Ostrzeżenie
  • JFolder::pliki: Ścieżka nie jest folderem. Ścieżka: /home/kur365/domains/kurier365.pl/public_html/images/2474.
  • Nie powiodło się załadowanie pliku XML.
Uwaga
  • There was a problem rendering your image gallery. Please make sure that the folder you are using in the Simple Image Gallery Pro plugin tags exists and contains valid image files. The plugin could not locate the folder: images/2474
updated 2:34 AM CEST, Sep 25, 2018
Na żywo:
A+ A A-

W Karyntii już zima

  • Napisane przez Cezary Rudziński
  • Dział: Austria
Wyróżniony Zima w Karyntii mat. pras. Zima w Karyntii

W Karyntii, najdalej na południe wysuniętym regionie Austrii, graniczącym ze Słowenią i Włochami, zima już się rozpoczęła. Ośrodki wypoczynkowe i sportowe już zaczęły działać lub nastąpi to w najbliższym czasie.

{jumi [*4]}- W naszym regionie, najbardziej nasłonecznionym w kraju, sezon zimowy już trwa - mówi Sabrina Walcher, szefowa PR Kärnten Werbung. - Poprzedniej zimy turyści skorzystali u nas z 3,6 mln noclegów, w tym Polacy ze 160 tysięcy. W sezonie letnim było ich tradycyjnie mniej - goście z Polski spędzili u nas 36 tys. nocy. Mamy nadzieję, że w nadchodzącym sezonie będzie ich dużo więcej. Jesteśmy bowiem regionem spokojnego wypoczynku, ale z trasami zjazdowymi dla narciarzy na każdym poziomie zaawansowania. Oferujemy różnorodne możliwości uprawiania sportów i spędzania czasu zimą.

Sezon zimowy – z zagwarantowanym śniegiem – trwa w Karyntii od października do maja, zaś na lodowcu Mölltaler Gletscher, na wysokości 3 tys. m n.p.m., przez cały rok. Warunki są tam rzeczywiście znakomite. Ponad tysiąc km tras zjazdowych w 32 ośrodkach, z 283 wyciągami, pozwala na wybór zarówno łagodnych stoków, jak i tras czarnych, pucharowych, funparków i tras z muldami, o wysokiej skali trudności.

{gallery}2474{/gallery}

Wielkie ułatwienie dla miłośników sportów zimowych stanowi jeden karnet – Topskipass. Na jego podstawie można korzystać ze wszystkich wyciągów i innych udogodnień na terenie całej Karyntii oraz Tyrolu Wschodniego. Karnet taki można kupić na okres od półtora do 14 dni. 6-dniowy dla osoby dorosłej kosztuje 194 €, dla dziecka do lat 14 od 99 € - bo właśnie dzieci oraz rodziny z dziećmi są oczkiem w głowie tamtejszych właścicieli hoteli, pensjonatów i kwater rodzinnych.

Te ostatnie, podobnie jak hotele gwiazdkami, oznaczane są misiami. Od 2008 roku istnieje tam stowarzyszenie „Kärnten Family” i obiekty noclegowe jego członków otrzymują, w zależności od standardu, wyróżnienia w postaci trzech, czterech lub pięciu misiów w kategoriach ofert dla małych dzieci. Dla dzieci starszych i nastolatków przeznaczony jest dodatkowy symbol – dziewczynki z warkoczami. Jakość tych obiektów podlega stałej kontroli, która gwarantuje zachowanie standardu.

Karyntia najbardziej stara się o zapewnienie dobrego wypoczynku najmłodszym dzieciom – poczynając od niemowlaków – i oczywiście ich rodzicom. Wyspecjalizowane obiekty przyjmują dzieci już od… 7. dnia życia, oferując ich rodzicom odpowiednią pomoc, aby też mogli odpocząć. Grupa specjalnych hoteli „Kinderhotels” oferuje przez przynajmniej 5 dni w tygodniu opiekę w grupach, dostosowaną do wieku dzieci i niemowląt, oczywiście z wyposażeniem w cenie usługi.

W dolinie Leser-Maltatal do szkółki narciarskiej Smileys Windelskischule w Trebsing przyjmowane są już dwulatki! Jest to pierwsza w Europie wioska dla dzieci i niemowląt z rodzicami. Dla maluchów, które jeszcze nie mogą zacząć „szusować”, organizowane są zabawy na śniegu i zajęcia plastyczne. Ciekawe są również propozycje zabaw dla dzieci w wieku od 6 do 14 lat, m.in. prowadzenia psiego zaprzęgu i budowania igloo. Nastolatkom w wieku 14 - 18 lat proponuje się m.in. lodowe party i rugby na śniegu. Oczywiście w obu tych przypadkach obok, a nie zamiast jazdy na nartach i uprawiania innych sportów zimowych.

