Ostrzeżenie
  • JFolder::pliki: Ścieżka nie jest folderem. Ścieżka: /home/kur365/domains/kurier365.pl/public_html/images/23004.
  • Nie powiodło się załadowanie pliku XML.
Uwaga
  • There was a problem rendering your image gallery. Please make sure that the folder you are using in the Simple Image Gallery Pro plugin tags exists and contains valid image files. The plugin could not locate the folder: images/23004
updated 1:46 PM CEST, Sep 21, 2018
Na żywo:
A+ A A-

Hotel jak z Gwiezdnych Wojen

  • Napisane przez JN
  • Dział: Czechy
Wyróżniony Hotel jak z Gwiezdnych Wojen

Planując wakacje wybieramy nie tylko atrakcyjną okolicę, ale coraz częściej szukamy także ciekawego hotelu, w którym pobyt długo będziemy wspominać. Miłośnikom science fiction oraz dobrego, nowoczesnego designu można polecić hotel na górze Jested na przedmieściach Liberca w Czechach. Wygląda on jak kosmiczna stacja z filmu Gwiezdne Wojny.

Zewnętrzny wygląd całego obiektu robi naprawdę szokujące wrażenie. Ta unikatowa budowla ma aerodynamiczny kształt stożka zakończonego długą iglicą. Niezwykle oryginalna budowla o kosmicznym kształcie, znajdująca się na szczycie góry Jested, łączy w sobie trzy funkcje. Znajduje się w niej hotel i restauracja, a nad nimi wznosi się długa, smukła antena nadajnika telewizyjnego.

Oryginalny hotel na szczycie góry

Turystom budowla ta kojarzy się z odwróconym kieliszkiem, lejkiem lub wydłużonym stożkiem. Wrażenie niezwykłości i tajemniczości tego niesamowitego obiektu hotelowego potęguje umieszczenie go na szczycie liczącej 1012 m góry Jeszted, która oddalona o zaledwie jeden kilometr od Liberca góruje nad całym miastem. Kosmiczny hotel przypominający wyglądem zewnętrznym stację kosmiczną z planu filmowego  „Gwiezdnych wojen” znakomicie wieńczy szczyt góry i wkomponowuje się w miejscowy krajobraz. Jego usytuowanie potęguje wrażenie jakby to był pojazd kosmiczny przybyszy z innej galaktyki. Budowla staje się jeszcze bardziej tajemniczą i niezwykłą, gdy o poranku spowijają ją opary mgły lub gdy chmury częściowo ją przesłaniają, sprawiając wrażenie jakby było rozcięta na dwie, niezależne od siebie części.

Metalowe poszycia aerodynamicznej sylwetki obiektu malowniczo skrzą się w słońcu i w świetle księżyca. Pięknie odcinają się na tle błękitnego nieba, a także śnieżnobiałego, zimowego krajobrazu. Bryła tego hotelu i zamontowanego na nim nadajnika telewizyjnego ma 90 metrów wysokości. Dolną kondygnację zajmują pomieszczenia gospodarcze. Na piętrze mieści się panoramiczna restauracja wraz z przylegającą do niej przeszkloną salą konferencyjną. Z okalających restaurację okien oraz z tarasu wokół hotelu rozciąga się przepiękny widok na okalające okolicę Góry Izerskie. Na drugim piętrze usytuowany jest trzygwiazdkowy hotel, który posiada 59 miejsc noclegowych. Do dyspozycji turystów są tu apartament, pokój rodzinny oraz dwuosobowe pokoje typu komfort oraz klasy ekonomicznej. Są również pokoje retro zrekonstruowane według pierwotnych projektów z 1973 r., opracowanych przez architekta wnętrz Ottokara Binar. Wnętrza hotelu są przykładem dobrej, współczesnej architektury.

Powszechny zachwyt

Niezwykłe piękno tej kosmicznej budowli jest powszechnie uznawane i doceniane nie tylko w Czechach, ale i na całym świecie. W 1969 r. jej projektant Karel Hubacek, jeszcze w trakcie budowy hotelu, otrzymał od Międzynarodowej Unii Architektów Nagrodę im. Auguste Perreta (architektonicznego Oskara) za wykorzystanie nowoczesnych rozwiązań technologicznych w architekturze. Hotel Jested szybko został włączony do dziedzictwa kultury narodowej Czech. W roku 2000 budynek uznano za budowę XX wieku czeskiej architektury. W 2006 roku przyznano mu statut zabytku narodowego, a od 2007 roku znajduje się na liście dóbr kultury Czech zgłoszonych do włączenia na Listę Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO.

