updated 1:18 PM CEST, Oct 18, 2018
Na żywo:
A+ A A-

Sezon zimowy w Republice Czeskiej - nowe atrakcje

  • Napisane przez Anna Gruszczyńska
  • Dział: Czechy
Wyróżniony Funpark Snehulak CzechTourism Funpark Snehulak

W nadchodzącym sezonie zimowym w Czechach na narciarzy czeka mnóstwo nowości. Ponad miliard koron Czesi zainwestowali w nowe ośrodki narciarskie i modernizacje! Uruchomionych zostanie m.in. 9 nowych kolejek krzesełkowych.

{jumi [*4]}Powstały 3 nowe ośrodki narciarskie - Kouty nad Desnou w Jesionikach, obecnie największy ośrodek narciarski na Morawach, dysponujący pierwszą w Czechach sześcioosobową kolejką krzesełkową, ośrodek Červená Voda w górach Orlickich, w który zainwestowano 250 milionów koron, dysponujący m.in. pierwszą w Czechach czteroosobową kolejką Leitner z podgrzewanymi siedzeniami oraz ośrodek Obří Sud Javorník w górach Izerskich. W wielu ośrodkach zmodernizowano system zaśnieżania, wyposażenie dziecięcych parków narciarskich. Na snowboardzistów czekają nowe parki z przeszkodami.

Ceny w większości ośrodków narciarskich pozostaną na poziomie z ubiegłego roku. Coraz większą uwagę czeskie ośrodki poświęcają rodzinom z dziećmi. Wzorem krajów alpejskich powstają tu dziecięce parki narciarskie wyposażone w wyciągi dla dzieci i inny sprzęt pomocny w nauce jazdy na nartach. Największym w Czechach parkiem narciarskim dla dzieci, wyposażonym w najnowsze urządzenia ułatwiające najmłodszym stawianie pierwszych kroków na nartach jest Foxpark w ośrodku narciarskim Lipno na Szumawie (www.lipnoservis.cz).

W tegorocznym sezonie zimowym na dzieci czekają nowe parki narciarskie także ośrodkach: Harrachov, Snowhill Herlíkovice, Szpindlerowy Młyn, Sněžník Dolní Morava, Kouty i Snowhill Kašperské hory. W większości ośrodków zainwestowano w rozszerzenie i modernizację systemów zaśnieżania, urządzeń do przygotowywania tras, wyciągów i kolejek linowych.

Ciekawostki, nowości w sezonie 2010/2011:

KARKONOSZE

Szpindlerowy Młyn, największy w Czechach ośrodek narciarski, oferuje 25 km tras zjazdowych, 5 kolejek linowych, 11 wyciągów, 2 ruchome dywany, 80 km tras biegowych, 3 snowparki. Ceny skipassów pozostały na poziomie z ubiegłego roku. Największą tegoroczną inwestycją w ośrodku jest dzięcięcy park narciarski SKI and FUN Park przy dolnej stacji kolejki na Swiętym Piotrze.

W nadchodzącym sezonie zimowym w Szpindlerowym Młynie, odbędą się między innymi trzy duże imprezy sportowe: Światowy Puchar Kobiet w dyscyplinach alpejskich 11.-12.03.2011 i snowboardowe Quiksilver Snowjam Martina Černíka oraz Burton Špindl Session. (www.skiareal.cz)

Skiresort Czarna Góra (Czarny Dół, Czarna Góra - Jańskie Łaźnie, Svoboda nad Upą) – największy w Czechach region narciarski z jednym, wspólnym karnetem, oferuje trasy zjazdowe o całkowitej długości 20 km (ponad 70 procent jest sztucznie zaśnieżanych), 3,5 km trasę saneczkową, 70 km tras biegowych, snowpark, 4 kolejki linowe i 22 wyciągi. Jańskie Łaźnie dysponują jedyną w Czechach 8-osobową kolejką gondolową. W sezonie pomiędzy ośrodkami kursują skibusy. Przy dolnej stacji kolejki na Czarną Górę znajdziemy 4* hotel Skiresort Hotel Omnia. Hotel w cenie zakwaterowania oferuje m.in. Express Pass (bezpłatny wjazd raz dziennie kolejką na Czarną Górę) (www.omniahotel.cz)

Ciekawe propozycje mają także inne karkonoskie hotele. Hotel Krakonos w Rokytnicy nad Jizerą oferuje swym gościom różne rodzaje pobytów świątecznych, zniżki na posiłki w restauracji hotelowej, winiarni, na usługi w centrum relaksu, wypożyczalni nart a także zniżki na karnety narciarskie. (www.hotelkrakonos.cz) .