Oferta Karyntii obejmuje wypoczynek, organizowanie czasu dzieciom, aby ich rodzice mogli trochę poszaleć, narciarstwo w różnych postaciach – także biegowe, m.in. w parku narodowym, łyżwiarstwo na zamarzniętym jeziorze, wspinaczkę po lodowcach itp. Kalendarz imprez na tegoroczny sezon zimowy jest bardzo bogaty. Są w nim liczne targi adwentowe, bożonarodzeniowe i noworoczne, ale także imprezy muzyczne. Tak np. w salach miejskich i na dziedzińcu zamku Lodron w średniowiecznym miasteczku Gmünd od 3 do 8 grudnia odbędzie się jarmark „Adwent na zamku”. Podobne adwentowe weekendy spotkamy przez cały grudzień m.in. w Wolfsbergu, Velden i St. Andrä. Codzienne jarmarki „Christkindlmarkt” będą atrakcją Klagenfurtu nad Wörthersee, Villach, Radenthein i Spittal.

W Klagenfurcie, w Landhaus – siedzibie parlamentu krajowego, przez 5 grudniowych dni trwać będzie Cichy Adwent – występy czołowych karynckich chórów. Spittal organizuje przed renesansowym pałacem Porcia w parku miejskim koncerty instrumentalne i wokalne, konkursy dla dzieci itp. W Gmünd – odbędzie się Pastorałka w Londron’sche Reitrschule, z tradycją od… 1835 roku. Radenthein zaprasza na adwent z koncertami w Granatium – kopalni granatów i największą choinką z granatami w Karyntii.

Jarmarki noworoczne bądź sylwestrowe przygotowuje Klagenfurt oraz Villach. W programie nie brak i innych, niekiedy niezwykłych imprez. Np. na brzegu jeziora St. Andräer See oraz na plaży z kąpieliskiem nad Aichwaldsee odbędą się tradycyjne nurkowania z choinkami i lampkami członków Austriackiego Ratownictwa Wodnego, upamiętniające poległych kolegów. Choinki z lampkami zanurzane są w jeziorach i pozostają w nich do wiosny.

W miejscowości Malta 27 listopada zaplanowano bieg przebierańców – w strojach straszydeł – „Perchten”. Podobny bieg, z udziałem około tysiąca uczestników w maskach – „Kampusach” z Austrii i Niemiec, tego samego dnia odbędzie się w Klagenfurcie. Niektóre z tych masek, a ściślej strojów, osiągają 4 m wysokości. 1 lutego 2011 r. w Bad Eisenkappel jak co roku pójdzie procesja przebierańców - Ante Pante Kirchleintragen. W innych miejscowościach przygotowywane są na początku przyszłego roku Święta Bałwanka, Ostatki z pochodem, karnawał i inne imprezy.

Oczywiście w kraju alpejskim nie może zabraknąć imprez sportowych. Już 23 października na lodowcu Mölltaler Gletscher i Angkogel odbył się Mölltaler Opening. Po nim nastąpią Powder Opening, Giga Sport Opening i – 20-21 listopada – Intersport Opening, a 11-12 grudnia – Ski Hit Opening. Ponadto oficjalne inauguracje sezonu zimowego odbędą się w kilku miejscowościach.

W styczniu 2011 r. będą miały miejsce także 10. Austriackie Mistrzostwa we wspinaczce na lodzie w Kötschach-Mauthen, S’cool, Ski & Bard w Nassfeld i Alternatywny Holenderski Turniej 11 miast z maratonem w łyżwiarstwie szybkim na lodzie jeziora Weissensee oraz Schlag das Ass w Nassfeld – najdłuższe zawody narciarskie na świecie. Natomiast atrakcją lutego będzie Międzynarodowy Turniej Golfa na Lodzie – jedyny w Austrii, na Weissensee. Także w lutym w Inkrems w dolinie Leser-Maltatal odbędą się Iron Sleddog Man – międzynarodowe zawody psich zaprzęgów: na wysokości 2 tys. m n.p.m, na dystansie 45 km, z udziałem 60 zaprzęgów z 9 krajów.

