Ostrzeżenie
  • JFolder::pliki: Ścieżka nie jest folderem. Ścieżka: /home/kur365/domains/kurier365.pl/public_html/images/22823.
  • Nie powiodło się załadowanie pliku XML.
Uwaga
  • There was a problem rendering your image gallery. Please make sure that the folder you are using in the Simple Image Gallery Pro plugin tags exists and contains valid image files. The plugin could not locate the folder: images/22823
updated 3:46 PM CET, Jan 18, 2019
Na żywo:
A+ A A-

Sanktuarium na Świętym Kopczyku

  • Napisane przez Cezary Rudziński
  • Dział: Czechy
Wyróżniony Sanktuarium na Świętym Kopczyku Fot.: Cezary Rudziński

Widok od strony Drogi Pielgrzymów jest imponujący. Szczyt mającego 382 m n.p.m. pagórka u podnóża Wysokich Jesioników zajmuje kościół z dwiema wieżami oraz piętrowymi skrzydłami tworzącymi fronton o długości 97 m. To morawska perła barokowej architektury i sztuki, leżące 8 km na południowy wschód od centrum od 100-tysięcznego Ołomuńca sanktuarium Nawiedzenia Maryi Panny Svatý Kopeček. Święty Kopczyk, Kopeczek – jak nazywany jest w dostępnym w nim folderze w języku polskim z którego czerpię część informacji, a w innych tłumaczeniach Pagórek, Górka lub Wzgórze.

Gdy z wysadzanej starymi drzewami Drogi Pielgrzymów wychodzi się na lekko wznoszącą do góry rozległą łąkę u podnóża schodów wiodących do świątyni, po lewej stronie mija się piękny wysoki kamienny krzyż – kapliczkę ufundowaną w roku 1900 przez małżonków Skladalów jako wotum z okazji narodzin wnuka, późniejszego wybitnego, chociaż zmarłego młodo czeskiego poety Jiřiho Wolkra (1900-1924). Natomiast v Svatým Kopečku urodził się inny wybitny Czech, malarz i grafik Karel Svolinsky (1896-1986). A do sławy tego miejsca przyczynił się też mieszkający w pobliskich Samotiškach poeta, pisarz i tłumacz Otto František Bablem (1901-1984).

Zaczęło się od ślubowania i snu Jana Andrýška

Kompleks sanktuarium malowniczo wygląda również od strony południowo – wschodniej, gdy idzie się do niego z parkingu. Chociaż widok fatalnie psują przyklejone do ścian tego dużego zespołu architektonicznego nawet piętrowe bary, cukiernie, lodziarnie i kramy o „urodzie" jarmarcznych bud. Miejsce to ma wielowiekową historię związaną z klasztorem norbertanów. Ich klasztor, później opactwo Klašterni Hradisko położone na obrzeżach Ołomuńca, założony został już w roku 1078. A sąsiednie, należące do niego tereny, porastały lasy.
W latach 20. XVII w. zamożny ołomuniecki mieszczanin Jan Andrýšek ślubował, że jak powiedzie mu się w interesach, to wybuduje Matce Bożej kaplicę. I gdy, jak głosi legenda, ukazała mu się ona we śnie i wskazała miejsce, w którym ma wypełnić ślubowanie, to w latach 1629-1632 wzniósł na polanie na wzgórzu, później nazwanym Svatý Kopeček, niewielką kaplicę. Jego dzieje jako miejsca kultu i pielgrzymek też związane jest z legendą. Podobno pustelnika pilnującego kaplicę obudził pewnego razu piękny śpiew pielgrzymów.
Położyli oni na ołtarzu obraz, w innej wersji płaskorzeźbę, z wizerunkiem Maryi i zniknęli.

Dzieło włoskich architektów

Od tej pory rozpoczęła się pielgrzymkowa kariera tego miejsca. Podczas wojny 30-letniej kaplica została zniszczona i na jej miejscu norbertanie zbudowali w latach 1669-1679, ze względu na stale rosnącą liczbę pielgrzymów, przestronny kościół. Zaprojektował go włoski architekt Giovanni Pietro Tencalla. W latach 1714-1721 dobudowano do niego, według projektu Domenico Martinellego, skrzydła i stworzono klasztorny kompleks z wewnętrznym dziedzińcem, ambitem krużgankami, a w nich kaplicą p.w. Marii Panny i dwiema innymi.
Po Svatým Kopečku oprowadza nas, grupę dziennikarzy hiszpańskich, polskich i słowackich zaproszonych na podróż studyjną po Morawach i Jesionkach przez Czech Tourism, przewodnik – norbertanin. Pokazując i opowiadając zarówno to, co mogą zobaczyć normalnie zwiedzający, jak i miejsca, m.in. chór z organami, wieżę, korytarze z galerią obrazów itp. dostępne tylko dla niektórych grup. Dodam, że indywidualne zwiedzanie znakomicie ułatwiają tu tablice informacyjne w językach: czeskim, polskim i angielskim rozmieszczone w różnych miejscach świątyni, zwłaszcza przy ołtarzach i w kaplicach.

Świetne informacje, również po polsku

Tak np. niezależnie od informacji przekazywanych przez zakonnika można dowiedzieć się z nich, że obraz w ołtarzu kaplicy św. Józefa – Oblubieńca Marii Panny namalował w 1681 r. Tobiáš Bock. A w szklanej trumnie z postacią z wosku znajdują się relikwie męczennika św. Liberta, dar papieża Benedykta XIV z r. 1750. I wiele szczegółów o ołtarzowych rzeźbach i posągach oraz ich twórcach. Podobnie o ambonie, dziele Josefa Winterhaldera z roku 1732, i jej dekoracji. Czy – w innym miejscu – o sklepieniu kopuły z sześcioma kasetami z freskami Jana Stegera.