Sylwetka hotelu i wznoszącej się nad nim wieży telewizyjnej stała się symbolem Liberca. Jest częścią herbu regionu Liberca  (Liberecký Kraj) i godłem Uniwersytetu Technicznego w Libercu. Niezwykłością hotelu Jeszted zachwycają się też turyści wypoczywający w Górach Izerskich. Wielu z nich ze względu na jego niezwykły wygląd wybiera go na swoją bazę noclegową. Hotel cieszy się bardzo dużym powodzeniem. Rezerwacje należy robić z dużym wyprzedzeniem.  

Nie tylko zimowe atrakcje

Na szczyt góry Jeszted wiedzie trzykilometrowa asfaltowa droga z przełęczy Tetrevi Sedlo (770 m n.p.m.) położonej na drodze z Liberca do miasta Cesky Dub. Z podnóża góry pod sam hotel usytuowany na jej szczycie kursuje kabinowa kolej linowa, która dowozi turystów. Hotelowi goście mają w pakiecie bezpłatne bilety na kolejkę.
Jeszted (cz. Ještěd) to najwyższy szczyt grzbietu Jesztiedzkiego. Ma on 1012 m wysokości i położony jest na południowy zachód od Liberca w północnej części Czech.

Szczególnie dużo turystów przyjeżdża tu zimą. Jeszted jest znanym czeskim ośrodkiem sportów zimowych. Swoje umiejętności zjazdowe rozwijają tu zarówno dzieci, osoby początkujące jak i zaawansowani narciarze, a także snowboardziści. W okolicy jest 12 narciarskich tras zjazdowych o różnym stopniu trudności. Ich łączna długość wynosi 9 km, a najdłuższa trasa ma 2 km długości.  17 % nartostrad to trasy łatwe, 73 % to trasy trudne, a 10 % to trasy bardzo trudne. Ponadto jest tu wiele tras biegowych w tym m.in. trasa biegowa, na której odbywały się Mistrzostwa Świata w Narciarstwie Klasycznym. Dodatkową atrakcję stanowi kompleks skoczni narciarskich, 3 kolejki linowe i 5 wyciągów narciarskich oraz snowpark.

Zimą w tutejszych górach jest ok. 20-60 cm śniegu, a dodatkowo trasy narciarskie mogą być sztucznie naśnieżane. Dogodne warunki pogodowe oraz dobra infrastruktura sprawiają, że praktycznie co roku odbywają się tu zawody kombinacji Norweskiej oraz Pucharu Świata. W 2009 roku odbyły się tu Narciarskie Mistrzostwa Świata co było okazją do modernizacji tutejszej infrastruktury.

Latem Jeszted stanowi doskonała bazę wypadową do wędrówek po Górach Izerskich oraz wycieczek do uzdrowiska Libverda, a także do pobliskich pałaców Sychrov i Frydlant.

Oczywiście obowiązkowym punktem programu gości hotelu Jesztad jest poznanie pobliskiego Liberca z jego licznymi zabytkami m.in. starym i nowym zamkiem, wspaniałym, neorenesansowym ratuszem, uroczą starówką i dawnymi łaźniami miejskimi, w których obecnie mieści się galeria sztuki. Miasto kusi również wieloma możliwościami rozrywki m.in. w Centrum Nauki iQlandia.  Dużą, turystyczną  atrakcję stanowi Centrum Babylon. Jest tu aquapark, 4-gwiazdkowy hotel, kasyno, kino trójwymiarowe, centrum handlowe, restauracje, winiarnia, pub oraz centrum konferencyjne.

fot. Autor oraz http://jested.cz

{gallery}23004{/gallery}

Warszawa

Polityka Prywatności

W celu realizacji obowiązku informacyjnego, zgodnie z art. 13 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. poniżej przekazujemy „klauzulę informacyjną” z prośbą o zapoznanie się.


