updated 2:38 PM CET, Feb 20, 2019
Na żywo:
A+ A A-

Białoruś uzdrowiskowa

  • Napisane przez Juliusz Bolek
  • Dział: Europa
Wyróżniony Białoruś uzdrowiskowa www.sxc.hu

O Białorusi ostatnio jest głośno tylko za sprawą mających tam miejsce wydarzeń politycznych. Te wieści zniechęcają do pomysłu odwiedzenia sąsiada za wschodniej granicy.

Cóż, media często nadmiernie ulegają pokusie uproszczeń, uogólnień i wpadaniu w stereotypowe stwierdzenia oraz przerysowywania w celu nadania większej dramaturgii. Trudno natomiast znaleźć w nich informację, że na Białorusi powstaje nowe, atrakcyjne zagłębie sanatoryjne.

Co najważniejsze sanatoria białoruskie są blisko polskiej granicy, a to oznacza szybkie i tanie podróże. Poza tym oferta jest tańsza nie tylko od pobytów w litewskich uzdrowiskach, ale także w polskich. Co więcej oferowane spektrum zabiegów powinno skłaniać zainteresowanych do poważnego przyjrzenia się propozycjom kurortów białoruskich. Warto w tym miejscu dodać, że są one położone w dziewiczych puszczach, gwarantujących świeże powietrze i ciszę.

Ludzie na Białorusi żyją bardzo skromnie. Trochę to kontrastuje z tym, że najpopularniejszą marką samochodową jest Audi. W sklepach jest dobre zaopatrzenie. Olbrzymie wrażenie robi bardzo bogata oferta wyrobów alkoholowych, w większości za szokująco małe pieniądze, nawet jak na białoruskie możliwości. W sanatoriach można odpierać polską telewizję. Oczywiście pojęcie wolności na Białorusi jest inne niż w Polsce, ale oprócz dużych wad, ma to też swoje zalety, choćby w postaci większego bezpieczeństwa.

60 kilometrów od Grodna znajduje się sanatorium Energetyk. Jest to nowoczesny kompleks uzdrowiskowy wybudowany 10 lat temu. Sanatorium położone jest w otoczeniu lasów sosnowych, w pobliżu Zalewu Wołpiańskiego. Spacerem można dojść do rzeki Niemen. W okolicy nie ma zakładów przemysłowych i innych źródeł mogących zanieczyszczać środowisko. Obok sanatorium znajduje się wieś Woupa, gdzie jest drewniany kościół z polskim proboszczem. Jest to najstarszy drewniany kościół na Białorusi. Sanatorium Energetyk stanowi też wyśmienity punkt startowy do licznych ciekawych wycieczek do Grodna, Nowogródka, Baranowicz, Klasztoru ze Świętą Ikoną Matki Boskiej w Żyronowiczi czy jeziora Świteź.

Uzdrowisko Energetyk składa się z 6 pawilonów hotelowych i piętrowych, murowanych dwupoziomowych willi oraz pawilonu leczniczego. Zielone otoczenie, świeże powietrze, cisza i spokój stwarzają bardzo dobre warunki do odpoczynku i leczenia. Sanatorium dysponuje nowoczesną bazą leczniczą. Kuracjusze mogą korzystać z dwóch krytych basenów i pełnowymiarowej sali gimnastycznej taneczne

W Energetyku jest polskojęzyczny lekarz. Sanatorium oferuje bogaty zakres zabiegów takich jak okłady borowinowe i parafinowe, inhalacje, masaże klasyczne i podwodne, bicze szkockie, kinezyterapia, fizykoterapia, koktajle ziołowe, magnetoterapia, jonofreza, didynamika, kąpiele tlenowe, ziołowe, kwasowowęglowe, perełkowe, jodobromowe, chlorkowe, akupunktura, leczenie wodą mineralną leczenia skoliozy i dyskopatii, płukanie jelit

Na terenie uzdrowiska jest kawiarnia i duża sala taneczna, w której codziennie są organizowane wieczorki towarzyskie. Kuracjusze za dodatkwoą opłatą mogą także korzystać z usług stomatologicznych (tańszych niż w Polsce), solarium, sauny suchej, jaccuzi, usług fryzjerskich i wypożyczalni rowerów.

Drugim godnym uwagi uzdrowiskiem jest sanatorium „Czabarok" (nazwa kurortu pochodzi od leśnego kwiatu). Obiekt leczniczy położony 20 km od Baranowicz, na terenie kompleksu leśnego (liściasto-iglastego), z bogactwem wszelkiego runa leśnego (jagody, grzyby, poziomki, maliny). W pobliżu (800 m) znajduje się czyste jezioro kąpieliskowe z żółtym piaskiem. Bliżej sanatorium drugie jezioro, które może być rajem dla wędkarzy. Jest to bardzo dobre miejsce na wycieczki do historycznych miejsc związanych z Polską takich jak: Nowogródek, Nieśwież, Baranowicze, Zaosie, jezioro Świteź.

Czabarok jest nowoczesnym kompleksem sanatoryjnym, specjalizującym się w również w zabiegach leczniczych dla dzieci. Na terenie sanatorium znajduje się pawilon sportowy, w którym można grać w siatkówkę i koszykówkę, kryty basen, sala gimnsastyczna, sauna elektryczna i ogrzewana drewnem, basen pływacki, fitness), wypożyczalnia rowerów turystycznych. Na terenie sanatorium: kawiarnia, sklepik z podstawowymi artykułami, kaplica prawosławna, automaty telefoniczne. Doskonałe zabiegi, wspaniała atmosfera, czyste powietrze.

Główny Lekarz w sanatorium Czabarok mówi po polsku. Kompleks leczniczy jest wyposażony najnowocześniejsze urządzenia lecznicze, m.in. w unikalne urządzenie do leczenia schorzenia kręgosłupa (skolioza, dyskopatia, bóle zwyrodnieniowe, doskonale wyposażone gabinety stomatologiczne, wykonujące nawet protetykę, z zachodnioeuropejskich materiałów. W sanatorium leczy się schorzenia narządów ruchu (zwyrodnienia, gościec, reumatyzm, pourazowe), górnych dróg oddechowych, układu nerwowego, kardiologiczne i gastryczne.

Osobiście byłem zaskoczony standardem jaki oferują białoruskie sanatoria. Dotyczy to zarówno wyposażenia pokoi jak i kompleksów leczniczych. Wiele polskich kurortów może pozazdrości jakości oferowanej na Białorusi. W miarę dobre jest także żywienie, o ile zaakceptuje się pewną specyfikę tutejszej kuchni jak choćby śniadania na ciepło i panujące tutaj zwyczaje np. poranna obowiązkowa kawa z mlekiem i cukrem, a na kolację herbata i nie może być odwrotnie.

Organizacją wyjazdów na turnusy kuracyjne, włącznie z uzyskiwanie wiz białoruskich zajmuje się Biuro Podróży Ultra Maria z Warszawy. Szczegółowe informacje można uzyskać na stronach: www.ultra-maria.prv.pl

 

Please provide full Credentials Infomation