W hotelu Horizont w Pecu pod Śnieżką przy pobycie na 7 dni otrzymujemy jedną noc za darmo, (www.hotelhorizont.cz)

Pensjonat Trautenberk (9 km od Vrchlabi) oferuje gościom 10-procentową zniżkę w ośrodku narciarskim Vrchlabi – Kněžický vrch, zniżki w szkółce narciarskiej i snowboardowej oraz w wypożyczalni sprzętu narciarskiego (www.trautenberk.cz) .

Wspaniałe święta lub Sylwestra możemy spędzić w hotelu Horal w Szpindlerowym Młynie. Hotel ma w ofercie też promocyjne pobyty zimowe (www.horal.cz)

W ośrodku Benecko jeździmy bez kolejek, po wspaniale przygotowanych, sztucznie zaśnieżanych trasach. To tutaj narodziła się mistrzyni świata w narciarstwie alpejskim Šárka Záhrobská.

Wszyscy turyści zakwaterowani u członków Stowarzyszenia Ruchu Turystycznego otrzymują kartę gościa, uprawniającą do zniżek w ośrodku narciarskim. Ośrodek oferuje zjazdy wieczorne, tor bobslejowy, park snowboardowy i inne atrakcje.

Przyjemny odpoczynek przy kominku proponuje schronisko Hančova bouda. Zakwaterowanie w pobliżu trasy zjazdowej znajdziemy w licznych hotelach i pensjonatach. Nowością w ośrodku jest ulepszony system zaśnieżania na Kejnosie i oświetlenie trasy zjazdowej oraz korzystne karnety rodzinne. (www.benecko.info)

W okolicy Benecka znajdziemy ośrodki: Vítkovice, z kolejką krzesełkową prezydencki express, Herlíkovice – kolejka krzesełkowa na Žalý, Szpidnlerowy Młyn – w odległości 25 km. W Czarnym Dole w Karkonoszach otwarte zostało nowe Muzeum Podziemi, gdzie już od kilku lat mogą wędrować górniczą trasa edukacyjną "Berghaus".

Od 28 sierpnia 2010 działa odnowiona czesko-polska trasa kolejowa z Tanvaldu, przez Kořenov i Harrachov aż do Szklarskiej Poręby.

Na stronach www.krkonose.eu oraz www.bilestopy.cz – można śledzić aktualny stan narciarskich tras biegowych. Znajdziemy tu także mnóstwo propozycji na zimowe wycieczki narciarskie a także na inne formy spędzania wilnego czasu oraz liczne propozycje „bez barier" dla niepełnosprawnych – wycieczki, zakwaterowanie, restauracje.

JESIONIKI

Największa inwestycja - ośrodek Kouty (Kouty nad Desnou, Jesioniki), największy ośrodek narciarski na Morawach, dysponujący pierwszą w Czechach sześcioosobową kolejką krzesełkową i trasami zjazdowymi o całkowitej powierzchni 25 hektarów, o minimalnej szerokości 50 metrów. Najdłuższa trasa mierzy 2 300 metrów, różnica wysokości wynosi niemal 500 metrów. Ośrodek jest odpowiedni zarówno dla początkujących, jak i zaawansowanych narciarzy i snowboardzistów. Otwarcie ośrodka – w grudniu 2010 (www.kouty.com)

Do najbardziej znanych ośrodków sportów zimowych w Jesionikach należy Červenohorské sedlo. Ze względu na swoje położenie (na wysokości ponad 1 000 m.n.p.m.) zapewnia doskonałe warunki śniegowe. Narciarze mają do dyspozycji sześć tras zjazdowych o różnym poziomie trudności, o długości od 150 aż do 1 000 metrów. (www.skiklub-su.cz)

Świetnie warunki panują także w nowoczesnym ośrodku Přemyslov, położonym w samym sercu Jesioników. Mniej i bardziej doświadczeni narciarze mogą tu korzystać z czterech tras o długości 100–1 250 metrów, czteroosobowej kolejki linowej i dwóch wyciągów. (www.skipremyslov.cz)

Początkujący, ale i bardziej doświadczeni narciarze mogą przyjechać także do ośrodka Klepáčov, który dysponuje czterema trasami zjazdowymi, z których najdłuższa (550 metrów) jest oświetlona. (www.klepacov.cz)

