updated 12:32 PM CEST, Sep 18, 2018
Na żywo:
A+ A A-

Białoruś zaprasza

  • Napisane przez Cezary Rudziński
  • Dział: Europa
Spotkanie w Stowarzyszenia Dziennikarzy – Podróżników „Globtroter". Fot. Cezary Rudziński Spotkanie w Stowarzyszenia Dziennikarzy – Podróżników „Globtroter".

Prezentacja turystycznych walorów Białorusi była tematem pierwszego czerwcowego spotkania w Stowarzyszeniu Dziennikarzy – Podróżników „Globtroter". Zaś gośćmi konsul Oleg Kondratiuk z ambasady Republiki Białoruś w Polsce oraz Swietłana Dybizbańska – Taranowicz, szefowa Białoruskiego Centrum Informacji Turystycznej w Warszawie.


Białoruś położona tak blisko, z ciekawymi zabytkami oraz miejscami {jumi [*4]}związanymi z naszą historią i kulturą niemal tuż za granicą, jest rzadko odwiedzana przez polskich turystów. Z danych, jakie przytoczyła S. Dybizbańska wynika, że w 2010 roku konsulaty białoruskie wydały obywatelom polskim zaledwie 1367 wiz turystycznych, na podstawie których granicę kraju naszego wschodniego sąsiada przekroczyło 4006 polskich turystów w grupach zorganizowanych. Liczby te nie obejmują innych rodzajów wiz zarówno docelowych jak i tranzytowych.

Mało turystów z Polski
Zaś różnica w nich wynika z faktu, że już 5 osób podróżujących wspólnie traktowanych jest jako grupa otrzymująca jedną wizę. Kosztuje ona wówczas nie 25 €, lecz zaledwie 10 € od osoby. Równocześnie jednak – przypomniała – obywatele Białorusi płacą za wizę „schengenowską" po 60 €. Według statystyki białoruskiej straży granicznej w ub.r. granicę Białorusi przekroczyło 572.209 obywateli polskich, w tym 15.930 w celach turystycznych.
Równocześnie wg. danych POT do Polski w tym samym czasie przyjechało 3.090 tys. obywateli Białorusi, w tym 970 tys. deklarując cel turystyczny. Dysproporcje są więc ogromne. Zaś niewielkie zainteresowanie w Polsce wyjazdami turystycznymi na Białoruś trudno wytłumaczyć tylko nieprzychylnym wizerunkiem politycznym tego kraju, zwłaszcza w popularnych mediach.
Od paru lat przedstawiciele naszego portalu uczestniczą w wyjazdach studyjnych na Białoruś, po których publikujemy liczne, obszerne i rzetelne relacje oraz informacje i zdjęcia na temat naprawdę godnych zobaczenia miejsc i obiektów. „Ekspansję turystyczną" w kierunku wschodnim, do krajów b. ZSRR, rozpoczęła też m.in. OST „Gromada". W jej, przedstawionym pod koniec spotkania, starannie wydanym katalogu na 2011, który każdy z obecnych otrzymał, znajdują się propozycje ciekawych wyjazdów i tras na Białorusi i Litwie.
Ze szczególnym uwzględnieniem miejsc związanych z Adamem Mickiewiczem i innymi naszymi wielkimi rodakami którzy urodzili się, lub mieli bliskie związki z ziemiami tych krajów. Jak również naszą wspólną historią i kulturą, zabytkami znajdującymi się na Liście Dziedzictwa UNESCO takimi jak zamek w Mirze czy zespół pałacowy Radziwiłłów w Nieświeżu itp. „Gromada" proponuje również bardzo ciekawe trasy po Rosji i Ukrainie, Armenii, Gruzji i Uzbekistanie. O wielu tamtejszych atrakcjach również my piszemy często.

