updated 2:50 PM CEST, Oct 19, 2018
Na żywo:
A+ A A-

Na narty do Tyrolu

  • Napisane przez Cezary Rudziński
  • Dział: Austria
Wyróżniony Na narty do Tyrolu

W Polsce dobiega końca słoneczne babie lato, a w austriackim Tyrolu już jeździ się na nartach. Przy czym tamtejsze, najbardziej ulubione przez polskich turystów regiony sportów zimowych: Innsbruck i Dolina Ötz, przygotowały, jak zwykle, na nadchodzący sezon zimowy 2010/2011 sporo nowych atrakcji.

{jumi [*4]}Tym razem tematem tyrolskiej prezentacji była stolica tego kraju związkowego – Innsbrucka, miasta, w którym ogień olimpijski wkrótce zapłonie po raz trzeci. A udzielając gościom po ponad 2 miliony noclegów rocznie, plasuje się pod tym względem w krajowej czołówce. Numerem 1 w Tyrolu jest Dolina Ötz z blisko 3,5 milionem udzielanych turystom noclegów – drugi prezentowany region. Trzecim tematem było połączenie i wspólny karnet znajdującego się u wejścia do tej doliny terenu narciarskiego Hochetz i najwyżej – 2020 m n.p.m. położonego w Austrii ośrodka sportów zimowych – Kühtai.

Innsbruck leżący nad rzeką Inn słynie z zabytków Starówki z symbolem miasta – „Złotym Daszkiem" – Goldenes Dachl, katedry św. Jakuba, cesarskiej rezydencji Hofburg i innych sławnych budowli oraz muzeów. I atrakcyjny jest przez cały rok. Tym razem mowa była jednak przede wszystkim o jego atrakcjach zimowych. Dwukrotnie już bowiem miasto, z jego doskonałą infrastrukturą sportową, było gospodarzem Zimowych Igrzysk Olimpijskich w 1964 i 1976 roku. W dniach od 13 do 22 stycznia 2012 roku stanie się olimpijską stolicą po raz trzeci.

Odbędą się tam wówczas I Zimowe Młodzieżowe IO z udziałem około 11 tys. sportowców z 36 krajów. Premiera letnich – przypomnę, miała miejsce w br. w Singapurze. W tej nowej światowej imprezie, której patronuje również Międzynarodowy Komitet Olimpijski, uczestniczą sportowcy w wieku od 14 do 18 lat. Innsbruck – stolica nie tylko Tyrolu, ale całych austriackich Alp posiada 8 ośrodków narciarskich skupionych w Olimpia SkiWorld Innsbruck. Korzystanie z których możliwe jest na podstawie jednego karnetu w cenie 185,50 € na 6 dni.

Zimowy wypoczynek właśnie tam pozwala łączyć przeżycia sportowe z pobytem w bardzo atrakcyjnym mieście. Turyści mieszkając w jego centrum mają zapewniony bezpłatny transport do terenów narciarskich. Przy czym zajmuje on mniej niż pół godziny. Wsiadając do kolejki, po 20 minutach jazdy „ląduje się" na wysokości 1900 m na Seegrube, albo na 2300 na Hafelekar, gdzie rozpoczynają się trasy zjazdowe i jest Skylinepark Alpenlonge. A po nartach można rozkoszować się zabytkami Innsbrucku, korzystać z regionalnej kuchni, winiarni, oferty kulturalnej, zakupów itp.

I nie tylko. Miasto oferuje bowiem także wiele innych atrakcji. Od połowy listopada aż do Trzech Króli, odbywać się w nim będą równolegle cztery jarmarki bożonarodzeniowe. Najsłynniejszy z nich, tradycyjnie już na Starym Mieście przed słynnym budynkiem z wykuszem Goldenes Dachl. Warto również będzie się wybrać na położony najwyżej, w dzielnicy Hoch-Innsbruck, Panorama – Christkindlmarkt na Hungerburg. Atrakcyjnie zapowiada się również oferta sportowa w sezonie zimowym 2010/2011.

3 stycznia 2011 odbędą się tradycyjne zawody Bergiselspringen – skoki narciarskie w ramach Turnieju Czterech Skoczni. Ich dodatkową atrakcję stanowi wieża skoczni narciarskiej zaprojektowana przez irańską architekt Zahę Hadis. To na tej skoczni, przypomnieli goście z Tyrolu, Adam Małysz skokiem 136 metrów zdobył jej rekord. I wszyscy czekają kto i kiedy zdoła skoczyć tam jeszcze dalej. 5 lutego podziwiać będzie można niezwykłe wyczyny najlepszych snowboardzistów uczestniczących w Air & Style.

