updated 11:59 AM CET, Dec 18, 2018
Na żywo:
A+ A A-

Na szczytach Europy

  • Napisane przez Juliusz Bolek
  • Dział: Europa
Wyróżniony Na szczytach Europy www.sxc.hu

Szwajcaria ojczyzna rożka alpejskiego, founde, przednich win, wyśmienitych serów, posiadająca niezliczoną liczbę zabytków i fantastyczne walory krajobrazowe i stwarzająca doskonałe warunki do uprawiania różnorakich sportów, dla Polaków wciąż pozostaje mało znana.

Walory tego kraju inspirowały wielu artystów, choćby George'a Byrona, Percy i Mary Shelley, czy Juliusza Słowackiego. Położenie Szwajcarii w samym centrum Europy powinno sprzyjać ciągłym wyniszczającym wojnom. Należy jednak pamiętać, że jest to kraina w zdecydowanej większości położona w górach, a więc na terenach trudnych do operacji militarnych. To uchroniło ten kraj od udziału w wielu działaniach wojennych toczących się po sąsiedzku. Szwajcarom udało się nawet uniknąć aktywnego udziału w II wojnie światowe. Teraz dzięki temu w tym kraju można podziwiać bardzo wiele średniowiecznych zamków oraz wiele oryginalnych starówek i zabytków, które nadają specyficznego charakteru, i pewnej baśniowej atmosfery.

Szwajcaria to także przepiękne krajobrazy. Oczywiście dzieje się tak za sprawą Alp, których widoki zapierają dech w piersiach. Jednak w Szwajcarii jest też mnóstwo wspaniałych jezior i lasów. Dopełniają one wspaniały obraz wielu miejscowych krain.

Szwajcaria kojarzy się z górami, a te głównie z narciarskimi trasami zjazdowymi. Jednak kto jest zainteresowany uprawianiem sportów, ma do dyspozycji dużo więcej atrakcji. Jest też wiele biegowych trans narciarskich uznanych za jedne z najlepszych w Europie. Można też uprawiać saneczkarstwo, jazdę na łyżwach. W niektórym wysokich partiach Alp spory te można uprawiać przez cały rok. Latem tam gdzie nie ma śniegów jest mnóstwo tras rowerowych i szlaków turystycznych (oznakowanych tran jest 50 tysięcy kilometrów). Jeziora i rzeki kuszą swoimi atrakcjami. Można uprawiać sporty wodne jak również łowić ryby. Urlopowicze mogą korzystać z ponad 300 plaż. Miasta niekończącą się ilością zabytków i przykładami dawnej architektury.

Rodowici Szwajcarzy mówią w czterech językach niemieckim, włoskim, francuskim i retroromańskim. W zależności od kantonu dominuje inny język. Generalnie turyści jeśli znają przynajmniej angielski lub niemiecki mogą się wszędzie porozumieć. O Szwajcarii mówi się, i za pewne nie bez powodu, że jest państwem policyjnym. Donoszenie i informowanie odpowiednich służb o wszelkich nieprawidłowościach jest tutaj poczytywane są obywatelski obowiązek.

Podróżując po Szwajcarii warto pamiętać o jej bankierskiej specyfice. Istnieje tutaj blisko tysiąc różnych banków. Wszystkie one zatrudniają finansistów, a więc osoby podchodzące do rzeczywistości w skategoryzowany sposób. W jakiś sposób musi to też rzutować na ogólną mentalność mieszkańców Szwajcarii. Podobnie jak fakt, że wszyscy mężczyźni są w ciągłej wojskowej gotowości. Oczywiście nie ma powodu aby z tego tytułu wyciągać bardzo daleko idące wnioski.

Stolicą Szwajcarii, wbrew pozorom nie jest Zurich, w którym żyje najwięcej ludzi, ani też Genewa siedziba ONZ lecz Berno. Znajduje się tam malownicze stare miasto zabudowane mieszczańskimi kamieniczkami, ciągnącymi się kilka kilometrów, z licznymi podcieniami, charakteryzujące się dużą liczbą obiektów gotyckich i renesansowych. To przesądza o charakterze tego miejsca. Warto zwrócić uwagę na wieżę zegarową z XVI wieku, z ruchomymi, obrotowymi figurami, które rozpoczynają pokaz cztery minuty przed każdą godziną. Innym ciekawym obiektem jest piętnastowieczna katedra gotycka z najwyższą w Alpach wieżą. Liczy sobie ona ponad 100 metrów wysokości. Rozpościera się z niej wspaniały widok na panoramę Alp. W samej świątyni uwagę zwracają piętnastowieczne witraże.

