updated 3:46 PM CET, Jan 18, 2019
Na żywo:
A+ A A-

Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny Strażnice

  • Napisane przez Anna Gruszczyńska
  • Dział: Czechy
Wyróżniony Czechy - zamek Strażnice CzechTourism Czechy - zamek Strażnice
W dniach 23-26 czerwca 2011 roku, u naszych południowych sąsiadów, odbędzie się Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny Strážnice. Festiwal w czeskim miasteczku Strážnice (90 km od Brna), w regionie Slovacko, na południu Moraw, należy do najstarszych i największych tego typu imprez w Europie.

{jumi [*4]}Organizowany jest od 1946 roku, w tym roku odbędzie się już 66 edycja. Impreza słynie z barwnych, wciąż żywych tradycji folklorystycznych i winiarskich.

W ostatni czerwcowy weekend amfiteatr w parku zamkowym i skansen wypełni muzyka, tańce z całego świata i wesoła zabawa. Na gości czeka między innymi przegląd zespołów dziecięcych, pieśni i tańców ludowych, muzyka cymbałowa. Oprócz czeskich grup przed publicznością wystąpią także goście z zagranicy: ze Słowacji, Węgier, Rosji a także Turcji i Wenezueli.

W programie festiwalu nie zabraknie konkursu na najlepszego wykonawcę tradycyjnego, improwizowanego tańca verbuňk z regionu Slovacko, wpisanego na Listę Dziedzictwa Niematerialnego UNESCO, wykonywanego przez miejscowych chłopców i mężczyzn. Nazwa tańca pochodzi od niemieckiego słowa „werbung" (przekształconego w czeskie „verbuňk"). Nawiązuje do historycznych początków tego tańca w XVIII w. – wykonywali go młodzi rekruci przed odejściem do wojska. Taniec wyrażał ich emocje, czasem gniew i bezsilność, pomagał rozładować napięcie psychiczne spowodowane zbliżającą się zmianą w życiu. Obecnie verbuňk wykonują ludowe grupy taneczne w większości miast i wsi regionu Slovacka, głównie podczas corocznych imprez folklorystycznych.

Ozdobą miasta Strážnice jest zamek otoczony rozległym parkiem. Obecny noworenesansowy wygląd otrzymał w połowie XIX wieku. W salach dostępnych dla zwiedzających znajdziemy zabytkową bibliotekę, liczącą 13 tysięcy tomów oraz stałą ekspozycję „Instrumenty muzyki ludowej w Czechach", jedyną tego typu w środkowej Europie. Po renowacji stopniowo udostępniane są także pozostałe pomieszczenia, między innymi kaplica zamkowa z zabytkowym ołtarzem.

Ciekawostką jest także tutejszy skansen etnograficzny, w którym zgromadzono 64 obiekty – przykłady budownictwa ludowego z całego regionu. W budynkach prezentowane są zbiory ilustrujące życie codzienne zarówno mieszkańców górskich terenów Slovacka, jak i urodzajnej części Pomoraví, słynącej z uprawy winorośli.

Więcej informacji: www.slovacko.cz , www.nulk.cz

{jumi [*6]}

Warszawa