updated 3:09 PM CET, Jan 21, 2019
Na żywo:
A+ A A-

Na Wielkanoc w odwiedziny do Czech

  • Napisane przez Anna Gruszczyńska
  • Dział: Europa
Wyróżniony Wielkanoc w Pradze CzechTourism Wielkanoc w Pradze

Na jarmarkach wielkanocnych w Czechach zakupimy piękne dekoracje, spróbujemy przysmaków regionalnych. Barwny program dla dzieci szykują skanseny: malowanie pisanek, prezentowanie tradycji świątecznych, zdobienie pierniczków.

{jumi [*4]}Czesi zapraszają turystów z Polski także do czeskich zamków i pałaców na otwarcie sezonu wiosennego, na wycieczkę na łono przyrody lub do słynnych uzdrowisk.

W Pradze jarmark wielkanocny tradycyjnie odbywa się na Rynku Starego Miasta i Placu Wacława od 9 kwietnia do 1 maja (www.prague-info.cz). Na jarmarki zapraszają także inne miasta i zamki czeskie, między innymi Znojmo, 18–24 kwietnia (www.znojmocity.cz ), zamek Buchlov na Slovacku, (www.hrad-buchlov.cz), Křivoklát 23-25 kwietnia (www.krivoklat.cz), Sychrov 16–17 kwietnia www.zamek-sychrov.cz , Helfštýn 23–25 kwietnia, www.helfstyn.cz, skansen architektury góralskiej w Rožnovie pod Radhoštěm 23–25 kwietnia (www.vmp.cz)

Świętom wielkanocnym w Czechach towarzyszy wiele zwyczajów i tradycji ludowych. Do najpopularniejszych należy tzw. pomlazka w Poniedziałek Wielkanocny, czyli symboliczne smaganie dziewcząt i kobiet po nogach rózgami z gałązek wierzbowych, które ma podobno zapewnić młodość i zdrowie przez cały rok a także ewentualnie szybkie zamążpójście. W niektórych regionach panuje tradycja polewania wodą. W wielu czeskich wioskach zachował się zwyczaj chodzenia od domu do domu z drewnianymi kołatkami. Ich dźwięk ma nawoływać wiernych do kościoła, zamiast dzwonów, które milczą na znak żałoby od Wielkiego Czwartku (zwanego w Czechach Zielonym Czwartkiem) do Wielkiej Soboty (w Czechach zwanej Białą Sobotą).

Każda prawdziwa gospodyni w Czechach przygotowuje smakowite wypieki świąteczne, na przykład popularne baranki biszkoptowe, w polewie czekoladowej lub cukrowej, pierniczki, mazance – ciasta drożdżowe, w kształcie bochenka, z rodzynkami, judasze – drożdżowe bułeczki natarte miodem czy tzw. boże łaski – ciasteczka posypane cukrem pudrem, podobne do naszych faworków.

{jumi [*6]}

Warszawa