Ostrzeżenie
  • JFolder::pliki: Ścieżka nie jest folderem. Ścieżka: /home/kur365/domains/kurier365.pl/public_html/images/24202.
  • Nie powiodło się załadowanie pliku XML.
Uwaga
  • There was a problem rendering your image gallery. Please make sure that the folder you are using in the Simple Image Gallery Pro plugin tags exists and contains valid image files. The plugin could not locate the folder: images/24202
updated 4:45 PM CEST, Oct 20, 2018
Na żywo:
A+ A A-

Grecja. Thassos - rajska wyspa

  • Napisane przez JN
  • Dział: Europa
Wyróżniony Grecja. Thassos - rajska wyspa fot. JEN

Na turystów czeka tu trzydzieści piaszczystych, zagospodarowanych plaży oraz niezliczona ilość dzikich plaż.

Thassos jest jedną z mniej skomercjalizowanych greckich wysp dzięki czemu zachowała swój naturalny charakter. Nie ma tu tłumów turystów jak na Rodos czy Krecie. Nie ma też uchodźców, którzy odstraszają wczasowiczów. Na urlopowiczów czeka tu turkusowe morze, piaszczyste plaże, góry, piękna, nieskażona przyroda i ponad 5 tys. lat historii. Wyspa znakomicie nadaje się na wypoczynek dla tych, którzy lubią spędzać urlop z dala od tłumów, ale w ciekawej okolicy, a także na rodziny urlop czy romantyczny pobyt we dwoje. Można tu całkowicie zatracić się w plażowaniu, wycieczkach po okolicy, degustacji greckiej kuchni i wina oraz podziwianiu bajecznych zachodów słońca, a także w romantycznych spacerach przy świetle księżyca. Na całej wyspie są doskonałe warunki do uprawiania sportów wodnych: windsurfingu, nurkowania, żeglowania, rejsów statkiem wzdłuż wybrzeża oraz wędkarstwa. Można też zwiedzać wyspę pieszo, rowerem, skuterem lub samochodem.

Tradycyjne, greckie klimaty

Ta niewielka wyspa mająca kształt zbliżony do koła i obwód ok. 100 km. Zamieszkuje ją tylko 13 tys. ludzi. Położona jest na Morzu Egejskim, zaledwie o 12 km od wybrzeży Macedonii (historycznej krainy w Grecji). Zorganizowana turystyka rozwija się tu dopiero od niedawna i nie zniszczyła jeszcze jej typowo greckiego charakteru. Sezon turystyczny jest dość długi i trwa od maja do końca października. Nadmorskie miejscowości  pomimo odwiedzania przez turystów zachowały swój tradycyjny wygląd.

Thasos jest prawdziwym rajem dla turystów. Jest tu wszystko czego potrzeba turystom do dobrego wypoczynku. Wyspa urzeka przybyszów swoją różnorodnością. Są tu bowiem przepiękne, piaszczyste plaże, klifowe, skaliste, a także łagodnie opadające brzegi, malownicze zatoczki z niezwykle czystą i przezroczystą wodą o szmaragdowej toni, a nawet jezioro i wodospady. Szmaragdowego kolorytu górzystej wyspie nadają też porastające ją piniowe i sosnowe lasy oraz oliwkowe gaje. Thassos to jedna z niewielu zielonych wysp Grecji. Miejscowe wzgórza kryją w swoim wnętrzu złoża granitów, łupków i niezwykle drogiego, nieskazitelnie białego marmuru, będącego jednym ze skarbów wyspy. Znaczną część wyspy zajmują góry. Największym z lokalnych wzniesień jest Ipsarion, który ma 1204 m wysokości.