Znanym ośrodkiem jest Ramzova. Na narciarzy czeka tu nowa 4-osobowa kolejka linowa o przepustowości 2 500 osób na godzinę. Ośrodek dysponuje też trzema wyciągami, niemal 8 kilometrami codziennie przygotowywanych tras zjazdowych (długość 300–1 430 metrów). Jest tu snowtubing, snowcart, na początkujących czeka szkółka narciarska i snowboardowa. (www.ramzova.net)

Kolejne, popularne ośrodki to: Miroslav, Lipová-lázně i Filipovice. W ośrodku Miroslav czeka na narciarzy ogółem 3 000 metrów przygotowywanych tras, dwuosobowa kolejka linowa, cztery wyciągi i park snowboardowy.

W Filipovicach znajdziemy trzy trasy zjazdowe o długości 350–1 250 metrów oraz nową kolejkę krzesełkową i szkółkę narciarską. (www.rsmiroslav.cz, www.skiparkfilipovice.cz, www.jesenik-lyze.cz, www.vllje.cz, www.nasmrtaku.cz)

Jesioniki są także doskonałym miejscem dla miłośników biegówek. Jest tu ponad 400 km tras, regularnie przygotowywanych. Nowością jest trasa z Červenohorskiego sedla przez Videlský kříž aż na Rejvíz.

Wspaniałe możliwości zimowego wypoczynku, szczególnie dla rodzin z dziećmi i początkujących narciarzy, oferuje też region Moraw Środkowych. Do najbardziej znanych ośrodków należą Hlubočky niedaleko Ołomuńca. Znajdziemy tu sześć tras zjazdowych, park snowboardowy, trasę saneczkową. (www.skiarealhlubocky.cz)

Relaks w spa i aktywny wypoczynek na stoku mogą połączyć turyści w ośrodku narciarskim Lázeňský vrch w miejscowości Lipova-lázníe. (www.lazenskyvrch.cz), w dwustuletnim uzdrowisku Karlova Studanka, ze słynnymi jaskiniami solnymi (www.k.studanka.cz) lub w uzdrowisku Priessnitz w Jeseniku (www.priessnitz.cz), które z osiemnastoma źródłami leczniczymi, wyjątkowym klimatem należy do najbardziej znanych w Europie

Pobyt w Jesionikach z pewnością umili narciarzom także wizyta w uzdrowisku termalnym Velké Losiny. Tutejszy odnowiony pensjonat Eliška proponuje bogatą ofertę zabiegów wellness, między innymi najróżniejsze kąpiele – od relaksacyjnych aż po termalne wykorzystujące lecznicze właściwości unikatowej termalnej wody siarczanowej. Nowością jest także oferowany przez pensjonat tygodniowy pakiet Wellness, obejmujący m.in. masaże, okłady, wstęp na basen. W uzdrowisku jest także kryty basen z wodą termalną. (www.lazne-losiny.cz)

Ciekawe propozycje dla turystów przygotował na zimę Sporthotel Kurzovni w Karlovej Studance – najwyżej połozony hotel górski w Czechach. Oferuje specjalne pobyty świąteczne i sylwestrowe, na przykład pakiet: Magiczne Boże Narodzenie pod Pradziadem, od 13 do 26 grudnia 2010. Pakiet obejmuje: 3 noclegi ze śniadaniem i kolację wigilijną. Cena za osobę, za cały pobyt: 1540 koron. (www.sporthotelkurzovni.cz )

KRÁLICKÝ SNĚŽNÍK

Największa inwestycja - Sněžník Dolní Morava. W tym roku w rozległą modernizację ośrodka zainwestowano 300 milionów koron. W pierwszym etapie modernizacji rozszerzona została nowa trasa zjazdowa, powstały dwie czteroosobowe kolejki linowe, nowoczesny park dziecięcy, nowy system zaśnieżania.

W dalszych etapach modernizacji, do maja 2012 planuje się m.in. budowę hotelu wellness z zapleczem konferencyjnym, kilku restauracji, letniego toru bobsjelowego. Całkowita inwestycja wyniesie 950 milionów koron. (www.skisneznik.cz)

BESKIDY

Ośrodek narciarski Mosty u Jablunkova oferuje doskonałe warunki narciarstwa zjazdowego oraz biegowego. Trzy oświetlone trasy zjazdowe drugiego stopnia trudności o łącznej długości 2100 m są sztucznie zaśnieżane i utrzymywane ratrakiem. Do dyspozycji jest także snowpark. Na szczyt tras zjazdowych kursują trzy wyciągi dla dorosłych i jeden dla dzieci.

