów zimowych. Puchar Świata FIS w biegach narciarskich 11-13.12. br. w Davos, PŚ w skokach narciarskich w Engelberg 19-20.12. br., PŚ w bobslejach 1-7.2.2016 w St.Moritz i Biała Darń też w tym kurorcie 7/14/21.2.2016. Jak zwykle ukazały się nowe, bezpłatne publikacje promujące turystykę szwajcarską, z mapą Zima 2015/2016 w 180-tysięcznym nakładzie na czele. A także kalendarz na 2016 z prezentacją Grand Tour of Switzerland. I inne wydawnictwa.
Marta Piechota poinformowała o zimowych wyjazdach prasowych do Szwajcarii. Nie zabrakło również aktualnych informacji o dogodnych biletach kolejowych Swiss Travel Pass z bezpłatną komunikacją miejską, wstępami do ok. 450 muzeów, zniżkami na kolejki górskie i innymi ulgami. A także o połączeniach lotniczych. Martina Fuhrer przedstawiła atrakcje Interlaken, m.in. Jungfraujoch z najwyżej położoną stacją kolejowa w Europie, karnawał masek organizowany od 1956 r i inne imprezy.
Natomiast Christine Winkelmann-Flück region Jungfrau: Grindelwald, Wengen, Mürren, Lautenbruunen i Haslital. Pokazała na ekranie m.in. szczyt Schlithorn Piz Gloria, na którym kręcony był film z Jamesem Bondem – agentem 007, nową piękną trasę widokową na Eiger w Grindenwald i nowy hotel w Hasliberg. Mówiła o 272 km zjazdowych tras narciarskich i 15 km saneczkowej „Big Pintenfritz", trasach do wędrówek w rakietach śnieżnych oraz wellness.
Poinformowała też o głównych imprezach sezonu, z Pucharem Świata FIS 9-10.1.2016 w Adelboden. O atrakcjach obu tych regionów pisaliśmy już w przeszłości obszernie w naszym portalu, teksty te są nadal dostępne do przeczytania.
Więcej na: www.mojaszwajcaria.pl, www.interlaken.ch lub www.jungfrauregion.ch.

 

Warszawa

Polityka Prywatności

W celu realizacji obowiązku informacyjnego, zgodnie z art. 13 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. poniżej przekazujemy „klauzulę informacyjną” z prośbą o zapoznanie się.


Polityka prywatności i przetwarzania danych osobowych

Administratorem Twoich danych osobowych jest Impresja Studio Promocji z siedzibą w Warszawie, przy ulicy Drewnianej 5 lok. 3,. Poniżej znajdziesz wszelkie niezbędne informacje dotyczące przetwarzania Twoich danych osobowych w związku z realizacją usługi informacyjnej.

2. Dane osobowe przetwarzane są w celu w celu świadczenia usług informacyjnych oraz w celach marketingowych. Podstawą prawną jest art. 6 ust. 1 lit a Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE - „RODO”).

3. Dane będą przetwarzane w celach marketingowych do momentu wycofania przez Ciebie zgody na takie przetwarzanie.

W zakresie usług Impresja Studio PR Twoje dane będą przetwarzane przez okres, w którym usługi te będą świadczone oraz, w uzasadnionych wypadkach, po zakończeniu ich świadczenia, jednak wyłącznie jeżeli jest dozwolone lub wymagane w świetle obowiązującego prawa np. przetwarzanie w celach statystycznych, rozliczeniowych lub w celu dochodzenia roszczeń. W takim przypadku dane będą przetwarzane jedynie przez okres niezbędny do realizacji odpowiednich celów.

4. Po zakończeniu przetwarzania danych osobowych w pierwotnym celu, dane będą, w uzasadnionych wypadkach, przetwarzane po zakończeniu ich świadczenia, jednak wyłącznie jeżeli jest dozwolone lub wymagane w świetle obowiązującego prawa np. przetwarzanie w celach statystycznych, rozliczeniowych lub w celu dochodzenia roszczeń. W takim przypadku dane będą przetwarzane jedynie przez okres niezbędny do realizacji odpowiednich celów.

5. Podanie danych jest dobrowolne

6. Twoje dane osobowe nie będą przekazywane.

7. Jako administrator Twoich danych, zapewniamy Ci prawo dostępu do Twoich danych, możesz je również sprostować, żądać ich usunięcia lub ograniczenia ich przetwarzania. Możesz także skorzystać z uprawnienia do złożenia wobec Administratora sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych oraz prawa do przenoszenia danych do innego administratora danych. W przypadku wyrażenia dobrowolnej zgody, przysługuje Ci prawo cofnięcia zgody na przetwarzanie danych w dowolnym momencie co nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem. Informujemy także, że przysługuje Ci prawo wniesienia skargi do organu nadzorującego przestrzeganie przepisów ochrony danych osobowych.

8. Na niniejszej witrynie znajdują się wtyczki społecznościowe serwisu Facebook: „Lubię to”, które są powiązane z serwisem Facebook. Pod naszym artykułami umieszczany jest kod odwołujący się do serwisu Facebook. Używając przycisku „Lubię to”, użytkownik loguje się do serwisu Facebook, w którym obowiązują zasady ochrony prywatności określone przez serwis Facebook.

9. Ta strona zbiera w sposób automatyczny informacje zawarte w plikach cookies i wykorzystuje je w celach statystycznych oraz do usprawnienia funkcjonowania serwisu. Pliki Cookiem są też zbierane przez Google Analytics. Pliki cookies są plikami tekstowymi, które przechowywane są w komputerze użytkownika serwisu.

Wykorzystujemy dwa rodzaje plików cookies – tymczasowe i stałe. Pliki tymczasowe przechowywane są do momentu opuszczenia przez Ciebie naszej strony (poprzez wejście na inną stronę, wylogowanie lub wyłączenie przeglądarki). Pliki stałe przechowywane są w Twoim komputerze do czasu ich usunięcia lub przez czas wynikający z ich ustawień.

W każdej chwili możesz dokonać zmiany ustawień swojej przeglądarki, aby zablokować obsługę plików cookies lub każdorazowo uzyskiwać informacje o ich umieszczeniu w swoim urządzeniu. Inne dostępne opcje możesz sprawdzić w ustawieniach swojej przeglądarki internetowej. Większość przeglądarek domyślnie jest ustawione na akceptację zapisu plików cookies w komputerze. Informacje dotyczące ustawień przeglądarek internetowych dostępne są w jej menu (pomoc) lub na stronie jej producenta.

Korzystając z tej strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki
       

10. Przedstawicielem Administratora jest Tomasz Brzozowski Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.