updated 1:46 PM CEST, Sep 21, 2018
Na żywo:
A+ A A-

Malta: boskie wakacje

  • Napisane przez Cezary Rudziński
  • Dział: Europa
Wyróżniony Malta: boskie wakacje mat. prom.

„W sercu Morza Śródziemnego czeka na ciebie archipelag pełen niewiarygodnych skarbów – zapewnia Malta Tourism Authority – Urząd ds. Turystyki Malty w wydanym po polsku folderze. Tutaj, jak nigdzie indziej historia łączy się z teraźniejszością i w połączeniu ze śródziemnomorską radością życia gwarantuje bogactwo wakacyjnych przyjemności."

Prezentacja tego niewielkiego kraju – wszystkie 6 {jumi [*4]} składających się nań wysp, z których 3 są niezamieszkane, mają łącznie 316 km kw. powierzchni i 380 tys. mieszkańców oraz jego przedstawicielami: J.E. Ambasadorem Godwinem Montanaro i dyrektorem Ośrodka Informacji Turystycznej Malty w Warszawie Andrzejem Puchaczem, była tematem pierwszego marcowego spotkania w SD-P „Globtroter". Jego Ekscelencja Pan Ambasador przedstawił liczące 7 tysięcy lat, niezwykle burzliwe dzieje państwa, które reprezentuje w Polsce, jego gospodarkę – z ponad 25% wpływami do budżetu z turystyki, religię – w 60 r. wylądował jako rozbitek w drodze do Rzymu św. Paweł i wprowadził na Malcie chrześcijaństwo – oraz walory turystyczne.

Ci, którzy jak wyżej podpisany mieli okazję poznania Malty, wiedzą jak bardzo jest ona atrakcyjna. Już żyjące na niej ludy epoki kamiennej o samodzielnej kulturze i religii pozostawiły po sobie – najstarsze zachowane na świecie – budowle sakralne z kamienia. Pierwsi osadnicy przybyli na nią około 5 tys. lat temu z Sycylii oddalonej o 90 km. Równocześnie niewielka odległość – zaledwie 290 km od kontynentu afrykańskiego oraz strategiczne położenie w centrum ówczesnego świata wysp Malta i Gozo, bo trzecia z zamieszkanych – Comino liczy zaledwie... 4 – 6 stałych mieszkańców, powodowały zainteresowanie nimi różnych najeźdźców.

Przez ponad 5 wieków, od ok. 750 do 200 r. p.n.e. władali nią Fenicjanie. Po nich Kartagińczycy, Bizantyjczycy oraz Rzymianie. Zaś przez 220 lat – od 870 do 1090 r. n.e. Arabowie. Ustępując miejsca kolejno: Normanom, Hiszpanom, Francuzom, Joannitom – zakonowi rycerzy maltańskich św. Jana oraz Brytyjczykom, którzy panowali tam przez ostatnie 150 lat przed uzyskaniem w 1964 r. przez Maltę niezależności. Wpływy tak licznych i różnorodnych kultur pozostawiły po sobie ślady nie tylko w języku – maltański jest drugim, obok angielskiego, oficjalnym na wyspach, ale niezliczone materialne w postaci zabytków.

Wiele z nich trafiło na Listę Dziedzictwa UNESCO. Szczególnie cenne są prehistoryczne świątynie, podziemne neolityczne hypogeum, zabytki średniowiecznej stolicy Malty – Rabatu–Mdiny oraz założonej przez Joannitów i nazwanej La Vallettą od nazwiska ich wielkiego mistrza ( 1557 – 1568 ) Jeana Parisot de la Vallette, współczesnej stolicy, czy cytadela na wyspie Gozo. A jest to przecież kraj również wspaniałych, zwłaszcza barokowych, budowli sakralnych i świeckich. Tylko kościołów i kaplic w tym w 90% katolickim, dosyć ortodoksyjnym pod względem religijnym kraju – niedopuszczalne są w nim np. rozwody, najwyżej separacja, jest ponad 360.

A także liczne pałace, gmachy użyteczności publicznej oraz domy mieszkalne. Nie brak – o czym także mówił ambasador Montanaro – wybitnych dzieł sztuki. Wśród wielu innych np. obrazu „Ścięcie św. Jana" Michelangela Caravaggia i dzieł Albrechta Dürera w katedrze, czy wnętrz i wyposażenia Pałacu Wielkiego Mistrza. Czymś niezwykłym są na Malcie dzieła największego architekta – przyrody. Wspaniałe formacje skalne, „bramy" nad morzem, wrzynające się w ląd zatoki oraz w morze skaliste półwyspy, tworzą fascynujące widoki. Do tego trzeba dodać chociażby jeszcze miejscowe, bardzo różnorodne, zwyczaje i festyny ludowe, czy imprezy nawiązujące do rycerskiej przeszłości wyspy.