Zaplecze gastronomiczne łącznie z restauracją mieści się w stylowym Hotelu Grůň. Znajdziemy tu także dobrze przygotowane trasy dla narciarzy biegowych o łącznej długości 40 km. Wytrwali biegacze na pewno skorzystają z trasy z Jabłonkowa przez Studeniczne na Girową lub Hrczawę. Ośrodek dysponuje dobrze wyposażoną bazą techniczną ze stanowiskiem pogotowia górskiego, profesjonalnym serwisem narciarskim, wypożyczalnią nart oraz szkółką narciarską. (www.skimosty.cz)

Region narciarski Solań – Karolinka oferuje wspólny karnet, który można zakupć nawet na jeden dzień. Transport między ośrodkami zapewniają skibusy.

Pobyty sylwestrowe oferuje centrum rekreacji Sepetna. 4-dniowy pobyt w pensjonacie Słoneczko, należącym do centrum Sepetna (29.12.-02.01.), w pokoju 2-osobowym wynosi 6999 CzK za osobę. Cena obejmuje: zakwaterowanie, niepełne wyżywienie, wieczór sylwestrowy all inclusive, wstęp na basen i do sauny parowej w Relaxcentrum Sepetna. (www.sepetna.cz)

GÓRY ORLICKIE

Największa inwestycja - ośrodek Červená Voda. Nowy ośrodek, w który zainwestowano 250 milionów koron, na tegoroczny sezon zimowy przygotował m.in. pierwszą w Czechach czteroosobową kolejkę linową Leitner z podgrzewanymi siedzeniami, trasę zjazdową o długości 2000 m, szerokości min. 60 m, nowoczesny system zaśnieżania i ratraki, połączenie z ośrodkiem Čenkovice i trasami biegowymi na Bukovej horze, świetne zaplecze dla narciarzy, łącznie ze szkółką narciarską, 400 miejsc parkingowych bezpośrednio przy stacji kolejki linowej. (www.skiparkcervenavoda.cz)

Tradycyjnie mnóstwo atrakcji zimowych oferują ośrodki: Deštné, Říčky i Čenkovice. W ośrodku Deštné możemy także odwiedzić krytą pływalnię czy Muzeum rzemiosł i sportów zimowych. Říčky mogą się natomiast pochwalić nową kolejką krzesełkową, czynną przez cały rok. Najwięcej zmian doczekały się w tym roku Čenkovice – ośrodek został rozszerzony i połączony czteroosobową kolejką linową z ośrodkiem Červená Voda – Mlýnický Dvůr. Nowy region narciarski nosi nazwę Skiregion Buková hora. Znajdziemy tu także wspaniałą atrakcję zimową - snowtubing.

W górach Orlickich jest także wiele mniejszych ośrodków narciarskich, idealnych dla turystów, którzy cenią bardziej kameralną atmosferę, na przykład dla rodzin z dziećmi. Małe ośrodki, jak na przykład Olešnice, Orlické Záhoří, Rokytnice czy Jablonné i Česka Třebova oferują w bardzo przystępnych cenach zakwaterowanie, wyżywienie i atrakcje dla narciarzy. Urozmaiconą ofertę narciarską uzupełnia sieć tras biegowych, które znajdziemy w okolicy ośrodków Říčky, Deštné i Orlické Záhoří. Prawdziwą perełką jest natomiast trasa biegowa Jiráskovy stezky, prowadząca szczytami gór Orlickich, z przepięknymi widokami na okolicę.

W dniach 26 – 29 stycznia 2011 zapraszamy na imprezę Šediváčkův long – międzynarodowy wyścig psich zaprzęgów w ośrodku Deštné v Orlických horách.

