updated 3:46 PM CET, Jan 18, 2019
Na żywo:
A+ A A-

Holašovice. Unikatowa wioska barokowa

  • Napisane przez www.czechtourism.com
  • Dział: Czechy
Holašovice Fot.: František Renza Holašovice

Ulokowana na południu Czech wieś Holašovice (153 km na południe od Pragi) należy do najpiękniejszych czeskich wiosek. W 1998 roku została wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO. Wioska słynie z wyjątkowych budynków w stylu tak zwanego południowoczeskiego baroku wiejskiego, które powstały pod koniec XIX wieku.

Na pierwotnie surowym średniowiecznym placu zaczęły rozkwitać zdobione fasady domów, opracowane w najdrobniejszych szczegółach, które do dzisiaj podziwiają turyści z całego świata. Wieś nie jest typowym skansenem, większość domów jest bowiem nadal zamieszkiwana.

W czasie zwiedzania Holašovic dowiemy sie, jak wyglądało życie wiejskie i sposób prowadzenia gospodarstwa do pierwszej połowy XX wieku. Zajrzymy do warsztatu garncarskiego, gdzie możemy samodzielnie wykonać oryginalny garnek, dzban, pucharek czy tabliczki na drzwi z nazwiskiem lub numerem domu, ozdobione typowymi motywami południowoczeskimi.

W ciągu całego roku odbywają się tu liczne imprezy. Najsłynniejszą z nich jest lipcowe (21-23.07.2017) Święto Holašovic, z jarmarkiem rzemiosł i bogatym programem kulturalnym.

Więcej na: www.czechtourism.com.

 

Warszawa