Turystów mogą także zaciekawić budynki parlamentu z początku XX wieku. Na kopule umieszczono godła 22 kantonów szwajcarskich. Wnętrza ozdobiono dziełami sztuki przypominającymi najważniejsze historyczne wydarzenia kraju. Inną osobliwością jest dom Alberta Einsteina, autora słynnej teorii względności.

Na wschód od Berna znajduje się miasteczko Meiringen. Turyści zaglądają tutaj dzięki słynnym wodospadom Reichenbach. Rozgłos uskokowi wodnemu zapewnił Artur Conan Doyle, umieszczając w tej okolicy akcję swojego kryminału, poświęconego sławnemu detektywowi Sherlockowi Holmesowi, który zginął spadając ze stoku. Z tej okazji w miasteczku stworzono muzeum Sherlocka Holmesa, w którym znajduje się m.in. replika gabinetu detektywa. Inną lokalną atrakcją jest przełom Aare. Turyści mają okazję zobaczyć wąski wąwóz, który w niektórych miejscach ma szerokość jednego metra. Jest to prawdziwy rygiel skalny, o bardzo stromych ścianach, gładzonych trwającą kilka tysięcy lat erozją.

Genewa jest znana głównie za sprawą Organizacji Narodów Zjednoczonych, która ma tutaj europejską siedzibę. Jest to miasto z tradycjami. To tutaj mieści się katedra św. Piotra, w której wygłaszał kazania Kalwin. Warto zwiedzić stare miasto z placem de Bourg de Four, promenadę des Bastions z pomnikiem reformacji i zobaczyć największą na świecie fontannę Jet d'Eau (słup wody wysoki na 140 m). Turystów wabi także ogród botaniczny ze wspaniałą ptaszarnią i muzeum zegarów, przypominające sławę jaką przez wieki cieszyły się produkowane tutaj czasomierze. Uwagę przyciąga także jezioro Genewskie oferujące wiele wodnych atrakcji. Na północnym jego brzegu mieści się Lozanna. Jest to urocze miasto. Znajduje się tam piękna i imponująca katedra gotycka, zbudowana w XII i XIII wieku.

Wschodnie brzegi jeziora genewskiego nazywane są Riwierą Szajcarską. Jej stolicą jest Montreaux. Miasto jest znane dzięki Festiwalowi Telewizyjnemu Złota Róża. Okolica zapewnia wspaniałe tereny do pieszych wędrówek. Najpopularniejsza trasa prowadzi do najsłynniejszego szwajcarskiego średniowiecznego zamku Château de Chillon opisanego przez lorda George'a Byrona. Budowla powstała w XV wieku, jednak obiekt był wielokrotnie przebudowywany. Na zwiedzających czekają piękne dziedzińce, mroczne lochy, i sale wystawowe z bronią, meblami i naczyniami z epoki.

Jednym z najbardziej znanych ośrodków narciarstwa i turystyki górskiej jest Zermatt, położony na wysokości (1600 m n.p.m.). Znajduje się on w pobliżu szczytu Matterhornu. Istnieje tu około 70 rożnego rodzaju wyciągów i kolejek oraz 230 km tras narciarskich. Miasteczko stanowi także dobrą bazę dla turystów pieszych - okoliczne szlaki mają w sumie 338 km długości. Kolejką linową można się dostać na Klein Matterhorn, (3.820 m n.p.m.) która dowozi do najwyższych ośnieżonych przez cały rok, stoków narciarskich na kontynencie.

Innym należącym do najbardziej ekskluzywnych górskich kurortów jest Davos. Miejscowości położona jest w Grozynii, ciągle jeszcze prawie dziewiczej krainie górskich dolin i jezior. Davos sławę zawdzięcza, odbywającym się od początku lat siedemdziesiątych XX wieku, co roku w styczniu, Światowym Forum Gospodarczym, na które przyjeżdżają szefowie kilkunastu państw oraz ponad siedmiuset przedstawicieli władz największych światowych firm i organizacji. W spotkaniach dyskusjach i naradach uczestniczy ponad dwa i pół tysiąca osób. I zdaje się, że to wyczerpuje możliwości miejscowej bazy turystycznej.

