updated 8:13 PM CET, Jan 17, 2019
Na żywo:
A+ A A-

Królewskie Posrebrzanie Kutnej Hory

  • Napisane przez Anna Gruszczyńska
  • Dział: Czechy
Kutna Hora - kościół św  Barbary CzechTourism Kutna Hora - kościół św Barbary
Uroczystości gotyckie o nazwie Królewskie Posrebrzanie Kutnej Hory, w dniach 25-26 czerwca 2011, przeniosą nas na początek XV wieku, w czasy największej świetności miasta. Impreza tradycyjnie zainauguruje sezon turystyczny w Kutnej Horze, wpisanej na listę zabytków UNESCO.

{jumi [*4]}Na gości czekają liczne atrakcje, na przykład wielki turniej rycerski z udziałem króla Wacława IV, jarmark, występy muzyczne i taneczne, pokazy rzemiosł średniowiecznych, sokolnicze, konkursy dla dzieci i dorosłych.

Kutná Hora (60 km od Pragi) w średniowieczu, dzięki kopalniom srebra, stała się najważniejszym i najbogatszym miastem w Czechach. Na przełomie XIII i XIV w. „miasto srebra" było siedzibą króla Wacława IV. Do najważniejszych zabytków architektury należą: gotycka katedra św. Jakuba, najstarsza świątynia w mieście (1330 r.), kościół św. Barbary, jeden z najcenniejszych w Czechach (1338 r.) i kościół klasztorny NMP w dzielnicy Sedlec z niezwykłą kaplicą czaszek. Jej wnętrze zaprojektował w roku 1709 znany architekt Jan Blažej Santini-Aichel. W tym czasie powstały prawdopodobnie ołtarze i ozdoby z kości. Obecny wygląd kaplicy pochodzi z roku 1870. Szacuje się, że znajdują się w niej szczątki około 40 tysięcy osób. Warto zwiedzić także kolegium jezuickie i Dwór Włoski, w którym mieściła się mennica Wacława II, Muzeum Alchemii i Muzeum Srebra.

Więcej informacji: www.stribreni.cz

{jumi [*6]}

Warszawa