26 lutego 2011 odbędzie się Freeride.cz Karnawał – wieczorne i nocne zabawy na trasie zjazdowej z urozmaiconym programem, Olešnice v Orlických horách

W lutym 2011 zapraszamy także na Maraton Orlicki – narciarski bieg na długi dystans, Skuhrov, Deštné v Orlických horách

Zakwaterowanie:

Pensjonat Orlicko, Nebeska Rybna, 200 -300 CzK /osobę/noc

Pensjonat Sruby Haida, České Petrovice, 1000 CzK /osobę/noc

Apartamenty U Kožešníků, Sedloňov v Orlických horách, od 500 CzK/apartament/dzień

Pensjonat Dolní Morava, Kralický Sněžník, mieszkanie w cenie od ok. 2000 CzK/noc

Pensjonat Kohler, Deštné v Orlicach horach, od 450 CzK/osobę/noc

Więcej informacji: www.skiricky.cz , www.sportprofi.cz , www.orlickehory-cz.info

SZUMAWA

Jednym z największych ośrodków sportów zimowych na Szumawie jest Zadov – Churáňov (15 km od Vimperka), oferujący znakomite warunki miłośnikom narciarstwa zjazdowego i biegowego. Znajdziemy tu 7 tras zjazdowych, idealnych dla rodzin z dziećmi, w większości łatwych i o średnim stopniu trudności, o długości 4,5 km.

Ośrodek Špičák oferuje w tegorocznym sezonie poszerzone trasy zjazdowe o 1,6 ha, więcej miejsc parkingowych na najbliższym parkingu przy ośrodku (120 miejsc), nowe rodzaje karnetów (3 i 4- godzinne, karnety promocyjne), bezpłatny ski bus z okolicznych parkingów.

Więcej informacji: www.lazadov.cz , http://lyzovani.spicak.cz , www.skikasperky.cz , www.skikocourov.cz , www.skinadrazi.cz

IZERSKIE

Największa inwestycja – nowy ośrodek Obří Sud Javorník. Ośrodek oferuje m.in. czteroosobową kolejkę krzesełkową, trasę zjazdową o długości 900 m, trasę skicrossu 1500 m, tor bobslejowy 1100 m, nowoczesny system zaśnieżania.

W przyszłym roku zostanie otwarta restauracja i pensjonat Obří Sud (Wielka Beczka), przypominająca kształtem beczkę, która stanie na miejscu pierwotnej restauracji, spalonej w roku 1974. Ośrodek będzie czynny od grudnia 2010. (http://www.areal-obrisud.cz).

W górach Izerskich na miłośników białego szaleństwa czeka, po wyczerpujących zabawach na śniegu, przyjemny wypoczynek w uzdrowisku Libverda (www.lazne-libverda.cz , www.laznelibverda.cz), 30 kilometrów od Liberca. Popularnymi wśród narciarzy ośrodkami są tu Ještěd, Tanvaldsky Špičák i Severak. W Libercu leżącym u podnóży szczytu Ještěd (1012 m), w samym sercu gór Izerskich (tramwajem dojedziemy praktycznie do samej trasy zjazdowej) warto odwiedzić największy w Czechach kompleks rozrywkowy dla całej rodziny – Centrum Babylon (www.babylonliberec.cz)

RUDAWY

Największa inwestycja - ośrodek Bublava. Zmodernizowany ośrodek oferuje nową czteroosobową kolejkę linową, nową trasę zjazdową o długości 1000 m i szerokości min. 70 m, udoskonalony system zaśnieżania, połączenie z ośrodkiem Stříbrná. (www.ski-bublava.cz)

 

Przykładowe ceny karnetów (w CzK):

Ještěd (góry Izerskie)

karnet 1 dzień 550 dorośli, 280 dzieci

karnet 6 dni 2500 dorośli, 1300 dzieci

Harrachov (Karkonosze)

karnet 1 dzień 590 dorośli, 475 dzieci

karnet 6 dni 3070 dorośli, 2460 dzieci

Benecko (Karkonosze)

karnet 1 dzień 400 dorośli, 310 dzieci

karnet 6 dni 2040 dorośli, 1540 dzieci

Deštné (góry Orlickie)

karnet 1 dzień 420 dorośli, 320 dzieci

karnet 6 dni 1950 dorośli, 1480 dzieci

Červenohorské sedlo (Jesioniki)

karnet 1 dzień 400 dorośli, 250 dzieci

karnet 6 dni 1900 dorośli, 1200 dzieci

Pustevny (Beskidy)

karnet 1 dzień 395 dorośli, 250 dzieci

karnet 6 dni 1420 dorośli, 910 dzieci

Aktualne informacje w jęz. polskim o wszystkich czeskich ośrodkach narciarskich (zakwaterowanie, warunki śniegowe, itd) znajdziemy na www.holidayinfo.cz

{jumi [*6]}

 

Warszawa

Polityka Prywatności

W celu realizacji obowiązku informacyjnego, zgodnie z art. 13 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. poniżej przekazujemy „klauzulę informacyjną” z prośbą o zapoznanie się.


