Ostrzeżenie
  • JFolder::pliki: Ścieżka nie jest folderem. Ścieżka: /home/kur365/domains/kurier365.pl/public_html/images/23576.
Uwaga
  • There was a problem rendering your image gallery. Please make sure that the folder you are using in the Simple Image Gallery Pro plugin tags exists and contains valid image files. The plugin could not locate the folder: images/23576
updated 6:15 PM CET, Mar 18, 2019
Na żywo:
A+ A A-

Szwajcaria: Atrakcje lata 2016

  • Napisane przez Cezary Rudziński
  • Dział: Europa
Wyróżniony Szwajcaria: Atrakcje lata 2016 Fot.: Cezary Rudziński

Atrakcje turystyki letniej w 2016 były tematem śniadania prasowego zorganizowanego przez warszawskie przedstawicielstwo Switzerland Tourism. Spotkanie z dziennikarzami prowadziły: jego szefowa Adriana Czupryn i Marta Piechota. Przyleciały na nie również ze Szwajcarii: Doris Wandfluh z Kanderseg Tourismus w Berneńskim Oberlandzie – aby przedstawić miejscowości Adelboden, Lenk, Simmental & Kanderseg i Christine Winkelmann-Flűck – Region Jungfrau z tamtejszej organizacji turystycznej. Adriana Czupryn zaprezentowała strategię turystyki szwajcarskiej na tegoroczne lato.

Główne tematy, to: Różnorodność kraju i poznawanie w nim jak najwięcej atrakcji; Ekskluzywność i wyjątkowy serwis; Zdrowie i wypoczynek; Krótkie wypady pozwalające odkrywać różnorodność miast oraz Ponadczasowe dzieła i pełne wrażeń podróże kulturalne.
Z badań wynika, że w latach 2010 – 2015 aż 58% turystów wybierało pobyty w, i poznawanie miast, 32% podróże po kraju, zaś 18% głównie wypoczynek. Część gości preferowała więc więcej niż jeden cel urlopowego przyjazdu do ojczyzny Wilhelma Tella. Również w bieżącym roku, a także w latach następnych, czołową ofertą turystyczną będzie zainaugurowany w ub. r. program Grand Tour – Wielkiej Podróży po Szwajcarii. Głównie samochodami, ew. motocyklami, ale jest również wariant kolejowy. Drogowy, z trasą długości 1600 km, wymaga minimum 8 dni.
I prowadzi przez 4 kultury, 5 przełęczy z najwyższą Furka na wysokości 2429 m n.p.m. oraz najniżej, tylko na wysokości 193 m n.p.m., położone miejsce nad jeziorem Lago Maggiore. Cele, jakie stawia przed sobą szwajcarska turystyka, dotyczące Grand Tour są bardzo ambitne. W br. program ten ma przyciągnąć 50 tys. turystów, w 2020 roku już 200 tys., a docelowo w 2025 roku ma on znaleźć się wśród 5 najbardziej popularnych tras turystycznych na świecie. Do tegorocznych nowości w nim należy jednolite oznakowanie całej trasy, a także nacisk na poznawanie kultury, zabytków, ciekawych obiektów i widoków oraz aktywność.
Wspomniana trasa kolejowa Grand Tour, to 1200 km jazdy pociągami, głównie panoramicznymi, możliwa do poznawania m.in. w ramach biletów Swiss Pass. Jako szczególne atrakcje w ramach tego programu polecane są: Pałac Arnenberg nad Jeziorem Bodeńskim z programem „Z wizytą u Napoleona"; Cap Furo – Skalna Igła w Gryzonii; Jezioro Derborence; Biały śnieg (wiosenne kwiaty na łąkach) nad Jeziorem Genewskim; Widoki ponad jurą oraz Miejsce Mocy Mount Vully. Inne nowe atrakcje związane są przede wszystkim z kulturą. Okazało się bowiem, że 81% turystów odwiedzających miasta, zwiedza tamtejsze muzea. W ciągu najbliższych 5 lat Szwajcarzy zamierzają zainwestować 1,5 mln franków we wzbogacenie oferty kulturalnej.

{gallery}23576{/gallery}
Na liście 11 szczególnie polecanych muzeów znalazły się: w Bazylei Tinguely Museum i Kunstmuseum otwarte po przebudowie; w Bernie też Kunsmuseum i Centrum Paul Klee; w Genewie Kunstmuseum i Mamco; w Lozannie Musée de l'Elysée; w Lugano LAC Arte e Kultura; w Riehen Fondation Beyeler; zaś w Zurychu Kunsthaus i Museum fűr Gestaltung. Prowadzą one wspólną promocję. 100 – lecie obchodzi Dada w Zurychu. Otwarto też Muzeum piłkarskie FIFA oraz, w Vevey, Chaplins Word. Nowością jest również kolej lodowcowa Zermatt – Glaciertrail do lodowca Gorner. 200-lecie obchodzi w br. hotel Rigi Kuln.
Szczególną tegoroczną atrakcją będzie zwiedzanie, od czerwca do listopada, zbudowanego właśnie wielkiego tunelu bazowego Gotarda. Ma on 57 km długości i będzie dostępny dla turystów, z postojem pośrodku, przed jego uruchomieniem. Później, od grudnia br., ruszą bowiem przez ten tunel pociągi z prędkością 200 km/h, już bez zatrzymywania się i pokonywać go będą w 20 minut. Skróci to podróż do Mediolanu o 33 minuty, a po zakończeniu budowy drugiego, mniejszego tunelu, nawet o godzinę. Do innych tegorocznych atrakcji należy dodać 2 etapu kolarskiego wyścigu Tour de France, na terenie Szwajcarii.
Jak już wspomniałem, Doris Wandfluh przedstawiła atrakcje wyżej wymienionych miejscowości, zaś Christine Winkelmann-Flűck najciekawsze, polecane miejsca w Regionie Jungfrau. Wspomniała też m.in. o obchodach 125-lecia Shwerlocka Holmesa w Haslital, atrakcjach Můrrau, Grindelweg i kilu innych miejscowości tego regionu. Podczas tego spotkania prasowego przypomniano o świetnych połączeniach lotniczych z Warszawy i Krakowa do Szwajcarii, a także o znakomicie ułatwiających podróżowanie biletach Swiss Travel Pass szwajcarskich kolei.
Poza kolejnymi wydaniami bezpłatnych broszur w języku polskim i mapek, do dyspozycji gości będzie 224 stronicowy przewodnik po Grand Tour. Wśród różnych form promowania wyjazdów turystycznych do Szwajcarii znalazły się wystawy zdjęć jej atrakcji na kubikach. Aktualnie można je oglądać, do 3 maja, we Wrocławiu. Później w kilku innych miastach. Jest więc w czym wybierać i przebierać, można zaplanować podróże zgodne z indywidualnymi zainteresowaniami. Żeby jeszcze frank szwajcarski staniał...

Please provide full Credentials Infomation