updated 3:09 PM CET, Jan 21, 2019
Na żywo:
A+ A A-

Pafos Miasto Afrodyty ESK 2017

  • Napisane przez Grzegorz Micuła
  • Dział: Europa
Wyróżniony Pafos Miasto Afrodyty ESK 2017 Fot.: Grzegorz Micuła


Każdego roku dwa europejskie miasta otrzymują zaszczytne miano Europejskiej Stolicy Kultury. W 2017 roku tytuł Europejskiej Stolicy Kultury przypadnie dwóm miastom: duńskiemu Aarhus oraz Pafos na Cyprze.

W pobliżu Pafos na południowym brzegu Cypru, miejscu gdzie fale Morza Śródziemnego rozbijają się o samotne skały, z morskiej piany narodziła się Afrodyta, grecka bogini piękna i miłości. W pobliżu zbudowano jej wspaniałą świątynię, do której przybywali pielgrzymi z całego świata antycznego. Dziś na tę wyspę słońca i miłości pielgrzymują turyści z całej Europy, spragnieni wypoczynku nad ciepłym morzem.
Cypr to wyspa o wspaniałym klimacie, pełna zabytków liczącej kilka tysięcy lat historii, ma czyste morze i słońce świecące przez 300 dni w roku.
Tu według mitologii greckiej żył boski kochanek Afrodyty - Apollo. Tu w mieście Kition (obecnie Larnaka) urodził się filozof Zenon, nauczał św. Paweł, a Łazarz - ten wskrzeszony przez Jezusa - był przez lata biskupem. Cypr odwiedził też podczas wyprawy krzyżowej król Anglii Ryszard Lwie Serce.


Po Egipcjanach, Grekach, Rzymianach, Krzyżowcach, Wenecjanach, Turkach, Anglikach i wielu innych najeźdźcach pozostały liczne pamiątki. W zacisznych dolinach gór Troodos, których najwyższy szczyt ma prawie 2 tysiące metrów, kryją się malownicze klasztory, powstałe w czasach, gdy chrześcijaństwo obejmowało wyspę we władanie, wypierając kult dawnych greckich bogów. W kilku z nich są ikony Matki Bożej namalowane - jak głosi legenda - przez św. Łukasza. W górskich kościółkach zobaczyć można wspaniałe freski wenecko-bizantyjskie zaliczone do światowego dziedzictwa kultury. W górach też zachowało się najwięcej obyczajów i tradycji cypryjskich. Przetrwał kunszt dawnego rękodzieła, można kupić wspaniałe koronki, ceramikę, wyroby ze skóry i srebra.
W starożytnym Pafos trzeba posiedzieć w rybackiej tawernie w malowniczym porcie, gdzie między stolikami spacerują oswojone pelikany i odwiedzić rzymskie wille ze wspaniałymi mozaikami, odkrytymi przez polskich archeologów. W pobliskim Palea Pafos zwiedzić ruiny najważniejszej w całym greckim świecie antycznym świątyni bogini Afrodyty i zażyć odświeżającej kąpieli w miejscu, gdzie według legendy ta bogini piękna i miłości narodziła się z morskiej piany.
Chociaż na pierwszy rzut oka Pafos to bardziej nadmorski kurort niż stolica kultury, jednak jest to jedno z najstarszych miast w Europie, gdzie kultura zaczęła się naprawdę wcześnie. Ślady pierwszych osad pochodzą jeszcze z neolitu, a Pafos widziało rozwój i upadek niejednego imperium.

Warszawa