Atrakcji turystycznych jest tam zresztą więcej. Poza możliwością zwiedzania zabytków, poznawania kultury i sztuki, należy do nich również morze z, podobno najbardziej w Europie, czystą wodą. Plaż piaszczystych jest co prawda zaledwie kilka: na północnym zachodzie Malty Paradise Bay, Armier Bay, Melleha Bay, Golden Bay i Ghajn Tuffieha, zaś na wyspie Gozo Ramla Bay, ale do potrzeb amatorów plażowania i kąpieli morskich dostosowane są również dominujące na wyspach plaże skaliste. Ciepły klimat powoduje, że można z nich korzystać przez wiele miesięcy w roku. Zaś ze sportów wodnych: żaglówek i jachtów, windsurfingu, nurkowania do którego znakomite warunki są zwłaszcza na wodach obok wyspy Comino oraz golfa, tenisa, squash, polo, jazdy konnej itp. – praktycznie przez cały rok.

Malta jest także, co podkreślił prezentując atrakcje turystyczne Malty dyr. Andrzej Puchacz, popularnym miejscem nauki języka angielskiego. Głównego na niej, przy czym nauka ta odbywa się w warunkach bardziej kameralnych, niż np. na Wyspach Brytyjskich, a równocześnie bezpiecznych, gdyż Malta należy pod tym względem do światowej czołówki.

Z miejscowości turystycznych poza stołeczną La Vallettą szczególnie polecane są: Bugibba, Mdina-Rabat, Mosta, Qawra i Victoria. Amatorów ma również kuchnia maltańska z wpływami kuchni arabskiej, sycylijskiej i francuskiej.

Powodzeniem u smakoszy cieszą się m.in. potrawy z królika oraz ryby – zwłaszcza lampuka i owoce morza. Od siebie dodam, że z kuchni międzynarodowej najsmaczniejszego w życiu łososia z grilla z sosem pieprzowym, frytkami i różnorodną zieleniną, jadłem właśnie w La Valletcie, w restauracji obok Pałacu Wielkiego Mistrza. Panowie chętnie orzeźwiają się lokalnym piwem „Cisk". Natomiast paniom, chociaż nie tylko, można polecić 25% regionalny likier z owoców kaktusa „Bajtra". Warto też spróbować popularnego na miejscu orzeźwiającego napoju „Kinnie" z gorzkich pomarańczy i ziół.

Nic więc dziwnego, że Malta cieszy się dużym zainteresowaniem zagranicznych turystów. Zwłaszcza Brytyjczyków, Niemców, Włochów, Francuzów i Skandynawów. Polaków odwiedza ją o wiele za mało, jak na atrakcje, które wyspy te zapewniają. Są tam – o czym nie wszyscy wiedzą – również poloniki z lat II wojny światowej. Wówczas to stacjonowały na Malcie polskie okręty wojenne podlegające brytyjskiemu dowództwu tamtejszej bazy morskiej, m.in. ORP „Sokół". A nasi marynarze brali udział w obronie wyspy, co przypomina tablica pamiątkowa na murze koło wejścia do Muzeum II Wojny Światowej w La Valletcie. 8 listopada 1942 roku na wyspie podejmowano też z honorami premiera rządu RP i naczelnego wodza gen. Władysława Sikorskiego w trakcie jego podróży inspekcyjnej na Bliski Wschód.

Według statystyki maltańskiej, obejmującej tylko turystów nocujących na wyspach – a wielu przybywa tam tylko na jeden dzień bez noclegu, w latach 1998 – 2010 liczba zagranicznych gości wzrosła z 1.182.240 do rekordowej w ub. r. 1.332.086. Polaków też odwiedza Maltę coraz więcej, ale ciągle są to liczby symboliczne: 5.585 w 1998 i 12.071 w 2010. Warto więc wstawić ten kraj do kalendarza planowanych wyjazdów urlopowych lub naukowych ( kursy języka angielskiego ). Zwłaszcza, że w br. samoloty Air Malta będą latać z Warszawy na Maltę od 7 czerwca do 4 października w każdy wtorek, a już od 27 marca w każdy poniedziałek i czwartek z Krakowa tanie linie lotnicze Ryanair. Zaś wycieczki lub wyjazdy językowe do tego kraju proponuje kilka biur podróży działających w Polsce.