Można będzie nie tylko obserwować wyczyny innych, ale i osobiście – ale to tylko dla odpowiednio do tego przygotowanych śmiałków – np. zjeżdżać bobslejem na lodowym torze olimpijskim. To, oczywiście, tylko najważniejsze imprezy sezonu. Dodać do nich należy również tradycyjny Sylwester. Zimowy wypoczynek w Innsbrucku oraz Dolinie Ötz stają się coraz popularniejsze również wśród turystów z Polski. W ostatnich 2-3 latach ich liczba wzrosła o 50%, co stanowi rekord wśród zagranicznych gości.

O Ötztal pisałem już parokrotnie w ubiegłych latach. Przypomnę więc tylko, że ta najsławniejsza z austriackich alpejskich dolin kryje w sobie kilka popularnych miejscowości: Ötz, Umhausen i Niederthai, Sautens oraz Haiminmg-Ochsengarten. A, jak już wspomniałem, u wlotu do doliny, Hochoetz z 34 km stoków, otoczony górskimi szczytami Acherkogel, Wetterkreuz i Brunnenkopf, z których jeden należy do 3-tysięczników.

Jest to region ulubiony zwłaszcza przez rodziny z dziećmi. Ma dla nich bowiem specjalną ofertę: zróżnicowane pod względem skali trudności trasy, szkółki narciarskie dla najmłodszych, profesjonalne przedszkole z całodzienną opieka pośrodku terenu narciarskiego itp. Do atrakcji należy tam również wioska igloo. Można w niej korzystać zarówno z sali barowej odpoczywając na owczych skórach pokrywających siedzenia z lodu, jak i nocując w specjalnie dostosowanych do tego pokojach.

Jak już wspomniałem, trzecim tematem tyrolskiego spotkania było połączenie ośrodków Hochoetz i sąsiedniego Kühtai w jeden region, ze wspólnym karnetem narciarskim. Ta druga miejscowość jest jeszcze praktycznie nie odkryta. Przynajmniej przez gości z Polski. Ta najwyżej, na wysokości 2020 m n.p.m. , położona wioska w Austrii z zaledwie 17 stałymi mieszkańcami w lecie, przyjmuje w sezonie zimowym po 1200 gości równocześnie. Zapewniając im znakomite warunki pobytu i uprawiania sportów.

Jest tam w sumie 78 km stoków, 23 kolejki i wyciągi oraz śnieg gwarantowany od grudnia do maja. Uznawana za jedną z pereł Olimpia SkiWorld Innsbruck – dojazd do niej samochodem ze stolicy Tyrolu zajmuje pół godziny – stosuje dewizę „Spod drzwi hoteli na stok". Samochody zostają w garażach, goście mają zapewniony bezpłatny lokalny transport. I, oczywiście, zimowe atrakcje. Oprócz tras zjazdowych – z możliwością nocnych zjazdów w środy i soboty – także trasy biegowe, do wypraw skitour, piesze wycieczki po śniegu, tory saneczkowe itp.

– U nas nie ma kolejek do wyciągów – zapewniają gospodarze. Trudno się dziwić, skoro wydajność przewozowa wynosi 17 tys. osób na godzinę. Turyści mają do dyspozycji nowoczesną, 8-osobowa kolejkę gondolową Kaiserbahn, 4-osobowe wyciągi krzesełkowe z osłonami, jeden dwuosobowy wyciąg krzesełkowy oraz 6 orczykowych. Zakwaterowanie „na każdą kieszeń", chociaż bardzo dużym zainteresowaniem cieszy się luksusowe, a więc i drogie.

No ale jeżeli, dysponując odpowiednimi środkami, można mieszkać się w 4* hotelu, wcześniej myśliwskiej rezydencji Habsburgów Jagdschloss Kühtai o którym pierwszy raz wspomniano już w 1280 roku, to trudno się dziwić. Są w nim stylowe, komfortowe pokoje książęce i hrabiowskie, „dworskie", a także apartament o trochę szokującej nazwie „Schweinestall", czyli... Chlew. Hotel ten jest tylko sezonowy, czynny będzie od 3 grudnia 2010 do 30 kwietna 2011. Kto jednak lubi lub musi oszczędzać, ma do wyboru tańsze oferty.

A także szczególną, w „tygodniach narciarskich" – Super-Skiwochen, z 7-dniowymi pobytami w 3-gwiazdkowym hotelu ze śniadaniami lub dwoma posiłkami oraz 6-dniowym karnetem narciarskim, już za 401 € od osoby. Ale tylko w terminach: 3-17.12.2010 oraz 9-21.1, 19-25.3. i 23.4.-1.5.2011. Jest więc w czym wybierać. Więcej szczegółów o tych regionach Austrii znaleźć można na stronach: www.innsbruck.info i www.innsbruck.info/kuehtai.

