updated 4:15 PM CET, Mar 19, 2019
Na żywo:
A+ A A-

Najpiękniejszy zamek Szwecji

  • Napisane przez Grzegorz Micuła
  • Dział: Europa
Wyróżniony Najpiękniejszy zamek Szwecji Fot.: Grzegorz Micuła

Läckö Slott, stojący na cyplu półwyspu Kållandsö, wcinającym się na ponad 20 km w wody jeziora Wener, uważany jest za najpiękniejszy zamek Szwecji.

Pierwszą twierdzę na tym miejscu zbudowano w 1298 r. dla Brynolfa Algotsona biskupa z pobliskiej Skary. W czasach króla Gustawa Wazy zamek stał się własnością królewską ale już w 1615 r. przeszedł w ręce Jakuba Pontusa de la Gardie marszałka polnego szwedzkiej armii a po jego śmierci w 1652 roku, w ręce jego syna Magnusa Gabriela. W tym czasie zamek przebudowany został na wspaniałą barokową rezydencję. Magnus Gabriel de la Gardie był niezwykle wpływową osobą podczas panowania królowej Krystyny, która nadała mu tytuł książęcy, został też dowódcą armii szwedzkiej, królewskim doradcą i Wielkim Lordem Kanclerzem. W czasie małoletności następcy tronu Karola XII, pełnił funkcję regenta. Dzięki temu stał się największym posiadaczem ziemskimi i najbogatszym człowiekiem w ówczesnej Szwecji, właścicielem ponad tysiąca dworów, zamków i pałaców. W następnych stuleciach zamek był własnością wielu szwedzkich arystokratycznych rodów. Najbardziej znani to architekt Carl Gustaw Tessin oraz Carl Johan Adlercreutz, który otrzymał Läckö jako nagrodę za zwycięstwa w wojnie z Rosją. W późniejszych latach większość wspaniałego wyposażenia zamkowego została przewieziona do Zamku Gripsholm lub wyprzedana na aukcjach. W 1914 roku zamek Läckö przeszedł w ręce państwa szwedzkiego. Po długotrwałym remoncie udostępniony został do zwiedzania. Obecne wyposażenie zamku pochodzi ze zbiorów szwedzkiego Muzeum Narodowego oraz fundacji zamku Läckö.
Jest w nim ponad dwieście komnat. Największa i najwspanialsza komnata nosi nazwę Królewska lub Rycerska udekorowana freskami przedstawiającymi bitwy wojny Trzydziestoletniej (1618-1638), która spustoszyła ówczesną Europę. Dekoracje te sławią imię króla Gustawa II Adolfa, którego zwycięstwa uczyniły Szwecję europejskim supermocarstwem. Malowidła nawiązujące do tej tematyki kontynuują się w dwóch kolejnych salach nazwanych; komnatą Pokoju (którą poświęcono pokojowi westfalskiemu w 1648 r.) i Austriacką (dedykowaną głównemu wrogowi ówczesnej Szwecji, austriackiej monarchii Habsburgów). Pięknie zdobione są też komnaty należące niegdyś do żony Magnusa de la Gardie, Marii Eufrozyny von Pfaltz Zweibrücken. W zamku jest też komnata poświęcona królowi Polski i Szwecji Zygmuntowi Wazie, który nigdy nie odwiedził tego zamku.
Bogato dekorowana kaplica zamkowa zbudowana w latach 1655-68, zachowała do dziś charakter katolickiej kaplicy z wyrazistymi barokowymi rzeźbami. Z prawej strony ołtarza stoi niezwykle rzadki posąg przedstawiający Maryję w zaawansowanej ciąży. Obok zamkowej kaplicy jest niewielki z konieczności ogród zamkowy z metalowa altaną i złoconym posągiem bogini Flory. Z przystani obok zamku można wypłynąć na rejs wycieczkowy po jeziorze statkiem „Magnus Gabriel".

Please provide full Credentials Infomation