updated 3:02 PM CET, Nov 16, 2018
Na żywo:
A+ A A-

150 rocznica największej bitwy na ziemiach czeskich

  • Napisane przez www.czechtourism.com
  • Dział: Czechy
Wyróżniony 150 rocznica największej bitwy na ziemiach czeskich www.czechtourism.com

Przed 150 laty pod Hradcem Kralove doszło do starcia 430 tysięcy żołnierzy, w ramach wojny prusko-austriackiej. Była to największa bitwa na ziemiach czeskich. Na placu boju pozostało ponad 16 tysięcy rannych i poległych.

To historyczne wydarzenie (w Polsce znane jako Bitwa pod Sadową) upamiętniają liczne akcje odbywające się w Hradcu Kralove w ciągu całego roku 2016. Główne obchody rocznicowe odbędą sie na przełomie czerwca i lipca. Na gości czekają międzynarodowe konferencje, projekcje audiowizualne i rekonstrukcje scen bitewnych w miejscowościach Střezetice, Máslojedy i na Chlumie.

W piątek 1 lipca zostanie uroczyście otwarty pod Střezeticami pomnik ku czci poległej kawalerii. W tym miejscu przed 150 laty doszło do starcia 11 tysięcy jeźdźców pruskiej i austriackiej armii. W ciągu trwającej pół godziny krwawej bitwy poległo i zostało rannych 1600 żołnierzy oraz 2 tysiące koni.

W sobotę 2 lipca na gości czeka multimedialny program, koncert Filharmonii Hradec Kralove pod gołym niebem, uroczysta msza w kościele św. Ducha, rekonstrukcja potyczki w miejscowości Maslojedy i pokazy fajerwerków.

Inscenizacja głównej bitwy odbędzie się w niedzielę 3 lipca. Weźmie w niej udział 600 żołnierzy w historycznych strojach.

Więcej na: www.koniggratz1866.eu.

Warszawa