Polityka prywatności i przetwarzania danych osobowych

Administratorem Twoich danych osobowych jest Impresja Studio Promocji z siedzibą w Warszawie, przy ulicy Drewnianej 5 lok. 3,. Poniżej znajdziesz wszelkie niezbędne informacje dotyczące przetwarzania Twoich danych osobowych w związku z realizacją usługi informacyjnej.

2. Dane osobowe przetwarzane są w celu w celu świadczenia usług informacyjnych oraz w celach marketingowych. Podstawą prawną jest art. 6 ust. 1 lit a Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE - „RODO”).

3. Dane będą przetwarzane w celach marketingowych do momentu wycofania przez Ciebie zgody na takie przetwarzanie.

W zakresie usług Impresja Studio PR Twoje dane będą przetwarzane przez okres, w którym usługi te będą świadczone oraz, w uzasadnionych wypadkach, po zakończeniu ich świadczenia, jednak wyłącznie jeżeli jest dozwolone lub wymagane w świetle obowiązującego prawa np. przetwarzanie w celach statystycznych, rozliczeniowych lub w celu dochodzenia roszczeń. W takim przypadku dane będą przetwarzane jedynie przez okres niezbędny do realizacji odpowiednich celów.

4. Po zakończeniu przetwarzania danych osobowych w pierwotnym celu, dane będą, w uzasadnionych wypadkach, przetwarzane po zakończeniu ich świadczenia, jednak wyłącznie jeżeli jest dozwolone lub wymagane w świetle obowiązującego prawa np. przetwarzanie w celach statystycznych, rozliczeniowych lub w celu dochodzenia roszczeń. W takim przypadku dane będą przetwarzane jedynie przez okres niezbędny do realizacji odpowiednich celów.

5. Podanie danych jest dobrowolne

6. Twoje dane osobowe nie będą przekazywane.

7. Jako administrator Twoich danych, zapewniamy Ci prawo dostępu do Twoich danych, możesz je również sprostować, żądać ich usunięcia lub ograniczenia ich przetwarzania. Możesz także skorzystać z uprawnienia do złożenia wobec Administratora sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych oraz prawa do przenoszenia danych do innego administratora danych. W przypadku wyrażenia dobrowolnej zgody, przysługuje Ci prawo cofnięcia zgody na przetwarzanie danych w dowolnym momencie co nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem. Informujemy także, że przysługuje Ci prawo wniesienia skargi do organu nadzorującego przestrzeganie przepisów ochrony danych osobowych.

8. Na niniejszej witrynie znajdują się wtyczki społecznościowe serwisu Facebook: „Lubię to”, które są powiązane z serwisem Facebook. Pod naszym artykułami umieszczany jest kod odwołujący się do serwisu Facebook. Używając przycisku „Lubię to”, użytkownik loguje się do serwisu Facebook, w którym obowiązują zasady ochrony prywatności określone przez serwis Facebook.

9. Ta strona zbiera w sposób automatyczny informacje zawarte w plikach cookies i wykorzystuje je w celach statystycznych oraz do usprawnienia funkcjonowania serwisu. Pliki Cookiem są też zbierane przez Google Analytics. Pliki cookies są plikami tekstowymi, które przechowywane są w komputerze użytkownika serwisu.

Wykorzystujemy dwa rodzaje plików cookies – tymczasowe i stałe. Pliki tymczasowe przechowywane są do momentu opuszczenia przez Ciebie naszej strony (poprzez wejście na inną stronę, wylogowanie lub wyłączenie przeglądarki). Pliki stałe przechowywane są w Twoim komputerze do czasu ich usunięcia lub przez czas wynikający z ich ustawień.

W każdej chwili możesz dokonać zmiany ustawień swojej przeglądarki, aby zablokować obsługę plików cookies lub każdorazowo uzyskiwać informacje o ich umieszczeniu w swoim urządzeniu. Inne dostępne opcje możesz sprawdzić w ustawieniach swojej przeglądarki internetowej. Większość przeglądarek domyślnie jest ustawione na akceptację zapisu plików cookies w komputerze. Informacje dotyczące ustawień przeglądarek internetowych dostępne są w jej menu (pomoc) lub na stronie jej producenta.

Korzystając z tej strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki
       

10. Przedstawicielem Administratora jest Tomasz Brzozowski Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.