Wspaniała przyroda
Wróćmy jednak do głównego tematu spotkania w cyklu „Goście „Globtrotera". Swietłana Dybizbańska przypomniała, że Białoruś o obszarze 206,7 km kw. znajduje się pod względem wielkości na 13 miejscu w Europie. Ze względu na 11 tys. jezior i ponad 20 tys. rzek i strumieni dorzecza Bałtyku i Morza Czarnego, jakie posiada, nazywana bywa „niebieskooką". Największe z tych jezior – Narocz ma 79,6 km kw. powierzchni, a najgłębsze – Długie, 53,6 m głębokości. Około 33% powierzchni kraju zajmują lasy, odgrywające ogromną rolę w stabilizacji ekologicznej Europy Środkowej i Wschodniej.
17 tys. km kw., tj. 8% powierzchni Białorusi to obszary podmokłe, sezonowo zalewane przez wody rzek. Mają one olbrzymie znaczenie dla zachowania różnorodności biologicznej. Równocześnie zaś są terenami na których – to już coraz rzadsze w Europie – można obserwować ptaki i zwierzęta w ich naturalnym środowisku. A także – po spełnieniu określonych wymogów – polować na 21 gatunków ssaków i 30 dzikich ptaków oraz łowić ryby. I to w sporym wyborze: płoci, okoni, sumów, szczupaków, leszczy, sandaczy czy węgorzy.
Około 30% powierzchni Białorusi objęte jest ochroną przyrody i środowiska. Przy czym 5 dużych obszarów stanowi parki narodowe. W Prypeckim, jako jedynym obecnie na świecie, zachowały się pierwotne zalewowe lasy dębowe. Więcej informacji o tym parku znaleźć można na stronie: www.npp.by. O wyjątkowości Puszczy Białowieskiej, której 2/3 obszaru znajduje się po białoruskiej stronie granicy, nie trzeba w Polsce nikogo przekonywać. Ale warto zajrzeć także na białoruską stronę: http://www/bp.cis.by. Podobnie jak bliżej zapoznać się, może najpierw na odległość, za pomocą Internetu, a następnie osobiście, z mniej u nas znanymi białoruskimi parkami narodowymi: Brasławskim – http://www.braslav.com; Naroczańskim – http://www.naroch.com oraz Berezyńskim – http://www.berezinsky.com/content/ru/index.html.

Agroturystyka i tradycje ludowe
W turystyce białoruskiej coraz poważniejsze miejsce zajmuje agroturystyka. Gości przyjmuje już ponad 1100 gospodarstw, od skromnych i dosyć prymitywnych, spełniających jednak wymogi, po komfortowe domki z łaźnią i sauną. Korzystanie z wypoczynku w tych gospodarstwach pozwala także poznawać stare, zachowane i nadal żywe tradycje ludowe. Warto również w tym celu korzystać ze ścieżek dydaktycznych oraz muzeów, zwłaszcza Architektury Ludowej i Bytu oraz Dudutki. Pełne informacje o białoruskiej ofercie agroturystycznej znaleźć można na stronach: http://www.agrotour.biz/ i http://www.usadba.by.
Mówiąc o Białorusi prelegentka przypomniała wybitne osobistości pochodzące z tego kraju. M.in. 14 laureatów Nagrody Nobla, wybitnych polityków izraelskich: Chaima Weizmana, Szymona Peresa i Menachema Begina, pierwszą kobietę kanonizowaną przez Cerkiew prawosławną – księżne Eufroizyne Połocką, twórcę białoruskiego piśmiennictwa i przekładu Biblii Franciszka Skarynę, sławnych Polaków: Adama Mickiewicza, Stanisława Augusta Poniatowskiego, Tadeusza Kościuszko i Napoleona Ordę, a także twórców rangi światowej: Michała Glinkę i Marca Chagalla.
Sporo uwagi poświęciła stolicy kraju. Przypomniała, ze w 2009 r. brytyjski portal turystyczny TravelMail uznał Białoruś za jedno z 10 najbardziej atrakcyjnych państw, które warto zobaczyć, szczególnie zachęcając do odwiedzenia właśnie Mińska. Ponieważ o mieście tym niedawno pisaliśmy, zainteresowanych szczegółami odsyłamy do tego reportażu. S. Dybizbańska przedstawiła również osiągnięcia sportowców białoruskich, a także możliwości uprawiania w tym kraju różnych dziedzin sportu, łącznie z narciarstwem górskim w ośrodkach Siliczy i Logojsk.
Było to więc bardzo ciekawe i udane spotkanie, kontynuowane po części oficjalnej przy sławnym i znakomitym czarnym białoruskim chlebie „Naroczańskim" z cieniutką, odpowiednio przygotowaną słoniną, doskonałych tamtejszych trunkach oraz czekoladkach.
{jumi [*6]}

Więcej w tej kategorii: « Skarby gór Troodos Witajcie w Pafos »

Warszawa

Polityka Prywatności

W celu realizacji obowiązku informacyjnego, zgodnie z art. 13 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. poniżej przekazujemy „klauzulę informacyjną” z prośbą o zapoznanie się.


