piątek, marzec 29, 2024
Follow Us
×

Ostrzeżenie

JFolder::pliki: Ścieżka nie jest folderem. Ścieżka: /home/kur365/domains/kurier365.pl/public_html/images/22774.
×

Uwaga

There was a problem rendering your image gallery. Please make sure that the folder you are using in the Simple Image Gallery Pro plugin tags exists and contains valid image files. The plugin could not locate the folder: images/22774
poniedziałek, 28 grudzień 2015 12:16

Kalabria – nie tylko czyste morze i piękne plaże Wyróżniony

Napisane przez JN
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Warszawę odwiedziła delegacja przedstawicieli branży turystycznej z włoskiego regionu Kalabria. Zachęcali oni Polaków do wypoczynku w ich rodzinnych stronach i korzystania z nowych atrakcji turystycznych.

Region Kalabria leży na samym krańcu południowych Włoch, popularnie nazywanym „czubkiem włoskiego buta". Nadmorskie usytuowanie regionu pomiędzy dwoma Morzami: Tyrreńskim i Jońskim jest jego wielkim walorem turystycznym. Ten jeden z biedniejszych regionów Italii, stosunkowo słabo zurbanizowany i uprzemysłowiony zachował w znacznej mierze nieskażoną przyrodę oraz dziewiczy charakter krajobrazu. Mało odwiedzana przez masowych turystów prowincja zyskała miano „terra da scoprire", czyli krainy do odkrycia. Kusi ona turystów błękitnym morzem, pięknymi, różnorodnymi plażami oraz otaczającymi je wysokimi górami i równinami.

Kalabria posiada 800 km wybrzeża. Bardziej turystycznie rozwiniętym rejonem jest tutejsza część wybrzeża Morza Tyrreńskiego. Jej linia brzegowa jest bardzo urozmaicona. Miejscami góry dochodzą praktycznie do morza i otaczają skałami małe zatoki z dzikimi plażami. W zachodniej części wybrzeża Kalabrii leży Tropea. Jest to najpiękniejsze miasto Kalabrii, a jednocześnie jeden z najpopularniejszych kurortów południowych Włoch. Zachwyca on turystów malowniczym położeniem i śródziemnomorską architekturą. Liczne zabytki są pamiątką bogatej historii regionu. Od VIII w. p.n.e. tereny te należały do Wielkiej Grecji. W III w. p.n.e. zajęli je Rzymianie, a po nich władanie tych ziem przejęło Bizancjum. W XI w. tereny te zawojowali Normanowie.

Mniej zurbanizowane i bardziej płaskie jest wschodnie wybrzeże Kalabrii nad Morzem Jońskim. Tutejsze plaże są długie i piaszczyste. Zdarzają się też plaże kamieniste i żwirowe. W tej części Kalabrii zachowały się ruiny starożytnych budowli z czasów Wielkiej Grecji. Można tu oglądać wykopaliska starożytnego miasta Sibari, słynącego z bogactwa i dobrobytu, od którego wzięło się określenie „sybaryta". Godne uwagi turystów są Capo Colonna, najdalej na wschód wysunięte miejsce Kalabrii ze słynną, samotną kolumną, La Castella z ruinami zamku Aragońskiego oraz Catanzaro, stolica regionu.

Kalabria posiada niezwykłe walory krajoznawcze i przyrodnicze. Na jej terenie znajdują się także 3 parki narodowe o górskim charakterze: Pollino, Sila oraz Aspromonte i 16 rezerwatów przyrody.

Przedstawiciele branży turystycznej z Kalabrii przyjechali do Warszawy promować nowe szlaki przyrodnicze, kulturowe i kultu religijnego w swoim regionie.

- Nowe szlaki kulturowe to Wybrzeże Cedrów i Wybrzeże Jaśminowe. Szlak Wybrzeże Cedrów to 80-kilometrowy odcinek wybrzeża, gdzie można podziwiać wiekowe cedry i znajdujące się tu średniowieczne miasteczka. Na szlaku Jaśminowego Wybrzeża turyści mogą oglądać liczne sanktuaria, w tym prawosławne, gdyż tereny te w starożytności zamieszkiwali Grecy - mówi Giovanni Guido, przedstawiciel Regionu Kalabria.

Równie interesujące są nowe szlaki turystyczne w trzech parkach narodowych w Kalabrii. W Parku Narodowym Aspromonte można podziwiać morze zjeżdżając z gór na nartach, w górach Parku Narodowego Pollino zimą warto skorzystać z dogodnych warunków do jazdy na desce, a latem uprawiać rafting na górskich rzekach. W Parku Narodowym Sila przez cały rok istnieje możliwość przejażdżek psimi zaprzęgami w najbardziej na południe wysuniętym krańcu Europy.

Choć „czubek włoskiego buta" jest dla Polaków dość odległym zakątkiem Europy to podróż na wakacyjny odpoczynek można odbyć stosunkowo szybko, korzystając z jednego z trzech regionalnych lotnisk Kalabrii: Lamezie Terme, Stretto lub Crotone.

fot. autor; www.enit.it; Wikimedia Commons

{gallery}22774{/gallery}

a