{gallery}22823{/gallery}
Przedstawiają one wydarzenia z życia wybitnych kobiet Starego Testamentu: Sary, Rebeki, Abigaile, Batszeby, Judyty i Estery. Zaś w pendentywach (żagielkach) alegoryczne przedstawienie czterech znanych wówczas kontynentów w technice al fresco. Natomiast stojące w niszach filarów drewniane posągi czterech ewangelistów wykonane zostały przez rzeźbiarzy z rodziny Zürn z Ołomuńca. Malowidła pokrywają niemal każdy centymetr ścian i sklepień. Niezliczone są też posągi, rzeźby i detale zdobnicze, dzieła wybitnych włoskich, czeskich niemieckich artystów.

Wspaniałe organy

Oglądamy je z głównej nawy, ale również z góry: z bocznych przejść i z chóru, na którym znajdują się nie tylko przepiękne, ale również o znakomitym brzmieniu organy. Co dał nam poznać grając na nich prowadzający nas norbertanin. A także bardzo ciekawe rzeźby, figury i zdobienia w normalnie niedostępnym przejściu za ołtarzem głównym. Ciekawe jest też zdobnictwo frontonu kościoła, jego bocznych skrzydeł, wspomnianej już galerii arkadowej – ambitem z drogą krzyżową, posągami i obrazami. Jak również z wspomnianą kaplicą Maryi Panny i dwiema pokutników – św. Piotra i Ś. Marii Magdaleny.
Na wewnętrznym dziedzińcu stoi wysoka kamienna rzeźba grupy patrona klasztoru, św. Norberta, dzieło, podobnie jak ambony i figur na fasadzie kościoła, Jozefa Winterhaldera. Przykłady można mnożyć. Historycy sztuki i miłośnicy baroku mogą te freski, figury, rzęźby i zdobienia oglądać godzinami. Sanktuarium – Panna Maria na Svatým Kopečku czczona była jako Królowa Moraw – przeżywało okresy rozkwitu, upadku i odrodzenia. Nawet tragedii. Tak np. 28 września 1705 r. podczas pożaru w zajeździe dla pielgrzymów wybuchła panika, ludzie wyskakiwali z okien.

Kasacja i odrodzenie klasztoru

121 jej ofiar pochowano w zbiorowym grobie w lesie za kościołem. Zapoczątkowało to powstanie przyklasztornego cmentarza. W 1784 r. papież Benedykt XIV podniósł tutejszy kościół do rangi bazyliki mniejszej. I nadał jej odpustowe przywileje takie same, jakie miała rzymska bazylika Santa Maria Maggiore. Cesarz Józef II – Czechy i Morawy wchodziły wówczas w skład imperium austriackiego – skasował klasztor (nie tylko ten) i skonfiskował jego dobra. Część budynków klasztornych sprzedano i rozebrano na budulec. Wcześniej, gdy sanktuarium było zagrożone, m.in. podczas Odsieczy Wiedeńskiej 1863 r., powstania Rakoczego w 1704r., najazdów Prusaków w 1741 i 1758 r. cudowny obraz ukrywano.
W 1785 r. tutejszy kościół stał się tylko parafialnym dla okolicznych gmin: Samotišky, Droždin, Radikov, Lošov i Posluchov. Konfiskatę klasztoru cesarz, już inny, cofnął w 1834 r. Norbertanie wrócili tu w 1846 r. i rozpoczęli renowację obiektów. Kontynuowana ona była też w latach 1930-1932. W nocy z 6 na 7 maja 1945 r. podczas walk o Ołomuniec zespół klasztorny został uszkodzony, ale ocalał i przez 5 lat był remontowany. Ale w 1950 r. władze komunistyczne wygnały norbertanów, którzy powrócili tu dopiero w 1990 r., już do odnowionej świątyni.

Jan Paweł II podniósł rangę świątyni

W jej kronikach odnotowano m.in. wizytę kardynała Karola Wojtyły w 1974 r., ale najważniejszym wydarzeniem w najnowszych dziejach klasztoru była jego druga wizyta, już jako papieża Jana Pawła II w dniu 21 maja 1995 r. Podniósł on świątynię ponownie do rangi bazyliki mniejszej, a na wzgórzu spotkał się z młodzieżą. Fakt ten upamiętniają tablice na frontonie, na jednej z kolumn w prawej części kościoła, a także płyta w chodniku przed nim, w miejscu, gdzie wkopany był papieski krzyż. Imię Jana Pawła II otrzymało też przejście obok południowej strony kompleksu.
Obecnie do sanktuarium główne pielgrzymki odbywają się tylko dwa razy do roku. W niedziele po: świecie Nawiedzenia NMP – 31 maja i po święcie Wniebowstąpienia – 15 sierpnia. Ale kościół i ogólnie dostępne miejsca na terenie klasztoru dostępne są codziennie w godzinach od. 8.30 do 17.00 – z wyjątkiem poniedziałkowych popołudni. W sezonie letnim organizowane jest bezpłatne zwiedzanie z przewodnikiem. Można je rezerwować także telefonicznie na numery parafii: +420 585 385 342 i +420 777 742 176 lub e-mailem na adres:Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..
Dalsze szczegóły można znaleźć na: www.tourism.olomouc.eu. Jest to czynna parafia rzymskokatolicka świadcząca również posługę duchową. Więcej o tym sanktuarium znajduje się też na: www.svatykopecek.cz.

Warszawa