Polityka prywatności i przetwarzania danych osobowych

Administratorem Twoich danych osobowych jest Impresja Studio Promocji z siedzibą w Warszawie, przy ulicy Drewnianej 5 lok. 3,. Poniżej znajdziesz wszelkie niezbędne informacje dotyczące przetwarzania Twoich danych osobowych w związku z realizacją usługi informacyjnej.

2. Dane osobowe przetwarzane są w celu w celu świadczenia usług informacyjnych oraz w celach marketingowych. Podstawą prawną jest art. 6 ust. 1 lit a Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE - „RODO”).

3. Dane będą przetwarzane w celach marketingowych do momentu wycofania przez Ciebie zgody na takie przetwarzanie.

W zakresie usług Impresja Studio PR Twoje dane będą przetwarzane przez okres, w którym usługi te będą świadczone oraz, w uzasadnionych wypadkach, po zakończeniu ich świadczenia, jednak wyłącznie jeżeli jest dozwolone lub wymagane w świetle obowiązującego prawa np. przetwarzanie w celach statystycznych, rozliczeniowych lub w celu dochodzenia roszczeń. W takim przypadku dane będą przetwarzane jedynie przez okres niezbędny do realizacji odpowiednich celów.

4. Po zakończeniu przetwarzania danych osobowych w pierwotnym celu, dane będą, w uzasadnionych wypadkach, przetwarzane po zakończeniu ich świadczenia, jednak wyłącznie jeżeli jest dozwolone lub wymagane w świetle obowiązującego prawa np. przetwarzanie w celach statystycznych, rozliczeniowych lub w celu dochodzenia roszczeń. W takim przypadku dane będą przetwarzane jedynie przez okres niezbędny do realizacji odpowiednich celów.

5. Podanie danych jest dobrowolne

6. Twoje dane osobowe nie będą przekazywane.

7. Jako administrator Twoich danych, zapewniamy Ci prawo dostępu do Twoich danych, możesz je również sprostować, żądać ich usunięcia lub ograniczenia ich przetwarzania. Możesz także skorzystać z uprawnienia do złożenia wobec Administratora sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych oraz prawa do przenoszenia danych do innego administratora danych. W przypadku wyrażenia dobrowolnej zgody, przysługuje Ci prawo cofnięcia zgody na przetwarzanie danych w dowolnym momencie co nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem. Informujemy także, że przysługuje Ci prawo wniesienia skargi do organu nadzorującego przestrzeganie przepisów ochrony danych osobowych.

8. Na niniejszej witrynie znajdują się wtyczki społecznościowe serwisu Facebook: „Lubię to”, które są powiązane z serwisem Facebook. Pod naszym artykułami umieszczany jest kod odwołujący się do serwisu Facebook. Używając przycisku „Lubię to”, użytkownik loguje się do serwisu Facebook, w którym obowiązują zasady ochrony prywatności określone przez serwis Facebook.

9. Ta strona zbiera w sposób automatyczny informacje zawarte w plikach cookies i wykorzystuje je w celach statystycznych oraz do usprawnienia funkcjonowania serwisu. Pliki Cookiem są też zbierane przez Google Analytics. Pliki cookies są plikami tekstowymi, które przechowywane są w komputerze użytkownika serwisu.

Wykorzystujemy dwa rodzaje plików cookies – tymczasowe i stałe. Pliki tymczasowe przechowywane są do momentu opuszczenia przez Ciebie naszej strony (poprzez wejście na inną stronę, wylogowanie lub wyłączenie przeglądarki). Pliki stałe przechowywane są w Twoim komputerze do czasu ich usunięcia lub przez czas wynikający z ich ustawień.

W każdej chwili możesz dokonać zmiany ustawień swojej przeglądarki, aby zablokować obsługę plików cookies lub każdorazowo uzyskiwać informacje o ich umieszczeniu w swoim urządzeniu. Inne dostępne opcje możesz sprawdzić w ustawieniach swojej przeglądarki internetowej. Większość przeglądarek domyślnie jest ustawione na akceptację zapisu plików cookies w komputerze. Informacje dotyczące ustawień przeglądarek internetowych dostępne są w jej menu (pomoc) lub na stronie jej producenta.

Korzystając z tej strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki
       

10. Przedstawicielem Administratora jest Tomasz Brzozowski Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.