Lucerna słynie z pięknego starego miasta. Szczególnie na uwagę zasługują okna wykuszowe. Atrakcją jest również słynny pochodzący z XIV wieku drewniany most Kapellbrücke. Niedaleko stąd znajduje się kościół jezuicki, stanowiący wspaniały przykład sztuki barokowej. Miasta stanowi też doskonałą bazę wypadową do wycieczek. Lucerna leży nad Jeziorem Czterech Kantonów. Poznawanie miejscowych atrakcji i podziwianie okolicznych pejzaży może zająć nawet kilka dni.

Zwiedzanie warto rozpocząć od rejsu po jeziorze starodawnym stateczkiem napędzanym kołami łopatkowymi. Można odwiedzić między innymi Küssnacht rozsławione dzięki legendzie o Wilhelmie Tellu. Nad miasteczkiem góruje szczyt Rigi, z którego rozpościera się wspaniała panorama na łańcuchy górskich szczytów. Można się tam dostać o własnych siłach, albo korzystając z kolejki. Niedaleko znajduje się Zug, uchodzące za raj dla podatników, a co za tym idzie rejestruje tutaj swoją działalność wiele przedsiębiorstw. W miasteczku zachowała się średniowieczna zabudowa. W okolicy znajdują się groty wapienne, w których można podziwiać groty stalaktytowe.

Szwajcarska kuchnia czerpie z doświadczeń niemieckich, francuskich i włoskich sąsiadów, ale posiada też swoje oryginalne potrawy lub specyficzne sposoby ich przyrządzania. Menu szwajcarskie to oczywiście żółte sery, wina i czekolady. Berneński Mittelland słynie ze wspaniałego ementalera, a Neuchâtel z gruyere'a. Z tych dwóch serów robi się nich przepyszne danie fondue, szczególnie doskonałe na zimowe wieczory. W specjalnym garnku zwanym caquelon, stale podgrzewanym od dołu, topi się kawałki serów, dodaje białe wino i przyprawy. Kiedy uzyskuje się półpłynną masę, na specjalnej szpikulce nadziewa się kawałki pieczywa i macza w tym swoistym sosie. Do smaku podaje się korniszony. Całość popija się białym winem. Raclette, które zostało wynalezione przez alpejskich górali jeszcze w średniowieczu, jest inną potrawą z sera topionego na specjalnych małych patelenkach, którym polewa się ziemniaki w koszulkach. Zarówno fondue i raclette są posiłkami, które warto spożywać w większej grupie osób.

W niemieckojęzycznej części Szwajcarii popularne są też rösti, o chłopskim rodowodzie wysokokaloryczne złocistożółte placki z grubo tartych smażonych ziemniaków z dodatkiem sera, a czasem również boczku, przypominające polskie placki. Jeśli chodzi o zupy, to preferowane są sycące, a ich cechą charakterystyczną są malutkie kluseczki zwanymi Knöpfli. W Szwajcarii w XIX wieku wynaleziono także müsli, ale nie cieszy się ono tutaj popularnością.

Szwajcaria to też wyborne wina. Większość winnic znajduje się w regionach francuskojęzycznych, głównie w Wallis oraz w okolicy jeziora Neuchâtel i Jeziora Genewskiego. Produkuje się tam wina białe i czerwone, a dla każdego regionu charakterystyczne są oryginalne gatunki. Ticino słynie z wina Merlot, a Wallis z Fendant, Johannisberg i Shiraz. Także Gryzonia może poszczycić się kilkoma odmianami przedniego Pinot. Warto także pamiętać o skosztowaniu jedynego w swoim rodzaju napoju Rivella. Do jego produkcji używa się laktozy. Najlepiej zacząć degustację od odmiany z niebieską nalepką (obniżona zawartość tłuszczu) – nie należy się przestraszyć mlecznego zapachu wydobywającego się z butelki po zdjęciu kapsla. Produkt ten występuje też w wersjach z nalepką czerwoną (original) oraz zieloną (z dodatkiem zielonej herbaty).

Do Szwajcarii można dostać się praktycznie w dowolny sposób. Wiele linii lotniczych, w tym również tzw. tanie linie oferują wiele możliwości połączeń z Genewą i Zurichem. Na podróż samochodem lub autokarem trzeba przeznaczyć dobę. Najbardziej męczący odcinek to polskie drogi. Później można już jechać autostradami, z których Szwajcaria w ogóle słynie. Ciekawym choć czasochłonnym sposobem na dostanie się do Szwajcarii jest skorzystanie z kolei. Jadąc pociągiem przez Alpy można podziwiać wspaniałe widoki jakie oferują te góry. Co ciekawe, do Szwajcarii można dostać się też rzekami, ale niestety nie z Polski.

Warszawa