Więcej o atrakcjach turystycznych Malty dowiedzieć się można ze stron: www.visitmalta.com lub w Ośrodku Informacji Turystycznej Malty w Warszawie przy ul. Kasprowicza 57, tel. (22) 835 99 15.
{jumi [*6]}

 

Warszawa

Polityka Prywatności

W celu realizacji obowiązku informacyjnego, zgodnie z art. 13 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. poniżej przekazujemy „klauzulę informacyjną” z prośbą o zapoznanie się.


Polityka prywatności i przetwarzania danych osobowych

Administratorem Twoich danych osobowych jest Impresja Studio Promocji z siedzibą w Warszawie, przy ulicy Drewnianej 5 lok. 3,. Poniżej znajdziesz wszelkie niezbędne informacje dotyczące przetwarzania Twoich danych osobowych w związku z realizacją usługi informacyjnej.

2. Dane osobowe przetwarzane są w celu w celu świadczenia usług informacyjnych oraz w celach marketingowych. Podstawą prawną jest art. 6 ust. 1 lit a Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE - „RODO”).

3. Dane będą przetwarzane w celach marketingowych do momentu wycofania przez Ciebie zgody na takie przetwarzanie.

W zakresie usług Impresja Studio PR Twoje dane będą przetwarzane przez okres, w którym usługi te będą świadczone oraz, w uzasadnionych wypadkach, po zakończeniu ich świadczenia, jednak wyłącznie jeżeli jest dozwolone lub wymagane w świetle obowiązującego prawa np. przetwarzanie w celach statystycznych, rozliczeniowych lub w celu dochodzenia roszczeń. W takim przypadku dane będą przetwarzane jedynie przez okres niezbędny do realizacji odpowiednich celów.

4. Po zakończeniu przetwarzania danych osobowych w pierwotnym celu, dane będą, w uzasadnionych wypadkach, przetwarzane po zakończeniu ich świadczenia, jednak wyłącznie jeżeli jest dozwolone lub wymagane w świetle obowiązującego prawa np. przetwarzanie w celach statystycznych, rozliczeniowych lub w celu dochodzenia roszczeń. W takim przypadku dane będą przetwarzane jedynie przez okres niezbędny do realizacji odpowiednich celów.

5. Podanie danych jest dobrowolne

6. Twoje dane osobowe nie będą przekazywane.

7. Jako administrator Twoich danych, zapewniamy Ci prawo dostępu do Twoich danych, możesz je również sprostować, żądać ich usunięcia lub ograniczenia ich przetwarzania. Możesz także skorzystać z uprawnienia do złożenia wobec Administratora sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych oraz prawa do przenoszenia danych do innego administratora danych. W przypadku wyrażenia dobrowolnej zgody, przysługuje Ci prawo cofnięcia zgody na przetwarzanie danych w dowolnym momencie co nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem. Informujemy także, że przysługuje Ci prawo wniesienia skargi do organu nadzorującego przestrzeganie przepisów ochrony danych osobowych.

8. Na niniejszej witrynie znajdują się wtyczki społecznościowe serwisu Facebook: „Lubię to”, które są powiązane z serwisem Facebook. Pod naszym artykułami umieszczany jest kod odwołujący się do serwisu Facebook. Używając przycisku „Lubię to”, użytkownik loguje się do serwisu Facebook, w którym obowiązują zasady ochrony prywatności określone przez serwis Facebook.

9. Ta strona zbiera w sposób automatyczny informacje zawarte w plikach cookies i wykorzystuje je w celach statystycznych oraz do usprawnienia funkcjonowania serwisu. Pliki Cookiem są też zbierane przez Google Analytics. Pliki cookies są plikami tekstowymi, które przechowywane są w komputerze użytkownika serwisu.

Wykorzystujemy dwa rodzaje plików cookies – tymczasowe i stałe. Pliki tymczasowe przechowywane są do momentu opuszczenia przez Ciebie naszej strony (poprzez wejście na inną stronę, wylogowanie lub wyłączenie przeglądarki). Pliki stałe przechowywane są w Twoim komputerze do czasu ich usunięcia lub przez czas wynikający z ich ustawień.

W każdej chwili możesz dokonać zmiany ustawień swojej przeglądarki, aby zablokować obsługę plików cookies lub każdorazowo uzyskiwać informacje o ich umieszczeniu w swoim urządzeniu. Inne dostępne opcje możesz sprawdzić w ustawieniach swojej przeglądarki internetowej. Większość przeglądarek domyślnie jest ustawione na akceptację zapisu plików cookies w komputerze. Informacje dotyczące ustawień przeglądarek internetowych dostępne są w jej menu (pomoc) lub na stronie jej producenta.

Korzystając z tej strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki
       

10. Przedstawicielem Administratora jest Tomasz Brzozowski Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.