Wydrukuj tę stronę
sobota, 21 maj 2011 18:23

Letnia Szwajcaria

Napisane przez Cezary Rudziński
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Letnia Szwajcaria Fot. Cezary Rudziński

Gryzonia – w oryginale szwajcarskim Graubünden, miejsce narodzin turystyki zimowej i największy region wypoczynkowy ojczyzny Wilhelma Tella oraz sławne Koleje Retyckie, były tematem prezentacji zorganizowanej przez Switzerland Tourism i jej przedstawicielkę na Polskę Adrianę Czupryn przy pomocy szwajcarskich partnerów. Zapraszam do zapoznania się z tym pięknym zakątkiem świata.

Region ten przedstawiła reprezentantka jego turystyki Franziska {jumi [*4]}Reisser, a koleje Andre Brugger.  – Jesteśmy regionem dla prawdziwych miłośników i zdobywców gór – mówiła Franziska. Posiadamy tysiąc górskich szczytów, 150 dolin i 615 jezior. Miejsca, w których każdy może spędzić wspaniały urlop. I sypnęła kolejnymi faktami. Ponad 700 tamtejszych hoteli udziela 6 mln noclegów rocznie. Ostatnio dynamicznie wzrosła liczba turystów polskich nocujących w Gryzonii, chociaż w liczbach bezwzględnych nie są to jeszcze wielkości znaczące. W 2009 odnotowano 14.043 noclegi, w 2010 już 23,307, co stanowi wzrost o 66%.
Goście nocują też w niewielkich wioskach leżących „gdzieś na krańcu świata". Do ich dyspozycji są kolejki linowe, koleje – w tym Retycka, 10 tys. km szlaków pieszych, 4 tys. tras rowerowych. Wielką atrakcję dla rowerzystów stanowi nowe Sill-Centre na zboczu Rothorn w Lenzerheide, gdzie można doskonalić technikę jazdy na wolnym powietrzu. Inną są pola golfowe. Mało kto wie, że pierwsze stałe w Szwajcarii powstało w Engadynie już przed ponad 100 laty. A obecnie, biorąc pod uwagę liczbę ludności, w Gryzonii jest ich dwa razy więcej niż w Anglii i 10 razy tyle, ile w Niemczech.
Do miejsc szczególnie ulubionych przez turystów należy Arosa, ze znakomitym zapleczem zarówno w zimie jak i w lecie. Są tam m.in. ścieżki tematyczne oraz krótsze i dłuższe szlaki wędrowne przez malownicze lasy, do kryształowo czystych jezior i na ukwiecone łąki. Ludzi żądnych wspaniałych widoków i kontaktów z przyrodą przyciąga Engadin Soul – Szwajcarski Park Narodowy, największy w Europie Środkowej, łącznie z około 80 km szlaków wędrówek. Wraz z sąsiadującą z nim doliną Val Müstair tworzy on rezerwat biosfery UNESCO.

Samnaun oferuje w br., od 18 czerwca do 16 października, bezpłatne kolejki górskie, kompleksy basenów, programy kulturalne i wiele atrakcji turystycznych. Savognin organizuje wyprawy odkrywcze dla dzieci na torfowiska i łąki Alp Flix. I zaprasza do największego w kraju parku przyrodniczego Ela z dziewiczą przyrodą w malowniczej scenerii górskiej. Flims – park rowerowy dla dzieci, ale i dla całych rodzin, Via Albula/Bernina szlak wędrowny wzdłuż wpisanej w 2008 r. na Listę UNESCO Kolei Retyckiej.To tylko przykłady. Pełniejsze propozycje znaleźć można w bezpłatnej broszurze w języku polskim „Graubünden ( Gryzonia ) dla prawdziwych zdobywców szczytów". Są w niej również szczegółowe programy w 8 wariantach, ciekawego i aktywnego spędzania czasu. M.in. na wędrówkach pieszych, w funparku dla rowerzystów, w parku linowym Flims, w pociągach widokowych, w wioskach, na winobraniu, grze w golfa, wspinaczkach wysokogórskich itp.
W broszurze tej znajduje się ponadto lista 30 najważniejszych imprez i wydarzeń sezonu letniego 2011 w Gryzonii. M.in. 5 czerwca odbędzie się Nordic Walking i zawody w bieganiu – 4. Corsa di Rein. 12 czerwca 10-ty International Sky Race – międzynarodowy bieg górski dawnym szlakiem przemytników. 21-22 czerwca UNCOOL Festiwal – festiwal jazzowy Muzyka z innych światów w Valposchiavo. 25 czerwca w Viamala – Noc Przebojów. 1 lipca – 13 sierpnia na zamku Savognin – festiwal kulturalny. 14 lipca – 14 sierpnia w Engandin St. Moritz – festiwal jazzowy itd.
Więcej informacji o Gryzonii znaleźć można na stronie: www.graubunden.ch, zaś wspomnianą bezpłatną broszurę ściągnąć ze strony: www.graubunden.ch/broschuern.
Koleje Retyckie przybliżył dziennikarzom ich reprezentant Andre Brugger. Dodam, że wydały one bezpłatny, duży folder w języku angielskim na lato 2011: „Great railway experiences in the ibex country" przedstawiający oba sławne ekspresy, ciekawsze miejsca ich tras oraz rozkłady jazdy i ceny biletów. Trasy tych kolei – przypomniał, budowano przez 25 lat: od 1889 do 1914 roku. Łącznie mają one 384 km, z czego 30% na wysokości powyżej 1500 m n.p.m.
Na trasach dwu sławnych pociągów, z których Glacier Express – Ekspres Lodowcowy reklamuje się jako „Najwolniejszy pociąg ekspresowy na świecie", gdyż trasę z Matterhornu do Piz Bernina, z Zermatt do St. Moritz jadąc przez 291 mostów i 91 tuneli pokonuje w ciągu 7,5 godziny. Łącznie pociągi Kolei Retyckich zatrzymują się na 103 stacjach i przystankach. Najwyżej położona z nich – Ospizio Bernina – znajduje się na wysokości 2253 m n.p.m., zaś najniżej – Tirano, na granicy włoskiej, tylko na wysokości 429 m n.p.m.
Dodam, że jechałem nią i widoki rzeczywiście były niesamowite. Zarówno szczytów górskich i skał, dolin i rozrzuconych w nich miast i wiosek, jak i mostów, wiaduktów oraz słynnej pętli, przejeżdżając którą pociąg znacznie zjeżdża w dół. Szwajcaria ma więc do zaoferowania mnóstwo atrakcji i to nie tylko zimą, a w tym okresie polscy turyści wyjeżdżają do niej najczęściej, ale także latem, a praktycznie przez cały rok. Warto o tym pamiętać przygotowując tegoroczne plany urlopowe.
{jumi [*6]}

 

Artykuły powiązane

© 2019 KURIER365.PL