W dzień nadmorskie miejscowości są wyludnione bo turyści spędzają czas na plaży lub zwiedzają wyspę. Tutejsza ludność w większości pracuje przy obsłudze turystów lub w rolnictwie. W centrach miasteczek i wsi oraz przy nadmorskich bulwarach zwykle znajdują się tawerny. W południe są one opustoszałe. Przebywają w nich tylko nieliczni stali, lokalni klienci. Typowym widokiem w dzień są starsi Grecy siedzący przed domami, obserwujący okolicę lub w cieniu drzew grający w karty i nardy (ulubioną grę Greków). Leniwie chodzące po ulicach koty poszukują cienia. Ruch w kurortach zaczyna się po południu gdy turyści wracają z plaży i wycieczek. Pod wieczór zapełnia się większość lokali. Ożywają miejscowe restauracje, kafejki i puby. W licznych tawernach można posłuchać greckiej muzyki na żywo. Po dobrej, greckiej kolacji i degustacji greckich win oraz ouzo turyści w poszukiwaniu rozrywki udają się do lokalnych dyskotek. W tawernach i dyskotekach wszyscy świetnie się bawią, a lokale czynne są do ostatniego klienta czyli do rana.

Zaczęło się od złota

Historia wyspy liczy sobie ok. 5 tys. lat. Skolonizowali ją Fenicjanie, którzy odkryli tu złoża złota. Na przestrzeni wieków wyspą władali Ateńczycy, Genueńczycy, Spartanie, Rzymianie, Macedończycy, Turcy i Egipcjanie. Od 1914 wyspa należy do Grecji. O bogatej i burzliwej historii wyspy najlepiej można przekonać się w stolicy wyspy Limanes. Turyści mogą podziwiać tu odkopane ruiny starożytnego miasta z agorą oraz fragmenty murów miejskich ze skrzącego się w słońcu białego marmuru. W sąsiedztwie znajduje się Muzeum Archeologiczne z wieloma ciekawymi eksponatami z różnych epok. Na akropolu znajduje się amfiteatr z okresu hellenistycznego skąd roztacza się wspaniała panorama na górzyste obszary wyspy oraz leżące w dole miasto i port rybacki. Nieco dalej za amfiteatrem znajdują się ruiny średniowiecznej fortecy.

Piaszczyste plaże

Będąc na Thassos warto wypożyczyć rower, skuter, motocykl lub samochód i odbyć podróż drogą wiodącą dookoła wyspy.  Można w tym celu skorzystać też z autobusów. Na północ za Limenes leży wieś Panagia. Turyści chętnie odwiedzają ją, żeby napić się wody ze znajdującego się w centrum wioski „źródła miłości” i zobaczyć rosnący obok niego wielki platan, w którego pniu utworzyła się pusta przestrzeń w kształcie serca.

Skaliste brzegi Thassos przedzielają malownicze zatoki z piaszczystymi plażami oraz krystalicznie czystą i ciepłą wodą. Najpiękniejsze plaże to Golden Beach, Paradise Beach, Psili Ammos, Kiniron, Pachis, Makryammos. Duże wrażenie robi plaża Tripiti z charakterystycznym tunelem w skale łączącym plaże i morze. Najpiękniejsze plaże znajdują się w południowej części wyspy. Turystów najbardziej urzeka szafirowa lub szmaragdowa toń przybrzeżnej wody. W Skala Potamias, Hryssi Ammoudia, Kinyra, Potos, czy Skala Marion tak jak we wszystkich tutejszych miejscowościach na turystów czekają nie tylko piękne plaże, ale również liczne kwatery prywatne, pensjonaty, niewielkie hotele oraz typowe greckie tawerny.

Ciekawe są też niezagospodarowane odcinki wybrzeża z ukrytymi dzikimi plażami. Niektóre z nich upodobali sobie nudyści. Prawdziwą turystyczną perełką jest Giola, niewielkie wodne oczko w skalnym brzegu. Kąpiel w jego turkusowych wodach jest naprawdę wyjątkowym doznaniem.

Klasztor na skalnym brzegu

Jadąc dalej na południe dojeżdża się do Aliki. Znajdują się tu dwie bliźniacze plaże po obu stronach niewielkiego półwyspu. Nieopodal malowniczej zatoczki z piaszczystą plażą i turkusową wodą można obejrzeć ruiny starożytnej świątyni i dwóch bizantyjskich bazylik, a także marmurowe, klifowe brzegi oraz wystające z wody i rozsiane na brzegu skalne bloki białego marmuru będące świadectwem istniejącego tu przed wiekami kamieniołomu tego niezwykle cennego kamienia.

