Ostrzeżenie
  • JFolder::pliki: Ścieżka nie jest folderem. Ścieżka: /home/kur365/domains/kurier365.pl/public_html/images/3463.
  • Nie powiodło się załadowanie pliku XML.
Uwaga
  • There was a problem rendering your image gallery. Please make sure that the folder you are using in the Simple Image Gallery Pro plugin tags exists and contains valid image files. The plugin could not locate the folder: images/3463
updated 8:13 PM CET, Jan 17, 2019
Na żywo:
A+ A A-

Dzień Świętego Patryka

  • Napisane przez Grzegorz Micuła
  • Dział: Europa

Dzień świętego Patryka – narodowe święto Irlandii, hucznie obchodzone jest również poza tym krajem. Króluje wówczas zieleń, kolor który jest symbolem Irlandii.

{jumi [*4]}Dublin

Festiwal św. Patryka odbędzie się 16-20 marca 2011. Będzie to pięć dni nieprzerwanej tętniącej muzyką i tańcem zabawy, prezentacji irlandzkiej literatury, celebrowania sztuki i zapierający dech w piersiach pokaz sztucznych ogni.
Nacisk położony będzie na literaturę, co ma to uzasadnienie, bowiem Dublin otrzymał tytuł Miasta Literatury nadany mu w ub. roku przez UNESCO.
Tegoroczna parada powstaje na podstawie opowiadania „Brillant" specjalnie napisanego na tę okazję przez irlandzkiego pisarza Roddy Doyle'a, który z humorem rozprawił się z kryzysem gospodarczym. Zobaczymy jak dublińskie dzieci wygnały Dublina szarego psa depresji, który spowił smutkiem borykające się z recesją miasto. W paradzie wezmą udział grupy teatralne i orkiestry marszowe w tym uwaga; Orkiestra Reprezentacyjna Polskiej Straży Granicznej.
www.stpatricksfestival.ie

{gallery}3463{/gallery}

Roztańczony Dublin
Żaden festiwal św. Patryka nie może się odbyć bez muzyki i tańca. Festiwal Céilí odbędzie się na St. Stevens Green gdzie tłum tancerzy wykona takie hity tradycyjnych tańców irlandzkich jak Walls of Limerick czy Siege of Ennis. Muzyka rozbrzmiewać będzie w wielu pubach i salach koncertowych miasta. W specjalnym koncercie rocznicowym zagra wspólnie zespół The Commitments znany również w Polsce z filmu o tym samym tytule.
Zielony kolor nieodłącznie związany jest z Dniem św. Patryka i samą Irlandią nic więc dziwnego, że Dublin wieczorem zabłyśnie na zielono. Projekt „Greening the City" ma zachęcić firmy i instytucje do oświetlenia swoich budynków na zielono.

Dzień św. Patryka w Irlandii Północnej
Miejsca takie jak Downpatrick czy Armagh są bardzo blisko związane ze św. Patrykiem.
W Downpatrick w hrabstwie Down gdzie znajduje się grób św. Patryka, 17 marca zacznie się pielgrzymką z protestanckiego kościoła św. Patryka do Saul, gdzie wybudował on swój pierwszy kościół, dalej do katedry w Down i Downpatrick. W paradzie idącej głównymi ulicami miasta wezmą udział obie zamieszkujące miasto społeczności (katolicka i protestancka).
W centrum św. Patryka w Downpatrick idealnym miejscu, gdzie można się dowiedzieć wszystkiego na temat świętego i wczesno chrześcijańskiej Irlandii odbywać się będą koncerty i pokazy tańca.

Armagh
W katolickiej katedrze w Armagh 11 marca zaśpiewa wspólnie chór Clonmore i Cary Dillon, pochodząca z hrabstwa Londonderry popularna piosenkarka folkowa.
17 marca prymas Irlandii poprowadzi tu paradę, która zakończy się w centrum miasta w cieniu obu katedr pod wezwaniem św. Patryka. Weźmie w niej udział ok. tysiąc osób, w tym sześć grup muzycznych.
W pubach Armagh rozbrzmiewać będzie muzyka, na ulicach miasta odbędzie się konkurs w którym weźmie udział dziesięć zespołów wykonujących tradycyjną muzykę irlandzką a 18 marca w Navan Centre przy udziale pięciu lokalnych grup muzycznych odbędzie się tradycyjna zabawa taneczna – ceili.
Obchody Dni św. Patryka w Armagh zakończą się koncertem tradycyjnej muzyki irlandzkiej w wykonaniu Briana Finnegana, Karen Casey, Nially Valley i Buille w protestanckiej katedrze św. Patryka.

Belfast
Hasłem parady odbywającej się w Belfaście będzie ekologia. „Zielona" parada wyruszy z pod ratusza prowadzona przez burmistrza Pata Convery i orkiestrę dudziarzy i zakończy koncertem tradycyjnej muzyki irlandzkiej i multikulturowymi pokazami tańca.
Specjalnie dla starszych osób w ratuszu odbędzie się zabawa taneczna przy dźwiękach skocznych jigów o reelów, a we wspaniałej sali koncertowej Ulster Hall wystąpi Ulster Orchestra z towarzyszeniem muzyków wykonujących tradycyjną muzykę irlandzką.
Dla rodzin idealnym miejscem do świętowania 17 marca będzie Ulster Transport and Folk Museum z licznymi koncertami, pokazami tańca i rękodzieła.

{jumi [*6]}

Warszawa