updated 3:52 PM CET, Mar 22, 2019
Na żywo:
A+ A A-

Znany Włoch chronił Żydów

  • Napisane przez EN,KAI
  • Dział: Europa
Wyróżniony Autograf Gino Bartoliego Fot. Wikipedia Autograf Gino Bartoliego
Pojawiło się kolejne świadectwo, dzięki któremu Gino Bartali, słynny włoski kolarz będzie mógł być ogłoszony Sprawiedliwym Wśród Narodów Świata. Bartali ukrył w latach wojny w swoim domu we Florencji rodzinę Giacomo Goldenberga, Żyda z Fiume – dowiadujemy się najpierw z miesięcznika „Pagine ebraiche", a dziś z „L'Osservatore Romano".
Pismo przypomina, iż znana była od dawna konspiracyjn{jumi [*4]}a działalność kolarza, który w latach okupacji dostarczył fałszywe dokumenty około 800 obywatelom żydowskim, szukającym ratunku w klasztorach Umbrii i Toskanii.Nieznana jest historia ocalenia rodziny Goldenbergów, którą sam Giacomo, mający dziś 78 lat i mieszkający w Kfar Saba w Izraelu opowiedział gazecie. „Pamiętam doskonale ten moment, gdy Bartali i jego kuzyn Armandino Sizzi przyszli do naszego domu w Fiesole, by rozmawiać z naszymi rodzicami. Po wejściu nazistów do Florencji sytuacja Żydów stawała się coraz bardziej dramatyczna i musieliśmy się ukrywać" – opowiada Goldenberg.

Bartali ukrył ich w piwnicy własnego domu. „Piwnica domu przy Via Bandino w dzielnicy Gavinana, była niewielka. Jedne drzwi wychodziły na podwórze, ale nie mogliśmy tamtędy wychodzić, bo zobaczyliby nas mieszkańcy sąsiednich domów. Spaliśmy w czwórkę w jednym łóżku: ja, tata, mama i moja siostra Tea. Nie wiem, skąd rodzice brali jedzenie. Pamiętam, że tata nigdy nie wychodził, a mama szła z dwoma wiadrami do studni po wodę" – wspomina Giacomo.
Goldenbergowie ukrywali się tam do wejścia aliantów sierpniu 1944 roku. Na wiadomość o tym świadectwie syn Bartalego Andrea powiedział, że dowodzi ona wielkości serca jego ojca i wyraził nadzieję, że przyczyni się do przyznania mu tytułu Sprawiedliwego Wśród Narodów Świata przez izraelski Instytut Pamięci Narodowej Yad Vashem.
Słynny włoski kolarz, Gino Bartali (1914-2000) był dwukrotnie zwycięzcą Tour de France (1938 i 1948).
{jumi [*6]}

Please provide full Credentials Infomation