updated 1:35 PM CET, Dec 10, 2018
Na żywo:
A+ A A-

Skansen w Aarhus

  • Napisane przez Grzegorz Micuła
  • Dział: Europa
Wyróżniony Skansen w Aarhus Fot.: Grzegorz Micuła


Każdego roku dwa europejskie miasta otrzymują zaszczytne miano Europejskiej Stolicy Kultury. W 2017 roku tytuł Europejskiej Stolicy Kultury w roku 2017 przypadła dwóm miastom: duńskiemu Aarhus oraz Pafos na Cyprze.


W Aarhus – drugim co do wielkości miastem Danii, znajduje się najciekawszy duński skansen miejski Den Gamle By, w którym zgromadzono 75 Zabytkowych obiektów. W tym zrekonstruowanym miasteczku jest poczta, szkoła, kościół i teatr a nawet wiatrak, po stawie pływają żywe kaczki i można przeprawić się łódką na drugą stronę.
Można tu przekonać się jak niegdyś żyli Duńczycy, bowiem pieczołowicie odtworzone zostały tradycyjne zajęcia rzemieślników – m.in. kowali, garncarzy i stolarzy, którzy w strojach z epoki prezentują swoje umiejętności.


Można też zobaczyć pracownię złotnika, piekarnię w której pachną. W sklepie można kupić anyżkowe cukierki czy dopiero co wyjęte z pieca ciasteczka, upieczone w zabytkowej piekarni bułki, śledzie z beczki, grubo mieloną razową mąkę czy słodycze. Pachnie świeżo zmieloną kawą a na ladzie leży gazeta z 1864 roku. W salonie posłuchać można gry na klawikordzie w wykonaniu starszej pani w XIX-wiecznym stroju a w kuchni spróbować gotowanego właśnie kapuśniaku. Najmłodsi mogą tu pobawić się w gry, w które bawiły się dzieci w średniowieczu)
Ciekawym doswiadczeniem jest wizyta w mieszkaniu stylizowanym na lata 50-te. W Danii wiele starszych osób choruje na Alzheimera, Duńczycy wpadli więc na pomysł aby pomóc im odzyskać pamięć poprzez stworzenie mieszkania z lat ich młodości. Ludzie chorzy na Alzheimera bowiem o wiele lepiej pamiętają to, co działo się w przeszłości niż w dniu wczorajszym. Chorzy niejednokrotnie w tym miejscu odzyskują pamięć, nie na stałe, ale dla rodziny nawet ta chwila jest bardzo ważna. Całe przedsięwzięcie było bardzo kosztowne, gdyż mieszkanie musiało być szczegółowo dopracowane.

Warszawa