updated 3:15 PM CET, Mar 25, 2019
Na żywo:
A+ A A-

Borżomi – woda która ratuje życie. Wspomnienia z Kaukazu...

  • Napisane przez AB / Kurier Warszawski
  • Dział: Europa
Wyróżniony Uzdrowisko Borżomi fot.: AB Uzdrowisko Borżomi
Z cyklu: wspomnienia z Kaukazu -  prezentujemy czytelnikom Kuriera365 relację z jednego z najbardziej znanych miejsc w Gruzji - kurortu Borżomi. Pełną fotorelację z wyprawy można zobaczyć w listopadowym numerze dwumiesięcznika Kurier Warszawski.
{jumi [*4]}O słynnej na cały świat wodzie mineralnej Borżomi (Borjomi) słyszał prawie każdy. O jej leczniczych właściwościach zapewne wie już też duża część czytelników Kuriera Warszawskiego. Dla porządku powiem tylko, że woda polecana jest szczególnie osobom z problemami sercowo-naczyniowymi (duża zawartość sodu i potasu reguluje gospodarkę wodną organizmu, a zarazem wspomaga regulowanie rytmu serca), żołądka i dwunastnicy (wodorowęglany neutralizują nadmiar kwasów żołądkowych), a także wątroby i woreczka żółciowego. Dla koneserów mocniejszych trunków dodam, że woda Borżomi stanowi nieocenioną pomoc w eliminowaniu skutków nadmiernego spożycia alkoholu.

Początki uzdrowiska Borżomi, to koniec lat dwudziestych XIX wieku, kiedy to po wojnie rosyjsko-tureckiej w Gori został zakwaterowany pułk rosyjskich grenadierów. Jego dowódca cierpiał na chroniczne bóle żołądka. Kiedy doszła go wieść o „cudownej wodzie" i jej leczniczych właściwościach, kazał otoczyć źródło murkiem z kamieni, a w pobliżu wybudować zabudowania w których sam zamieszkał. W 1850 roku założony zostaje Park Wód Mineralnych, a w 1884 roku brat cara Aleksandra II – namiestnik Kaukazia książę M.N. Romanow, zauroczony pięknem doliny Borżomi, buduje tu dla siebie dwupiętrowy drewniany letni pałac.

Od tej pory zaczyna się złoty okres w historii uzdrowiska, które przechodzi we władanie carskiej dynastii Romanowów. Dzięki dużym inwestycjom Borżomi przeobraża się w jeden z najbardziej znanych i prestiżowych w Europie kurortów, a wieść o leczniczych właściwościach tutejszej wody obiega cały świat. Borżomi popularne było też za czasów Związku Radzieckiego. Bawiły się tu czerwone elity zjeżdżające do kurortu z całego imperium sowieckiego. Czasami trafiali się też szczególnie zasłużeni przedstawiciele klasy robotniczej.

Po likwidacji ZSRR uzdrowisko podupadło, a bojkot gospodarczy Gruzji ze strony Rosji i późniejsza wojna znacznie się do tego jeszcze przyczyniły. Dużym sentymentem cieszy się kurort w środowiskach żydowskich, które w zorganizowanych grupach odbywają - po dwudziestu latach od czasu masowych emigracji - podróże sentymentalne do Gruzji. W czasach upadku Związku Radzieckiego i uzyskania przez Gruzję niepodległości wyjechało z niej około 25.000 Żydów.

Gruzini są niezwykle gościnni i życzliwie nastawieni do odwiedzających ich turystów. W Borżomi np. mieliśmy okazję poznać niezwykle miłego i gościnnego gruzińskiego piekarza, który na wieść, ze jesteśmy z Polski poczęstował nas świeżym oraz smakowitym chlebem i czaczą (wódką z winogron) własnej roboty.

W wyjazdach na Kaukaz specjalizuje się biuro turystyczne Bezkresy – www.bezkresy.pl.

Gruzja, to nieduży kraj położony na Zakaukaziu, powstały po upadku Związku Radzieckiego. Graniczy od północy z Rosją, od wschodu z Azerbejdżanem, od południa z Armenią i Turcją, a na zachodzie leży Morze Czarne. Kraj jest wyżynno-górzysty, jedynie nad morzem znajduje się Nizina Kolchidzka, na północy znajdują się góry Kaukazu, a na południu Małego Kaukazu, na wschodzie kraju znajduje się wyżyna Jorska. Gruzja leży w klimacie podzwrotnikowym morskim, w górach panuje znacznie surowszy klimat górski. Powierzchnia kraju to 69 700 km2, a liczba ludności 4 900 000. Stolicą jest Tbilisi, a największe miasta to: Kutaisi, Rustavi, Batumi. 

 {jumi [*6]}

Please provide full Credentials Infomation