Ostrzeżenie
  • JFolder::pliki: Ścieżka nie jest folderem. Ścieżka: /home/kur365/domains/kurier365.pl/public_html/images/2593.
  • Nie powiodło się załadowanie pliku XML.
Uwaga
  • There was a problem rendering your image gallery. Please make sure that the folder you are using in the Simple Image Gallery Pro plugin tags exists and contains valid image files. The plugin could not locate the folder: images/2593
updated 2:34 AM CEST, Sep 25, 2018
Na żywo:
A+ A A-

Szwajcaria: atrakcje zimy 2010 - 2011

  • Napisane przez Cezary Rudziński
  • Dział: Europa
Wyróżniony Laax Fot. mat pras Laax

W Szwajcarii już trwa sezon zimowy. Tamtejsze tereny leżą przeciętnie wyżej, niż w pozostałych krajach alpejskich. 29 z nich znajduje się powyżej 2800 m n.p.m., co gwarantuje dobre warunki śniegowe od października do maja, zaś na lodowcu, w Zermatt i Saas-Fee, także latem.

W ojczyźnie Wilhel{jumi [*4]}ma Tella znajduje się 17 kilometrowa trasa z najwyższą w Europie różnicą wysokości, z Klein Matterhorn do Zermatt oraz kilka tras o długości ponad 12 km. M.in. Titlis – Engelberg, Weissfluhjioch – Küblis (Davos), Mittelallein – Saas Fee czy Dream Slope w Scuol w Gryzonii. Działa 180 szkółek narciarskich z ponad 13 tys. wykwalifikowanych instruktorów i insturktorek.

Nie brak również innych atrakcji. Np. kulinarnej magii schronisk alpejskich. Niektóre z nich, m.in. Calet Prafandaz, Lesin www.prafandaz.ch, Moosalp, Bürchen www.moosalp.ch, Carmennahütte, Arosa www.carmennahuette.ch, Kuhstall, Silvaplana www.corvatsch.ch czy Aebi, Adelboden www.restaurant-aebi.ch, znajdują się bezpośrednio przy trasach narciarskich i można w nich zakończyć dzień na nartach.
Wielu amatorów mają również autentyczne alpejskie wioski. Np. wolne od ruchu samochodowego Zermatt, Bettmeralp, Mürren, Stos czy Braunwald, tradycyjne Grimentz, Lötschental, Adelboden, Bergün, przyjazne rodzinom Lenk, Villars-Gryon, Engelberg, Grächen, Klosters, czy z życiem nocnym jak Arosa, Grindelwald, Lesin lub Saas-Fee. Znakomite warunki wypoczynku i nauki jazdy na nartach, np. z maskotką snowi, mają dzieciaki.

