updated 3:25 PM CEST, Apr 23, 2018
A+ A A-

Szwajcaria latem też ciekawa

  • Napisane przez Cezary Rudziński
  • Dział: Europa
Wyróżniony Szwajcaria latem też ciekawa mat. prom.

Na szwajcarskich trasach narciarskich, zwłaszcza lodowcowych, nadal jest pełnia sezonu zimowego. Gospodarze myślą już jednak o tym, czym przyciągnąć zagranicznych turystów w lecie.

Na pierwszym w br. spotkaniu prasowym w Warszawie p{jumi [*4]}rzedstawicielka Switzerland Tourism w Polsce Adriana Szupryn oraz reprezentantka popularnego wśród naszych turystów regionu Wallis – Valais Tourisme Daphnée Germanier przedstawiły najciekawsze propozycje urlopowe lata 2011 w Szwajcarii.
Pomimo kryzysu gospodarczego, a zwłaszcza wysokiego kursu franka szwajcarskiego, co przenosi się oczywiście na ceny, rok 2011 zamknął się, w przypadku gości z Polski, dodatnio – powiedziała Adriana. W porównaniu z rokiem 2009, w ubiegłym liczba turystów polskich korzystających z hoteli w Szwajcarii wzrosła o 6,5%. Ogółem spędzili oni w ojczyźnie Wilhelma Tella 143.288 nocy.
Niestety, przeciętna długość pobytu skróciła się w tym czasie o 0,1 dnia – do 2,8 dni. Nadal również stanowimy procentowo margines w masie turystów odwiedzających Szwajcarię, gdyż udział Polaków w liczbie noclegów gości zagranicznych wyniósł tylko 0,7%, a wszystkich noclegów zaledwie 0,4%. Co nie oznacza, że nie liczymy się tam.
Wręcz przeciwnie. Szwajcarzy zadowoleni są naszych przyjazdów i mają nadzieję oraz zabiegają o to, aby w przyszłości były one liczniejsze. Ruch przyjazdowy z Polski zresztą, co prawda powoli, ale jednak rośnie. Najbardziej popularny, jako cel podróży, jest Zurych z 30.477 noclegami w 2010 roku. A po nim regiony: Gryzonia – 23.480, Region Jeziora Genewskiego 13.138, Centralna Szwajcaria 13.121 i Wallis – 12.183 noclegi.
Znacznie, bo aż o 40%, zwiększyły się zakupy naszych rodaków 4 – dniowych kart Swiss Pass uprawniających do podróży bez ograniczeń pociągami – jedynie w ekspresach: Bernina i Lodowcowym trzeba dokupować miejscówki, autobusami, statkami oraz komunikacją miejską w blisko 40 miastach, bezpłatnych wstępów do ponad 400 muzeów, 50% zniżek na przejazdy większością kolejek górskich itp.
Ponadto zakupy Saver Pass, biletów na Ekspresy: Bernina i Lodowcowy, Transfer Ticket w 1 i 2 klasie oraz voucherów na bagaż pozwalających nie zajmować się nimi w drodze, gdyż dostarczane są z miejsca zadania do docelowego.
Jeżeli chodzi o nadchodzący sezon letni, to jego wiodącymi tematami w 2011 roku będą: Góry i jeziora, Przyroda, Aktywny wypoczynek oraz Wędrówki. Na amatorów tych ostatnich czeka 60 tys. km. szlaków pieszych. prowadzących m.in. przez Parki Przyrody oraz do lub obok miejsc znajdujących się na Liście Dziedzictwa UNESCO.
Podjęcie decyzji o wyborze Szwajcarii jako celu letniego wyjazdu ułatwić mają bezpłatne broszury tematyczne w języku polskim. Są one już w druku i ukażą się w najbliższym czasie w łącznym nakładzie 245 tys. egzemplarzy. najwięcej – 150 tys. egz. poświęconych zostanie górom i jeziorom. Popularne wśród Polaków regiony: Gryzonia, Region Jeziora Genewskiego i Wallis prezentowane będą ogółem w 60 tys. egz., zaś szwajcarskie środki komunikacji w 15 tys. egz.
Więcej na temat możliwości zwiedzania Szwajcarii =naleźć można w Internecie na: www.Moja szwajcaria.pl, a wynajmu apartamentów na: http://www.interhome.pl/.
{jumi [*6]}

Warszawa