updated 6:15 PM CET, Mar 18, 2019
Na żywo:
A+ A A-

Skansen w Aarhus

  • Napisane przez Grzegorz Micuła
  • Dział: Europa
Wyróżniony Skansen w Aarhus Fot.: Grzegorz Micuła


Każdego roku dwa europejskie miasta otrzymują zaszczytne miano Europejskiej Stolicy Kultury. W 2017 roku tytuł Europejskiej Stolicy Kultury w roku 2017 przypadła dwóm miastom: duńskiemu Aarhus oraz Pafos na Cyprze.


W Aarhus – drugim co do wielkości miastem Danii, znajduje się najciekawszy duński skansen miejski Den Gamle By, w którym zgromadzono 75 Zabytkowych obiektów. W tym zrekonstruowanym miasteczku jest poczta, szkoła, kościół i teatr a nawet wiatrak, po stawie pływają żywe kaczki i można przeprawić się łódką na drugą stronę.
Można tu przekonać się jak niegdyś żyli Duńczycy, bowiem pieczołowicie odtworzone zostały tradycyjne zajęcia rzemieślników – m.in. kowali, garncarzy i stolarzy, którzy w strojach z epoki prezentują swoje umiejętności.


Można też zobaczyć pracownię złotnika, piekarnię w której pachną. W sklepie można kupić anyżkowe cukierki czy dopiero co wyjęte z pieca ciasteczka, upieczone w zabytkowej piekarni bułki, śledzie z beczki, grubo mieloną razową mąkę czy słodycze. Pachnie świeżo zmieloną kawą a na ladzie leży gazeta z 1864 roku. W salonie posłuchać można gry na klawikordzie w wykonaniu starszej pani w XIX-wiecznym stroju a w kuchni spróbować gotowanego właśnie kapuśniaku. Najmłodsi mogą tu pobawić się w gry, w które bawiły się dzieci w średniowieczu)
Ciekawym doswiadczeniem jest wizyta w mieszkaniu stylizowanym na lata 50-te. W Danii wiele starszych osób choruje na Alzheimera, Duńczycy wpadli więc na pomysł aby pomóc im odzyskać pamięć poprzez stworzenie mieszkania z lat ich młodości. Ludzie chorzy na Alzheimera bowiem o wiele lepiej pamiętają to, co działo się w przeszłości niż w dniu wczorajszym. Chorzy niejednokrotnie w tym miejscu odzyskują pamięć, nie na stałe, ale dla rodziny nawet ta chwila jest bardzo ważna. Całe przedsięwzięcie było bardzo kosztowne, gdyż mieszkanie musiało być szczegółowo dopracowane.

Please provide full Credentials Infomation