{jumi [*6]}

Warszawa

Polityka Prywatności

W celu realizacji obowiązku informacyjnego, zgodnie z art. 13 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. poniżej przekazujemy „klauzulę informacyjną” z prośbą o zapoznanie się.


Polityka prywatności i przetwarzania danych osobowych

Administratorem Twoich danych osobowych jest Impresja Studio Promocji z siedzibą w Warszawie, przy ulicy Drewnianej 5 lok. 3,. Poniżej znajdziesz wszelkie niezbędne informacje dotyczące przetwarzania Twoich danych osobowych w związku z realizacją usługi informacyjnej.

2. Dane osobowe przetwarzane są w celu w celu świadczenia usług informacyjnych oraz w celach marketingowych. Podstawą prawną jest art. 6 ust. 1 lit a Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE - „RODO”).

3. Dane będą przetwarzane w celach marketingowych do momentu wycofania przez Ciebie zgody na takie przetwarzanie.

W zakresie usług Impresja Studio PR Twoje dane będą przetwarzane przez okres, w którym usługi te będą świadczone oraz, w uzasadnionych wypadkach, po zakończeniu ich świadczenia, jednak wyłącznie jeżeli jest dozwolone lub wymagane w świetle obowiązującego prawa np. przetwarzanie w celach statystycznych, rozliczeniowych lub w celu dochodzenia roszczeń. W takim przypadku dane będą przetwarzane jedynie przez okres niezbędny do realizacji odpowiednich celów.

4. Po zakończeniu przetwarzania danych osobowych w pierwotnym celu, dane będą, w uzasadnionych wypadkach, przetwarzane po zakończeniu ich świadczenia, jednak wyłącznie jeżeli jest dozwolone lub wymagane w świetle obowiązującego prawa np. przetwarzanie w celach statystycznych, rozliczeniowych lub w celu dochodzenia roszczeń. W takim przypadku dane będą przetwarzane jedynie przez okres niezbędny do realizacji odpowiednich celów.

5. Podanie danych jest dobrowolne

6. Twoje dane osobowe nie będą przekazywane.

7. Jako administrator Twoich danych, zapewniamy Ci prawo dostępu do Twoich danych, możesz je również sprostować, żądać ich usunięcia lub ograniczenia ich przetwarzania. Możesz także skorzystać z uprawnienia do złożenia wobec Administratora sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych oraz prawa do przenoszenia danych do innego administratora danych. W przypadku wyrażenia dobrowolnej zgody, przysługuje Ci prawo cofnięcia zgody na przetwarzanie danych w dowolnym momencie co nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem. Informujemy także, że przysługuje Ci prawo wniesienia skargi do organu nadzorującego przestrzeganie przepisów ochrony danych osobowych.

8. Na niniejszej witrynie znajdują się wtyczki społecznościowe serwisu Facebook: „Lubię to”, które są powiązane z serwisem Facebook. Pod naszym artykułami umieszczany jest kod odwołujący się do serwisu Facebook. Używając przycisku „Lubię to”, użytkownik loguje się do serwisu Facebook, w którym obowiązują zasady ochrony prywatności określone przez serwis Facebook.

9. Ta strona zbiera w sposób automatyczny informacje zawarte w plikach cookies i wykorzystuje je w celach statystycznych oraz do usprawnienia funkcjonowania serwisu. Pliki Cookiem są też zbierane przez Google Analytics. Pliki cookies są plikami tekstowymi, które przechowywane są w komputerze użytkownika serwisu.

Wykorzystujemy dwa rodzaje plików cookies – tymczasowe i stałe. Pliki tymczasowe przechowywane są do momentu opuszczenia przez Ciebie naszej strony (poprzez wejście na inną stronę, wylogowanie lub wyłączenie przeglądarki). Pliki stałe przechowywane są w Twoim komputerze do czasu ich usunięcia lub przez czas wynikający z ich ustawień.

W każdej chwili możesz dokonać zmiany ustawień swojej przeglądarki, aby zablokować obsługę plików cookies lub każdorazowo uzyskiwać informacje o ich umieszczeniu w swoim urządzeniu. Inne dostępne opcje możesz sprawdzić w ustawieniach swojej przeglądarki internetowej. Większość przeglądarek domyślnie jest ustawione na akceptację zapisu plików cookies w komputerze. Informacje dotyczące ustawień przeglądarek internetowych dostępne są w jej menu (pomoc) lub na stronie jej producenta.

Korzystając z tej strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki
       

10. Przedstawicielem Administratora jest Tomasz Brzozowski Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.