Ostrzeżenie
  • JFolder::pliki: Ścieżka nie jest folderem. Ścieżka: /home/kur365/domains/kurier365.pl/public_html/images/23600.
  • Nie powiodło się załadowanie pliku XML.
Uwaga
  • There was a problem rendering your image gallery. Please make sure that the folder you are using in the Simple Image Gallery Pro plugin tags exists and contains valid image files. The plugin could not locate the folder: images/23600
updated 11:59 AM CET, Dec 18, 2018
Na żywo:
A+ A A-

Wielki świat techniki

  • Napisane przez Cezary Rudziński
  • Dział: Czechy
Wyróżniony Wielki świat techniki Fot.: Cezary Rudziński

W pokrytych szklanymi taflami ścianach długiego na dziesiątki metrów, jednopiętrowego nowoczesnego budynku odbijają się, jak w lustrze, stalowe konstrukcje dawnej huty żelaza „Vitkovice" w Ostrawie. To chyba niezamierzony kontrast, a zarazem symbol.

Z jednej strony stoi ogromny poindustrialny kompleks z XIX – XX wieku. Z drugiej, za tą szklaną fasadą, coś z XXI wieku. Wielki Świat Techniki, nazywany też po angielsku Science and Technology Center, w skrócie STC. Obchodzi on właśnie swoje pierwsze 3-lecie działalności, którą rozpoczął oficjalnie 26 września 2012 roku.

„Surowo nakazane" dotykanie eksponatów

„Głównym przesłaniem tej wspaniałej ekspozycji, pisze w wydanym również po polsku folderze – Gazetce informacyjnej DOV, czyli Dolnego Obszaru Vitkovice – dyrektor Świata Techniki Jakub Švrček, to popularyzacja nauki i techniki oraz wspieranie talentów technicznych, które są niezbędne dla naszego regionu. Główne hasło Świata Techniki brzmi „Dotykanie eksponatów jest surowo nakazane".

{gallery}23600{/gallery}
W odróżnieniu od większości muzeów, tutaj można na własnej skórze wypróbować sobie lądowanie samolotem, kierowanie pociągiem, wyprodukowanie prądu elektrycznego, wspiąć się na wierzchołek drzewa i sprawdzić jakie zwierzęta żyją w środku lub zbadać kosmos. Wszyscy, bez ograniczeń wiekowych, mogą przekonać się, iż technika niekoniecznie musi oznaczać brudną robotę w fabryce, czy też dzień spędzony nad obliczeniami matematycznymi. Przekonacie się, że nauka i technika mogą być również zabawne i kreatywne."

Co oferuje "Świat"?

Przekonać się o tym można już po przekroczeniu drzwi tego Świata. Przy wystawionej w holu dużej, dwustronnej pomarańczowej tablicy, gromadzą się młodzi i starzy aby odcisnąć w niej swoją dłoń – to jest najpopularniejsze, ramię czy łokieć. Tablica ta jest tak skonstruowana, iż jej ruchome elementy powodują, że dłoń pozostawia w niej wgłębiony ślad. Ale po drugiej stronie pojawia się równocześnie jego wypukły wariant. Do STC, które ma 14 tys. m² powierzchni,przychodzą nie tylko wycieczki szkolne i przedszkolne, ale również szeroka publiczność, w tym sporo rodziców z dziećmi i młodzieżą. Przy czym trudno ich stąd wyciągnąć z powrotem.
Mają tu bowiem ogromną ofertę świetnej, przy czym kształcącej zabawy. Przede wszystkim zaś możliwość poznawania ciekawostek z różnych dziedzin nauki i techniki. A także dokonywania „odkryć" oraz odpocząć. „Możesz tu – czytam w innym folderze, również po polsku, bo goście zza granicznej miedzy odległej o niespełna 20 kilometrów są również bardzo mile widziani, „DOV przedstawia się" – odkryć jak funkcjonuje miasto lub ludzkie ciało, wrócić do mamutów z ery prehistorycznej za pośrednictwem maszyny czasu, zrozumieć skąd bierze się łuk tęczy czy burza i wiele więcej."

W zależności od wieku i zainteresowań

Wielki Świat Techniki podzielony jest na cztery mniejsze „światy" w zależności od wieku i zainteresowań zwiedzających go. Jest więc Dziecięcy Świat dla 2-6–latków. Z wszystkimi urządzeniami dostosowanymi do ich wzrostu i ulubionych zabaw. Np. piaskownicą z koparkami, dźwigiem, serwisem samochodowym, farmą, zaczarowanym lasem, gabinetem lekarskim oraz mini studio TV. Dla zainteresowanych matematyką, chemią i fizyką w zabawnym świetle jest Świat Nauki i Wynalazków. Przedstawiony jest w nim innowacyjny potencjał takich obszarów jak nowe materiały, nanotechnologie i najnowocześniejsze technologie medyczne.
Świat Cywilizacji umożliwia spojrzenie z innej perspektywy na nasze czynności dnia codziennego. Można w nim poznać głębiej infrastrukturę miasta, zalety globalizacji, komunikować się ze zwiedzającymi podobne scence center w innych krajach. Największy jest Świat Natury. Pozwala on poznawać i uczyć się wiele nowego z dziedziny fauny, flory i kosmosu, a nawet, jak zapewniają pracujący w nim animatorzy, własnej duszy. Jego częścią jest również rozległy ogród, w którym można usiąść np. na starym, stuletnim pniu drzewa, odpocząć i wchłonąć świeżo nabytą wiedzę.

Kino 3D i zobowiązujące zapowiedzi

Eksponaty i urządzenia w Wielkim Świecie Techniki zbudowała czeska firma MARS Promotion z Pragi wyposażając Dziecięcy Świat i Świat Cywilizacji. Wcześniej przygotowywała ona eksponaty w sąsiednim Świecie Techniki U6, zwanym też małym. Natomiast w pozostałych dwu częściach, Światach: Nauki i Wynalazków oraz Natury renomowana niemiecka firma Archimedes mająca już w dorobku wyposażenie wielu innych podobnych obiektów na całym świecie. Kierownictwo tej placówki z dumą podkreśla, że jeszcze przed jej otwarciem nawiązało kontakt oraz podpisało memorandum o współpracy i porozumieniu ze słynnym amerykańskim muzeum nauk przyrodniczych w Nowym Jorku – American Museum of Natura History.
Jest ono odwiedzane przez około 5 mln turystów rocznie i słynne na świecie również z tego, że to w nim kręcono film „Noc w muzeum". Aktualne wyposażenie naszego science center – czytam w jednym z folderów – jest i będzie systematycznie modernizowane. Zwracamy szczególną uwagę na ekologizację produkcji oraz nowe rozwiązania w tej dziedzinie. Świat Techniki, w którym jest również największe niekomercyjne kino 3D w Czechach z filmami przyrodniczymi i popularno-technicznymi, a także Teatr Wiedzy, jest bardzo funkcjonalny, ma dobrą obsługę oraz świetne wyposażenie. Zasługuje więc na zainteresowanie także naszych rodaków, zwłaszcza z południowych regionów kraju.

Warszawa