updated 3:09 PM CET, Jan 21, 2019
Na żywo:
A+ A A-

Lodowce Rettenbach i Tiefenbach w Sölden

  • Napisane przez EN, mat. pras.
  • Dział: Europa
Wyróżniony Sölden mat. prom. Sölden

Sölden to jedyny ośrodek narciarski Austrii goszczący zawody Pucharu Świata FIS, który oferuje trzy trzytysięczniki połączone systemem nowoczesnych wyciągów. Zapraszamy do zapoznania się z ostatnimi lodowcami Rettenbach i Tiefenbach.


Region w okolicach Sölden posiada aż dwa lodowce – Rettenbach i {jumi [*4]}Tiefenbach – 2 ośrodki narciarskie na lodowcach Rettenbach i Tiefenbach zaliczane są do największych objętych wyciągami terenów narciarskich w Austrii.
W połączeniu z ośrodkiem zimowym w Sölden region oferuje 150 km tras zjazdowych i 34 urządzenia wyciągowe. Oba lodowce połączone są na wysokości 3 000 m n.p.m. tunelem narciarskim o długości 170 m. Zalety ośrodka można mnoż̇yć bez końca.4-osobowym krzesełkiem z osłoną wjeżdża się od parkingu Rettenbach (dolna stacja na 2.674 m) na szczyt Rettenbachjoch (górna stacja na 2 995 m). Stąd orczyk wjeżdża na Schwarze Schneid (górna stacja na 3 167 m), a drugi orczyk na Karleskogl (górna stacja na 3 248 m), gdzie 200 m tunel narciarski łączy z lodowcem Tiefenbachgletscher.


Orczyk na Seiterjöchl (górna stacja na 3 032 m) tworzy drugie połączenie z lodowcem Tiefenbach, do którego można dojechać samochodem pokonując 1 750 metrowy tunel drogowy (najwyższy drogowy tunel w Alpach).
Obok restauracji, pawilonu reprezentacyjnego, kiosku, barku, szkółki narciarskiej i snowboardowej i sklepów z artykułami sportowymi oraz wypożyczalnią, ośrodek ten jest największym w Europie centrum testowania dla producentów sprzętu sportowego. Do dyspozycji jest również stacja slalomowa z odpowiednim wyposażeniem i ofertą.
Wyciąg krzesełkowy Tiefenbachferner i orczyk Tiefenbachkogel zastąpione zostały ośmioosobową kolejką linową Tiefenbachferner (dolna stacja na 2 793 m, górna stacja na 3 249 m).
Kolejne wyciągi to: Seiterkar (krzesełka), Mutkogl, wyciąg panoramiczny i mini (orczyki). Trzyosobowe krzesełko "Seiterkar" tworzy połączenie z lodowcem Rettenbach, ośrodek ten jest więc jedyną lodowcową 'huśtawką narciarską' na terenie Alp Wschodnich. Zimowy teren narciarski połączony jest z ośrodkami lodowcowymi Rettenbach i Tiefenbach poprzez tzw. "Golden Gate to the Glacier" z wyciągami "Einzeiger", "Seekogl" i "Schwarzkogl" (4-osobowe krzesełko) oraz 8-osobową kolejką linową "Gletscherexpress".
Dzięki tej rozbudowie przyłączony został kolejny spory i ciekawy obszar narciarski.
„Big3" czyli 3 wielkie tarasy widokowe Gaislachkogl, Tiefenbachkogl i Schwarze Schneid, dostępne sa szerokim rzeszom turystów dzięki kursującym na nie kolejkom.

{jumi [*6]}

Warszawa