Polityka prywatności i przetwarzania danych osobowych

Administratorem Twoich danych osobowych jest Impresja Studio Promocji z siedzibą w Warszawie, przy ulicy Drewnianej 5 lok. 3,. Poniżej znajdziesz wszelkie niezbędne informacje dotyczące przetwarzania Twoich danych osobowych w związku z realizacją usługi informacyjnej.

2. Dane osobowe przetwarzane są w celu w celu świadczenia usług informacyjnych oraz w celach marketingowych. Podstawą prawną jest art. 6 ust. 1 lit a Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE - „RODO”).

3. Dane będą przetwarzane w celach marketingowych do momentu wycofania przez Ciebie zgody na takie przetwarzanie.

W zakresie usług Impresja Studio PR Twoje dane będą przetwarzane przez okres, w którym usługi te będą świadczone oraz, w uzasadnionych wypadkach, po zakończeniu ich świadczenia, jednak wyłącznie jeżeli jest dozwolone lub wymagane w świetle obowiązującego prawa np. przetwarzanie w celach statystycznych, rozliczeniowych lub w celu dochodzenia roszczeń. W takim przypadku dane będą przetwarzane jedynie przez okres niezbędny do realizacji odpowiednich celów.

4. Po zakończeniu przetwarzania danych osobowych w pierwotnym celu, dane będą, w uzasadnionych wypadkach, przetwarzane po zakończeniu ich świadczenia, jednak wyłącznie jeżeli jest dozwolone lub wymagane w świetle obowiązującego prawa np. przetwarzanie w celach statystycznych, rozliczeniowych lub w celu dochodzenia roszczeń. W takim przypadku dane będą przetwarzane jedynie przez okres niezbędny do realizacji odpowiednich celów.

5. Podanie danych jest dobrowolne

6. Twoje dane osobowe nie będą przekazywane.

7. Jako administrator Twoich danych, zapewniamy Ci prawo dostępu do Twoich danych, możesz je również sprostować, żądać ich usunięcia lub ograniczenia ich przetwarzania. Możesz także skorzystać z uprawnienia do złożenia wobec Administratora sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych oraz prawa do przenoszenia danych do innego administratora danych. W przypadku wyrażenia dobrowolnej zgody, przysługuje Ci prawo cofnięcia zgody na przetwarzanie danych w dowolnym momencie co nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem. Informujemy także, że przysługuje Ci prawo wniesienia skargi do organu nadzorującego przestrzeganie przepisów ochrony danych osobowych.

8. Na niniejszej witrynie znajdują się wtyczki społecznościowe serwisu Facebook: „Lubię to”, które są powiązane z serwisem Facebook. Pod naszym artykułami umieszczany jest kod odwołujący się do serwisu Facebook. Używając przycisku „Lubię to”, użytkownik loguje się do serwisu Facebook, w którym obowiązują zasady ochrony prywatności określone przez serwis Facebook.

9. Ta strona zbiera w sposób automatyczny informacje zawarte w plikach cookies i wykorzystuje je w celach statystycznych oraz do usprawnienia funkcjonowania serwisu. Pliki Cookiem są też zbierane przez Google Analytics. Pliki cookies są plikami tekstowymi, które przechowywane są w komputerze użytkownika serwisu.

Wykorzystujemy dwa rodzaje plików cookies – tymczasowe i stałe. Pliki tymczasowe przechowywane są do momentu opuszczenia przez Ciebie naszej strony (poprzez wejście na inną stronę, wylogowanie lub wyłączenie przeglądarki). Pliki stałe przechowywane są w Twoim komputerze do czasu ich usunięcia lub przez czas wynikający z ich ustawień.

W każdej chwili możesz dokonać zmiany ustawień swojej przeglądarki, aby zablokować obsługę plików cookies lub każdorazowo uzyskiwać informacje o ich umieszczeniu w swoim urządzeniu. Inne dostępne opcje możesz sprawdzić w ustawieniach swojej przeglądarki internetowej. Większość przeglądarek domyślnie jest ustawione na akceptację zapisu plików cookies w komputerze. Informacje dotyczące ustawień przeglądarek internetowych dostępne są w jej menu (pomoc) lub na stronie jej producenta.

Korzystając z tej strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki
       

10. Przedstawicielem Administratora jest Tomasz Brzozowski Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.