Kilka kilometrów na zachód od Aliki, na skraju wysokiego, klifowego brzegu usytuowany jest klasztor Michała Archanioła. Najpiękniej prezentuje się on od strony morza. Okazją do podziwiania tych widoków jest rejsu statkiem z Limenarii do Aliki. Klasztor licznie odwiedzają zarówno zwykli turyści jak i pielgrzymi. Wszyscy chcą obejrzeć znajdującą się w nim cenną relikwię - gwoźdź, którym przybita była do krzyża prawa ręka Jezusa Chrystusa.  

Z nad morza w góry

Najbardziej rozwinięta turystycznie jest Limenaria, druga co do wielkości miejscowość na wyspie. Jest tu piękna plaża z wiodącą wzdłuż niej promenadą, W sąsiedztwie znajdują się liczne tawerny oraz sklepiki z suwenirami w postaci oliwek pochodzących z tutejszych gajów i wytłoczonej z nich oliwy, oryginalnych, pamiątkowych wyrobów z drzewa oliwnego, przepysznych miodów, z których słynie Thassos oraz różnego rodzaju gadżetów z nadrukiem nazwy lub mapy wyspy.

Jest tu też port rybacki przy, którym znajdują się liczne tawerny serwujące potrawy ze świeżych ryb. W ich pobliżu na słońcu suszą się ośmiornice i różne gatunki ryb.

Na wzgórzu nad portem stoi opuszczony pałacyk. Niegdyś mieścił się w nim zarząd niemieckiej kopalni rud żelaza. Obecnie obiekt stoi pusty i czeka na zagospodarowanie. Wraz z otaczającym go parkiem jest wymarzonym miejscem na lokalizację butikowego hotelu.

Z Limenarii warto wybrać się do położonej w górach wioski Kastro zwanej „wioską duchów”. Tą przepięknie położoną na szczycie jednego z wzgórz, typowo grecką osadę tworzą wyłącznie tradycyjne domy zbudowane z górskich kamienni. Wioska jest całkowicie opuszczona, a niszczejące budynki wykupują bogaci Grecy z przeznaczeniem na domy letniskowe.

Dawna stolica wyspy

Z nadmorskiego Potos położonego w pobliżu Limenarii warto odbyć kolejną wycieczkę w głąb wyspy do miejscowości Theologos. W epoce osmańskiej była ona stolicą wyspy. Turystów zachwyca tradycyjna architektura greckiej wioski z brukowanymi ulicami i domami z kamienia, krytymi dachami z kamiennych łupków. Spacerując po jej uliczkach można podziwiać stare, nieco podupadające domy, miejscowy kościół, a także odwiedzić tutejsze Muzeum Folkloru.

Nieco dalej w głębi wyspy znajduje się Ipsarion, najwyższa góra na wyspie mająca wysokość 1204 m n.p.m. O ile do wioski Theologos prowadzi asfaltowa droga i można dojechać do niej samochodem osobowym to na szczyt Ipsarion najlepiej dotrzeć po górskich drogach Jeepem lub wejść pieszo. Szlak pieszy zaczyna się w miejscowości Potamia, a wejście na górę trwa ok. 4 godzin. Jednak warto dokonać tego wysiłku bo widoki po drodze są wspaniałe, a przy sprzyjających warunkach atmosferycznych można ze szczytu obejrzeć całą wyspę.

{gallery}24202{/gallery}

Warszawa

Polityka Prywatności

W celu realizacji obowiązku informacyjnego, zgodnie z art. 13 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. poniżej przekazujemy „klauzulę informacyjną” z prośbą o zapoznanie się.


Polityka prywatności i przetwarzania danych osobowych

Administratorem Twoich danych osobowych jest Impresja Studio Promocji z siedzibą w Warszawie, przy ulicy Drewnianej 5 lok. 3,. Poniżej znajdziesz wszelkie niezbędne informacje dotyczące przetwarzania Twoich danych osobowych w związku z realizacją usługi informacyjnej.