{gallery}2593{/gallery}
W kraju jest 31 certyfikowanych KidsHotels, 25 ośrodków przyjaznych rodzinom oraz szeroka oferta dla nich – łącznie z bezpłatnymi noclegami i jazdą na nartach dla dzieci. Równocześnie po zjazdach można korzystać z wellness. Np. w największym kąpielisku termalnym w Alpach w Leukerbad, w Scuol, Ovronnaz i innych. Około 250 hoteli jest w stylu szwajcarskim. Mamy wybór od małych, przytulnych schronisk alpejskich – po luksusowe hotele historyczne.
Pobyt i wypoczynek w Szwajcarii to nie tylko sporty zimowe, ale także różnorodne imprezy. Np. w Einsiedeln Jarmark adwentowy od 27 listopada do 5 grudnia, w Arosie Festiwal Humoru od 2 do 12 grudnia, w Wengen Zawody Lauberhorn od 14 do 16 stycznia, zaś w Dolnej Engandynie święto Chalandamarz – przeganianie zimy 1 marca 2011.
Dla amatorów aktywnego wypoczynku jest też 5500 km biegowych tras narciarskich, 3500 km zimowych szlaków wędrownych, 2100 km oznakowanych szlaków do wędrówek w rakietach śnieżnych, 40 tras dla snowtubingu, czy najdłuższy w Alpach, 16-kilometrowy zjazd saneczkowy z Faulhorn do Grindenwald.
Nowościami tegorocznego sezonu są bezpłatne skipassy w Davos – do 19 grudnia br. Również w tej popularnej miejscowości Slow Mountain – Schatzalp. Autobus z Interlaken do Grindelwald czy First Foyer w ramach skipassu. Zaś w soboty – od 29 stycznia do 19 marca 2011 r. – pociąg Snow Train z Genewy i Zurychu do Visp. Ponadto łatwy dojazd środkami transportu publicznego do ośrodków, duży wybór noclegów – także tańszych. Dodam, że inny popularny, olimpijski ośrodek narciarski St. Moritz organizuje konkurs z nartami. Więcej informacji znaleźć można na: www.MojaSzwajcaria.pl.
Walory turystyczne i zimowe atrakcji Gryzonii. Kanton ten ma 800 hoteli udzielających po 6 milionów noclegów rocznie. Najwyżej położonym punktem jest przełęcz Bernina na wysokości 4049 m.
Do szczególnych atrakcji Gryzonii należy miejscowość Arosa, zaś obok tras narciarskich i saneczkowych także tor bobslejowy. A jako miejsca noclegów, oprócz hoteli i schronisk, także jurty mongolskie i kosmiczne miasteczko. Jest to także region przyjazny rodzinom z dziećmi. Mający w programie na nadchodzący sezon kilka znaczących imprez.
Od 26 do 31 grudnia 2010 odbędą się tam 84. Zawody o Puchar Davos. W dniach 8 – 15 stycznia 2011 Burton European Open w Laax. 16 stycznia – Wyścigi na nartach za końmi w Arosie, zaś od 16 do 20 marca 2011 – Finał Pucharu Świata FIS.
Laax jest to wyjątkowe miejsce, 220 km tras gwarantowanego śniegu oraz słońca. Stanowi połączenie najwyższych standardów, stwarzających doskonałą i uniwersalną przestrzeń dla młodszych i starszych, dla narciarzy i snowbordzistów, dla początkujących i ekspertów. Doskonałe warunki dla uprawiania sportów zimowych panują tam od połowy listopada do końca kwietnia.
Zimowe szaleństwo można uprawiać na każdym poziomie zaawansowania dzięki wielokilometrowym trasom do ćwiczenia jazdy i szkolenia, lodowcowi oraz mnóstwu opcji freerajdowych.
Wspaniałe warunki są od 3000 m n.p.m. po same doliny, a do tego snowparki, ze słynnym NoName Parkiem, które co roku goszczą najlepszych snowbordzistów i freeskierów.
Oprócz NoName Parku są jeszcze dwa: dla początkujących i zaawansowanych. Z Crap Sogn Gion można pojechać wyżej na Crap Masegn, skąd łatwo się przedostać na lodowiec Vorab, gdzie czekają różnego rodzaju warianty freeridowe, w tym nieprawdopodobnie długa trasa nr 81 – kilka kilometrów w idealnym puchu. Z lodowca Vorab można też przedostać się na tereny i trasy wokół Nagens.
Znajdują się tam szerokie, długie trasy ponad linią lasu oraz nartostrady prowadzące do Plaun i Flims. Z kolei nad Flims rozciąga się spektakularna góra Cassons, z której nie prowadzi żadna wytyczona trasa = 100% pure backcountry. Po mega freeridzie można zrelaksować się w jednej z wielu knajpek na stoku zarówno tych samoobsługowych, jak również w restauracjach a'la carte. Najmłodszym świetną zabawę na stoku zapewnia przedszkole Snow Wonderland położone przy dolnej stacji gondoli. Na dzieciaki czeka tam mnóstwo atrakcji oraz doświadczeni instruktorzy, którzy przez zabawę uczą pierwszych szusów na nartach.
Doskonałe połączenie lotnicze z Polski oraz bliskie położenie od lotniska w Zurychu czynią to miejsce niezwykle łatwo dostępnym. Snowparki działają już od grudnia. Duży jest wybór miejsc noclegowych. Dojazd z Warszawy 1380 km głównie autostradami lub samolotem, 5x dziennie z Warszawy do Zurychu, i dalej do Laax 143 km 2 razy dziennie Laax Shuttle Buss, ewentualnie kolejką. Więcej na temat tej miejscowości na: www.laaxresort.pl .
Jak co roku Szwajcarzy przygotowali serię bezpłatnych folderów i informatorów w jeżyku polskim. Okładki kilku z nich reprodukujemy.

{jumi [*7]}

Warszawa

Polityka Prywatności

W celu realizacji obowiązku informacyjnego, zgodnie z art. 13 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. poniżej przekazujemy „klauzulę informacyjną” z prośbą o zapoznanie się.


