czwartek, marzec 28, 2024
Follow Us
×

Ostrzeżenie

JFolder::pliki: Ścieżka nie jest folderem. Ścieżka: /home/kur365/domains/kurier365.pl/public_html/images/24812.
×

Uwaga

There was a problem rendering your image gallery. Please make sure that the folder you are using in the Simple Image Gallery Pro plugin tags exists and contains valid image files. The plugin could not locate the folder: images/24812
wtorek, 04 październik 2016 00:00

Muzeum filmowych trików Wyróżniony

Napisane przez Cezary Rudziński
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Muzeum filmowych trików Fot. Cezary Rudziński

Karel Zeman (1910-1989) był słynnym czeskim reżyserem filmowym, twórcą kilkunastu, a licząc poszczególne samodzielne części serii blisko trzydziestu filmów, głównie fantastycznych animowanych oraz dwu dokumentalnych. Wielokrotnie nagradzanych na międzynarodowych festiwalach filmowych. Zasłynął efektami specjalnymi oraz animacjami, za które nazywany był czeskim Mélièsem. Przypomnę, że Georges Méliès (1861-1938), francuski iluzjonista, reżyser i producent filmowy, był pionierem kina i wynalazcą licznych trików filmowych.


Zaś niektóre tematy i pomysły Karla Zemana stały się inspiracją dla tak sławnych reżyserów światowego kina jak Tim Burton, Steven Spielberg czy Terry Gilliam. Zeman ukończył tylko szkołę zawodową w Czechach oraz dwuletnie kursy rysunku reklamowego we Francji i pracę zawodową zaczynał od reklamy. Jako twórca filmowy zadebiutował w 1945 roku krótkometrażowym „Snem nocy wigilijnej" (Vánočni sen) oraz ogromnym sukcesem, jakim było nagrodzenie go na festiwalu filmowym w Cannes nagrodą za najlepszy film kukiełkowy.

Bogata twórczość

W roku następnym nakręcił „Podkowę na szczęście" (Podkova pro štěsti) i „Krecika" (Křeček), a w 1947 r. zainaugurował serię ośmiu filmów z serii „Pan Prokouk". Do jego najwybitniejszych, najwyżej ocenianych filmów, należały zwłaszcza: „Podróż do początku czasu" (Cesta do pravěku, 1955) która doczekała się wersji amerykańskiej, „Diabelski wynalazek" (Vynález zkázy, 1958) zainspirowany twórczością J. Verne'a i G. Mélièsa oraz o przygodach barona Münchhausena (Baron Prášil, 1961), z Milošem Kopeckým w roli głównej.
Powodzeniem cieszyły się też filmy: „Dwaj muszkieterowie" (Kronika blazna, 1964), „Skradziony balon" (Ukradená vzducholod, 1966), cykl Baśni tysiąca i jednej nocy oraz przygód Sindbada Żeglarza („Pohádki tysice a jedné noci, 1971-1974) oraz „Uczeń czarnoksiężnika" (Čarodějův učeň Krabat, 1977). Ostatnim filmem jaki nakręcił, w 1980 roku, była „Opowieść o Honziku i Marzence" (Pohádka o Honzikovi a Mařence). W 2012 roku otwarto w Pradze Muzeum Karla Zemana poświęcone jego twórczości oraz najsłynniejszym trikom filmowym.

Tuż obok Mostu Karola

W znakomitej lokalizacji: na lewym brzegu Wełtawy, na Małej Stranie, tuż obok słynnego, najstarszego w czeskiej stolicy, gotyckiego Mostu Karola. Wystarczy zejść z niego na brzeg rzeki po schodach obok Małostrańskiej Wieży Mostowej, aby zobaczyć oryginalną wywieszkę muzeum. A następnie, na niewielkim dziedzińcu między parterowym budynkiem muzeum i Restauracją Austriacką (Ősterreichisches Restaurant) przed którą stoi stary wiedeński fiakier, zobaczyć pierwsze eksponaty: owłosionego mamuta i zestaw przyrządów, przy pomocy których nakręcono „Skradziony balon".

{gallery}24812{/gallery}
Wewnątrz, po kupieniu biletu, zwiedzający wkraczają w tajemniczy i fantastyczny świat twórczości Zemana. Muzeum można zwiedzać indywidualnie, gdyż ekspozycja jest świetnie opisana, albo z przewodnikiem. Zaraz po wejściu trafia się na bajkowy zamek słynnego czarodzieja. Później zaś na prezentację życia i twórczości reżysera oraz jego filmów. Z niezliczonymi eksponatami – scenami z filmów, możliwością zapoznania się z techniką zastosowanych w nich trików, zdjęciami, rekwizytami itp. Przy czym zwiedzający mogą uczestniczyć wirtualnie np. w spacerze barona Prášile – Münchhausena po księżycu lub w scenach z innych filmów, czy oglądać oryginalne stroje w jakich grali aktorzy.

W hełmie nurka lub w latającej maszynie

Lub przedmioty którymi posługiwali się. A nawet korzystać z niektórych eksponatów. Np. zakładać ciężki, mosiężny hełm nurka, czy siadać w latającej maszynie i w fantazji podróżować nią, tak jak bohaterowie jednego z filmów. W sumie jest to nie tylko świetna zabawa zarówno dla dzieci i młodzieży, jak i dorosłych. Ale również znakomita lekcja poglądowa na temat historii czeskiego kina oraz kręcenia w nim scen, później nierzadko widzom „zapierających dech w piersiach". W tak niedawnej czasowo, a przecież już bardzo odległej epoce przed komputerową animacją współczesnych nam filmów grozy, akcji itp.
Muzeum czynne jest codziennie od godziny 10.00 do 19.00. Dla dzieci i młodzież w wieku 4-15 lat oraz dla seniorów są bilety ulgowe. Ponadto bilety rodzinne. Ale to nie wszystko. Można, w ustalonych terminach i odpowiednio wczesnym zapisaniu się, bo chętnych nie brakuje, uczestniczyć w workshopach animacji i twórczości trikowej, wycieczkach specjalnych komentowanych przez historyków i teoretyków filmu, a także w projekcjach filmów Zemana. Które zresztą muzeum wydało na DVD. Zaś dzieci już od wieku 4 lat brać udział w warsztatach i grach w muzealnej ekspozycji. Więcej o muzeum i jego programach można znaleźć na: www.muzeumkarlazemana.cz.

Autor uczestniczył w międzynarodowej podróży studyjnej dla dziennikarzy (Press Trip) zorganizowanej przez Czeską Narodową Organizację Turystyczną Czech Tourism w Pradze.

a