2. Dane osobowe przetwarzane są w celu w celu świadczenia usług informacyjnych oraz w celach marketingowych. Podstawą prawną jest art. 6 ust. 1 lit a Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE - „RODO”).

3. Dane będą przetwarzane w celach marketingowych do momentu wycofania przez Ciebie zgody na takie przetwarzanie.

W zakresie usług Impresja Studio PR Twoje dane będą przetwarzane przez okres, w którym usługi te będą świadczone oraz, w uzasadnionych wypadkach, po zakończeniu ich świadczenia, jednak wyłącznie jeżeli jest dozwolone lub wymagane w świetle obowiązującego prawa np. przetwarzanie w celach statystycznych, rozliczeniowych lub w celu dochodzenia roszczeń. W takim przypadku dane będą przetwarzane jedynie przez okres niezbędny do realizacji odpowiednich celów.

4. Po zakończeniu przetwarzania danych osobowych w pierwotnym celu, dane będą, w uzasadnionych wypadkach, przetwarzane po zakończeniu ich świadczenia, jednak wyłącznie jeżeli jest dozwolone lub wymagane w świetle obowiązującego prawa np. przetwarzanie w celach statystycznych, rozliczeniowych lub w celu dochodzenia roszczeń. W takim przypadku dane będą przetwarzane jedynie przez okres niezbędny do realizacji odpowiednich celów.

5. Podanie danych jest dobrowolne

6. Twoje dane osobowe nie będą przekazywane.

7. Jako administrator Twoich danych, zapewniamy Ci prawo dostępu do Twoich danych, możesz je również sprostować, żądać ich usunięcia lub ograniczenia ich przetwarzania. Możesz także skorzystać z uprawnienia do złożenia wobec Administratora sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych oraz prawa do przenoszenia danych do innego administratora danych. W przypadku wyrażenia dobrowolnej zgody, przysługuje Ci prawo cofnięcia zgody na przetwarzanie danych w dowolnym momencie co nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem. Informujemy także, że przysługuje Ci prawo wniesienia skargi do organu nadzorującego przestrzeganie przepisów ochrony danych osobowych.

8. Na niniejszej witrynie znajdują się wtyczki społecznościowe serwisu Facebook: „Lubię to”, które są powiązane z serwisem Facebook. Pod naszym artykułami umieszczany jest kod odwołujący się do serwisu Facebook. Używając przycisku „Lubię to”, użytkownik loguje się do serwisu Facebook, w którym obowiązują zasady ochrony prywatności określone przez serwis Facebook.

9. Ta strona zbiera w sposób automatyczny informacje zawarte w plikach cookies i wykorzystuje je w celach statystycznych oraz do usprawnienia funkcjonowania serwisu. Pliki Cookiem są też zbierane przez Google Analytics. Pliki cookies są plikami tekstowymi, które przechowywane są w komputerze użytkownika serwisu.

Wykorzystujemy dwa rodzaje plików cookies – tymczasowe i stałe. Pliki tymczasowe przechowywane są do momentu opuszczenia przez Ciebie naszej strony (poprzez wejście na inną stronę, wylogowanie lub wyłączenie przeglądarki). Pliki stałe przechowywane są w Twoim komputerze do czasu ich usunięcia lub przez czas wynikający z ich ustawień.

W każdej chwili możesz dokonać zmiany ustawień swojej przeglądarki, aby zablokować obsługę plików cookies lub każdorazowo uzyskiwać informacje o ich umieszczeniu w swoim urządzeniu. Inne dostępne opcje możesz sprawdzić w ustawieniach swojej przeglądarki internetowej. Większość przeglądarek domyślnie jest ustawione na akceptację zapisu plików cookies w komputerze. Informacje dotyczące ustawień przeglądarek internetowych dostępne są w jej menu (pomoc) lub na stronie jej producenta.

Korzystając z tej strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki
       

10. Przedstawicielem Administratora jest Tomasz Brzozowski Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.