Więcej szczegółów na temat tych i innych imprez oraz oferty zimowej Karyntii można znaleźć na: www.karyntia.pl

{jumi [*6]}

Warszawa

Polityka Prywatności

W celu realizacji obowiązku informacyjnego, zgodnie z art. 13 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. poniżej przekazujemy „klauzulę informacyjną” z prośbą o zapoznanie się.


Polityka prywatności i przetwarzania danych osobowych

Administratorem Twoich danych osobowych jest Impresja Studio Promocji z siedzibą w Warszawie, przy ulicy Drewnianej 5 lok. 3,. Poniżej znajdziesz wszelkie niezbędne informacje dotyczące przetwarzania Twoich danych osobowych w związku z realizacją usługi informacyjnej.

2. Dane osobowe przetwarzane są w celu w celu świadczenia usług informacyjnych oraz w celach marketingowych. Podstawą prawną jest art. 6 ust. 1 lit a Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE - „RODO”).

3. Dane będą przetwarzane w celach marketingowych do momentu wycofania przez Ciebie zgody na takie przetwarzanie.

W zakresie usług Impresja Studio PR Twoje dane będą przetwarzane przez okres, w którym usługi te będą świadczone oraz, w uzasadnionych wypadkach, po zakończeniu ich świadczenia, jednak wyłącznie jeżeli jest dozwolone lub wymagane w świetle obowiązującego prawa np. przetwarzanie w celach statystycznych, rozliczeniowych lub w celu dochodzenia roszczeń. W takim przypadku dane będą przetwarzane jedynie przez okres niezbędny do realizacji odpowiednich celów.

4. Po zakończeniu przetwarzania danych osobowych w pierwotnym celu, dane będą, w uzasadnionych wypadkach, przetwarzane po zakończeniu ich świadczenia, jednak wyłącznie jeżeli jest dozwolone lub wymagane w świetle obowiązującego prawa np. przetwarzanie w celach statystycznych, rozliczeniowych lub w celu dochodzenia roszczeń. W takim przypadku dane będą przetwarzane jedynie przez okres niezbędny do realizacji odpowiednich celów.

5. Podanie danych jest dobrowolne

6. Twoje dane osobowe nie będą przekazywane.

7. Jako administrator Twoich danych, zapewniamy Ci prawo dostępu do Twoich danych, możesz je również sprostować, żądać ich usunięcia lub ograniczenia ich przetwarzania. Możesz także skorzystać z uprawnienia do złożenia wobec Administratora sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych oraz prawa do przenoszenia danych do innego administratora danych. W przypadku wyrażenia dobrowolnej zgody, przysługuje Ci prawo cofnięcia zgody na przetwarzanie danych w dowolnym momencie co nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem. Informujemy także, że przysługuje Ci prawo wniesienia skargi do organu nadzorującego przestrzeganie przepisów ochrony danych osobowych.

8. Na niniejszej witrynie znajdują się wtyczki społecznościowe serwisu Facebook: „Lubię to”, które są powiązane z serwisem Facebook. Pod naszym artykułami umieszczany jest kod odwołujący się do serwisu Facebook. Używając przycisku „Lubię to”, użytkownik loguje się do serwisu Facebook, w którym obowiązują zasady ochrony prywatności określone przez serwis Facebook.

9. Ta strona zbiera w sposób automatyczny informacje zawarte w plikach cookies i wykorzystuje je w celach statystycznych oraz do usprawnienia funkcjonowania serwisu. Pliki Cookiem są też zbierane przez Google Analytics. Pliki cookies są plikami tekstowymi, które przechowywane są w komputerze użytkownika serwisu.

Wykorzystujemy dwa rodzaje plików cookies – tymczasowe i stałe. Pliki tymczasowe przechowywane są do momentu opuszczenia przez Ciebie naszej strony (poprzez wejście na inną stronę, wylogowanie lub wyłączenie przeglądarki). Pliki stałe przechowywane są w Twoim komputerze do czasu ich usunięcia lub przez czas wynikający z ich ustawień.

W każdej chwili możesz dokonać zmiany ustawień swojej przeglądarki, aby zablokować obsługę plików cookies lub każdorazowo uzyskiwać informacje o ich umieszczeniu w swoim urządzeniu. Inne dostępne opcje możesz sprawdzić w ustawieniach swojej przeglądarki internetowej. Większość przeglądarek domyślnie jest ustawione na akceptację zapisu plików cookies w komputerze. Informacje dotyczące ustawień przeglądarek internetowych dostępne są w jej menu (pomoc) lub na stronie jej producenta.

Korzystając z tej strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki
       

10. Przedstawicielem Administratora jest Tomasz Brzozowski Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.