updated 3:09 PM CET, Jan 21, 2019
Na żywo:
A+ A A-

Rekordowy rok dla skansenu w Rožnovie pod Radhoštěm

  • Napisane przez www.czechtourism.com
  • Dział: Czechy
Wyróżniony Rožnov skansen - adwent Fot.: www.vmp.cz Rožnov skansen - adwent

Skansen wołoski w Rožnovie pod Radhoštěm świętuje rekord odwiedzalności – w roku 2016 przybyło tu 300 tysięcy turystów.

Rožnov pod Radhoštěm leży w sercu Beskidu Morawskiego, u podnóża góry Radhošť. Muzeum Wołoskie, najstarsze w swoim rodzaju w Europie Środkowej, należy do najatrakcyjniejszych zabytków sztuki ludowej.
Najstarszą częścią skansenu jest Drewniane Miasteczko, otwarte dla zwiedzających w roku 1925. Stopniowo przenoszono tam zabytkowe domy mieszkalne z okolicy, budynki gospodarcze, dzwonnice, studnie. W muzeum niemal w każdy weekend odbywają się imprezy folklorystyczne, jarmarki, prezentowane są dawne zwyczaje świąteczne, rzemiosła. W jednym z ostatnich wydarzeń, jarmarku bożonarodzeniowym, uczestniczyło ponad dwanaście tysięcy gości z kraju i zagranicy. Skansen odwiedza coraz więcej turystów z Polski. Mają oni do dyspozycji informacje i przewodników w języku polskim.

Muzeum nieustannie powiększa swoją ekspozycję – na początku grudnia 2016 otwarto wystawę prezentującą stroje regionalne od XVIII wieku do czasów współczesnych. Przygotowywana jest także nowa część, w której będzie można zobaczyć zabytkowe szałasy pasterskie.

Skansen rozkłada się na powierzchni 80 hektarów. Znajdziemy tu obecnie około stu budynków i 137 tysięcy eksponatów. Obiekt jest czynny w większość dni w roku. Można zwiedzać go z przewodnikiem lub indywidualnie.

Turyści, którzy zatrzymają się na dwie lub więcej nocy w niektórych obiektach zakwaterowania w Rožnovie otrzymają zniżkową kartę Rožnov Card. Uprawnia ona między innymi do zniżek na zakwaterowanie, wstęp do skansenu czy do tutejszych łaźni piwnych.

Więcej na: www.vmp.cz; www.roznovcard.cz.

Warszawa