Polityka prywatności i przetwarzania danych osobowych

Administratorem Twoich danych osobowych jest Impresja Studio Promocji z siedzibą w Warszawie, przy ulicy Drewnianej 5 lok. 3,. Poniżej znajdziesz wszelkie niezbędne informacje dotyczące przetwarzania Twoich danych osobowych w związku z realizacją usługi informacyjnej.

2. Dane osobowe przetwarzane są w celu w celu świadczenia usług informacyjnych oraz w celach marketingowych. Podstawą prawną jest art. 6 ust. 1 lit a Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE - „RODO”).

3. Dane będą przetwarzane w celach marketingowych do momentu wycofania przez Ciebie zgody na takie przetwarzanie.

W zakresie usług Impresja Studio PR Twoje dane będą przetwarzane przez okres, w którym usługi te będą świadczone oraz, w uzasadnionych wypadkach, po zakończeniu ich świadczenia, jednak wyłącznie jeżeli jest dozwolone lub wymagane w świetle obowiązującego prawa np. przetwarzanie w celach statystycznych, rozliczeniowych lub w celu dochodzenia roszczeń. W takim przypadku dane będą przetwarzane jedynie przez okres niezbędny do realizacji odpowiednich celów.

4. Po zakończeniu przetwarzania danych osobowych w pierwotnym celu, dane będą, w uzasadnionych wypadkach, przetwarzane po zakończeniu ich świadczenia, jednak wyłącznie jeżeli jest dozwolone lub wymagane w świetle obowiązującego prawa np. przetwarzanie w celach statystycznych, rozliczeniowych lub w celu dochodzenia roszczeń. W takim przypadku dane będą przetwarzane jedynie przez okres niezbędny do realizacji odpowiednich celów.

5. Podanie danych jest dobrowolne

6. Twoje dane osobowe nie będą przekazywane.

7. Jako administrator Twoich danych, zapewniamy Ci prawo dostępu do Twoich danych, możesz je również sprostować, żądać ich usunięcia lub ograniczenia ich przetwarzania. Możesz także skorzystać z uprawnienia do złożenia wobec Administratora sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych oraz prawa do przenoszenia danych do innego administratora danych. W przypadku wyrażenia dobrowolnej zgody, przysługuje Ci prawo cofnięcia zgody na przetwarzanie danych w dowolnym momencie co nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem. Informujemy także, że przysługuje Ci prawo wniesienia skargi do organu nadzorującego przestrzeganie przepisów ochrony danych osobowych.

8. Na niniejszej witrynie znajdują się wtyczki społecznościowe serwisu Facebook: „Lubię to”, które są powiązane z serwisem Facebook. Pod naszym artykułami umieszczany jest kod odwołujący się do serwisu Facebook. Używając przycisku „Lubię to”, użytkownik loguje się do serwisu Facebook, w którym obowiązują zasady ochrony prywatności określone przez serwis Facebook.

9. Ta strona zbiera w sposób automatyczny informacje zawarte w plikach cookies i wykorzystuje je w celach statystycznych oraz do usprawnienia funkcjonowania serwisu. Pliki Cookiem są też zbierane przez Google Analytics. Pliki cookies są plikami tekstowymi, które przechowywane są w komputerze użytkownika serwisu.

Wykorzystujemy dwa rodzaje plików cookies – tymczasowe i stałe. Pliki tymczasowe przechowywane są do momentu opuszczenia przez Ciebie naszej strony (poprzez wejście na inną stronę, wylogowanie lub wyłączenie przeglądarki). Pliki stałe przechowywane są w Twoim komputerze do czasu ich usunięcia lub przez czas wynikający z ich ustawień.

W każdej chwili możesz dokonać zmiany ustawień swojej przeglądarki, aby zablokować obsługę plików cookies lub każdorazowo uzyskiwać informacje o ich umieszczeniu w swoim urządzeniu. Inne dostępne opcje możesz sprawdzić w ustawieniach swojej przeglądarki internetowej. Większość przeglądarek domyślnie jest ustawione na akceptację zapisu plików cookies w komputerze. Informacje dotyczące ustawień przeglądarek internetowych dostępne są w jej menu (pomoc) lub na stronie jej producenta.

Korzystając z tej strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki
       

10. Przedstawicielem Administratora jest Tomasz Brzozowski Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.