updated 3:15 PM CET, Mar 25, 2019
Na żywo:
A+ A A-

Festiwal Operowy Litomyśl Smetany

  • Napisane przez Anna Gruszczyńska
  • Dział: Czechy
Wyróżniony Litomyśl - zamek i ogrody CzechTourism Litomyśl - zamek i ogrody

Już za kilka dni w Czechach zaczyna się Międzynarodowy Festiwal Operowy Litomyśl Smetany. Festiwal w Litomyślu (50 km od Pardubic), mieście rodzinnym Bedřicha Smetany, twórcy czeskiej muzyki narodowej, należy do najstarszych festiwali muzycznych w Czechach, odbywa się bowiem już od roku 1949.

{jumi [*4]}Jest to również najwiekszy festiwal open-air muzyki klasycznej w Czechach. Koncerty organizowane są między innymi na terenie pięknego, renesansowego zamku, wpisanego w roku 1999 na listę światowego dziedzictwa UNESCO, przede wszystkim na doskonałym pod względem akustycznym drugim dziedzińcu, z unikatowym wysuwanym zadaszeniem, w sali audiencyjnej, w teatrze i kaplicy zamkowej, w Domu Smetany a także w kościołach i innych miejscach na terenie całego województwa pardubickiego.

Na tegoroczną 53 edycję organizatorzy zapraszają w dniach od 10 czerwca do 4 lipca 2011.

Ceny biletów wstępu na koncerty: od 80 do 1290 koron.

Litomyśl otrzymał prawa miejskie w połowie XIII w., a jego znaczenie wzrosło jeszcze bardziej sto lat później, wraz z powołaniem tu drugiego biskupstwa w Czechach. Charakterystyczny dla miasta jest prostokątny rynek, otoczony szeregiem budynków mieszczańskich, z najsłynniejszym domem U Rytířů, z cennymi, kamiennymi zdobieniami. Oprócz słynnego zamku jednym z najważniejszych zabytków jest kościół św. Krzyża z XVIII wieku. Kolejną atrakcją miasta jest muzeum Josefa Váchala (1884-1969), czeskiego grafika, rzeźbiarza, malarza i ilustratora oraz klasyczny zbiór kopii antycznych rzeźb.

Więcej informacji: http://festival.smetanovalitomysl.cz/ , www.vychodni-cechy.info

{jumi [*6]}

Please provide full Credentials Infomation