czwartek, kwiecień 18, 2024
Follow Us
poniedziałek, 25 marzec 2019 12:41

Kazachstan: Nursułtan zamiast Astany

Napisane przez Grzegorz Micuła
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Kazachstan: Nursułtan zamiast Astany fot. Pixabay

Stolica Kazachstanu zmieniła nazwę. Miasto, znane do tej pory pod nazwą Astana, teraz nazywa się Nursułtan - na cześć ustępującego prezydenta Nursułtana Nazarbajewa.

Kazachstan zajmuje 9. miejsce wśród największych powierzchniowo krajów świata. Na obszarze ośmiokrotnie większym od Polski mieszka zaledwie 17 mln ludzi, z czego w stolicy Nursułtan ponad milion. Kazachowie, rdzenni mieszkańcy tych ziem, to koczowniczy lud, wywodzący się z plemion tureckich. Mieszkają tam również przedstawiciele ponad stu różnych narodowości: m.in. Rosjanie, Ukraińcy, Białorusini, Polacy, Niemcy, ale też Koreańczycy, Tatarzy, Czeczeni, Kurdowie czy Ujgurzy.  

Osada położona w północnej części kraju, nad rzeką Iszym, założona w 1830 roku przez kozaków w służbie cara, pierwotnie nazywała się Akmoły (co po kazachsku oznacza biała mogiła). Tamtejsza twierdza była punktem handlowym na szlaku z Taszkientu i Buchary do Rosji. Po uzyskaniu praw miejskich w 1862 roku przemianowana został na Akmolińsk. Po ponad stu latach, w1961 roku, kiedy ówczesny przywódca ZSRR Nikita Chruszczow ogłosił kampanię zagospodarowania środkowoazjatyckich nieużytków (ros. celin) miasto przemianowano na Celinograd. W 1992 po odzyskaniu przez Kazachstan niepodległości w trakcie derusyfikowania nazw geograficznych zmieniono go z kolei na brzmiące niemal identyczne z pierwotną nazwą – Akmoła. Po przeniesieniu tu w 1994 r. stolicy z Alma-Aty, w 1998 roku Nazarbajew podjął decyzję o kolejnej zmianie nazwy na Astana, co po kazachsku znaczy „stolica”. A kilka dni temu nastąpiło kolejne przemianowanie na Nursułtan. To piąta zmiana nazwy miasta w ciągu niecałych 60 lat. Pewnie trafi za to na listę rekordów Guinnessa.

Nazarbajew zrezygnował z funkcji prezydenta, ale nie odszedł z polityki. Nadal zostaje szefem Rady Bez Bezpieczeństwa kraju i przewodniczącym rządzącej partii Nur Otan. Jego następca, Kasym-Żomart Tokajew, dotychczasowy przewodniczący kazachskiego Senatu, zapowiedział kolejne liczne honory dla ustępującego prezydenta, w tym m.in. przyznanie mu tytułów Bohatera Narodowego oraz Ojca Narodu, a także tytuł honorowego senatora. Stanie wielki pomnik „Lidera Narodu”, bo tak brzmi oficjalny tytuł prezydenta Nazarbajewa  a jego imieniem mają zostać nazwane wszystkie główne ulice najważniejszych kazachskich miast.

Stolica Kazachstanu Astana gościła w grudniu 2010 r. szczyt głów państw i szefów rządów państw Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie, a latem 2017 – światową wystawę Expo 2017.

Najbardziej prestiżowa budowla miasta Chan Szatyr (dosłownie „namiot chana”) to największe w tej części Azji centrum handlowo - rozrywkowe, określane jako „największy namiot świata”. Wysoki na 150 metrów namiot  zawieszony na sieci lin rozpiętych z centralnej wieży, ma podstawę elipsy o powierzchni 23 tys. m² (większej niż 10 stadionów piłkarskich). Pod namiotem znajdują się place, ulice, sklepy, pole do mini golfa, płynąca rzeka i plaża. Dach jest wykonany z przezroczystego tworzywa sztucznego. Inne ciekawe budowle to prezydencki pałac Ak Orda i Sobór Zaśnięcia Matki Bożej. Jedna z budowli, metalowa wieża “Bajterek” (po kazachsku “Wysoka Topola”), została zaprojektowana, podobno na papierowej serwetce, przez samego prezydenta. Biała wieża z pozłacaną kopułą góruje nad miastem na wysokość 97 m. i jest jednym z głównych znaków rozpoznawczych miasta. Ponadto jest tam wielki meczet oraz opera z audytorium na 1250 widzów zbudowana na kształt antycznej świątyni z tympanonem wspartym na ogromnych jońskich kolumnach A także wielki budynek w stylu socrealistycznych wieżowców przypominający gmach Uniwersytetu Łomonosowa w Moskwie.

Kazachstan położony jest w Azji Środkowej nad Morzem Kaspijskim. Graniczy z Chinami, Kirgistanem, Turkmenistanem, Uzbekistanem i Rosją. Jest 9. pod względem wielkości powierzchni krajem na świecie, ale ma jeden z najniższych współczynników gęstości zaludnienia. Na jeden kilometr kwadratowy przypada zaledwie 6,5 osoby. Gospodarka opiera się na rolnictwie i przemyśle. Surowce naturalne występujące na terytorium państwa to węgiel kamienny, ropa naftowa, gaz ziemny, a także rudy miedzi, cynku, żelaza, ołowiu itd. Na terenie państwa znajduje się rosyjska baza kosmiczna Bajkonur. Kazachstan jest ciekawy turystycznie, do największych atrakcji kraju należą wysokie góry, jeziora, krajobrazy stepowe i pustynne, ale baza turystyczna jest jeszcze słabo rozwinięta.  

Na liście światowego dziedzictwa UNESCO znajdują się trzy tamtejsze obiekty kulturowe: Mauzoleum Ahmeda Chodży Jesewi, Petroglify w rezerwacie  archeologicznym Tamgały, Szlaki Jedwabne: system szlaków korytarza Chang’an-Tianshan, a także Saryarka: step i jeziora północnego Kazachstanu.

Atrakcje turystyczne: W południowo-wschodniej części kraju położone są góry Ałtaj - masyw górski zbudowany ze skał paleozoicznych (łupków, wapieni, piaskowców, granitów, granodiorytów). Zbiegają się tam granice Chin, Kazachstanu i Rosji. Rezerwat "Almatinsky"gdzie można spotkać rzadką panterę śnieżną i arkharę – długorogą azjatycką owcę górską, Jezioro Borovoje występuje na banknocie 10 tenge. Warto odwiedzić kanion Szaryński w południowo-wschodnim Kazachstanie, którego ściany dochodzą do 80 metrów wysokości. Przyrodniczą perłą północnego Kazachstanu jest rezerwat Burabai.

Ze względu na srogie zimy oraz upalne lato, najlepiej przyjeżdżać tam od kwietnia do czerwca i od września do listopada.

Powierzchnia Kazachstanu: 2,717,300.00 km. kw.
Języki oficjalne: rosyjski, kazachski
Waluta: tenge

Obywatele polscy udający się do Kazachstanu w celu turystycznym, nie muszą mieć wizy. Z Warszawy do stolicy Kazachstanu można dolecieć bezpośrednim połączeniem lotniczym PLL LOT.

a