updated 3:09 PM CET, Jan 21, 2019
Na żywo:
A+ A A-

Hefaiston-spotkanie kowali w Czechach

  • Napisane przez Anna Gruszczyńska
  • Dział: Czechy
Wyróżniony Hefaiston-spotkanie kowali w Czechach CzechTourism

Hefaiston to spotkanie kowali artystycznych w Czechach. Pod koniec wakacji (27-28 sierpnia 2011) warto odwiedzić zamek Helfštýn na Morawach Środkowych (około 30 km na wschód od Ołomuńca).

{jumi [*4]}Odbywa się tu bowiem tradycyjna impreza Hefaiston - spotkanie kowali artystycznych z całego świata, organizowana od roku 1982 przez Muzeum Komenskiego w Přerovie. Podczas imprezy zwiedzający zapoznają się z pracą kowali, będzie można zakupić niektóre eksponaty. Na zamku dostepna jest także stała ekspozycja kowalstwa artystycznego i zabytkowych urządzeń do tłoczenia monet.

W tej tradycyjnej imprezie uczestniczy corocznie około sześciuset zgłoszonych osób z ponad dwudziestu krajów. W ciągu dwóch dni Hefaiston odwiedza średnio 11 tysięcy gości.

Zamek Helfštýn od roku 1982 zaczął się stopniowo specjalizować w kowalstwie artystycznym. Przygotowano specjalne pomieszczenia na stałą ekspozycję, zrekonstruowano zabytkowe kuźnie na trzecim dziedzińcu. Odnowiony budynek dawnej piekarni przerobiono na Studio Kowalskie z atelier. Odbywają się tu kursy kowalstwa artystycznego a od roku 1989, zawsze na tydzień przed Hefaistonem, Forum Kowalskie, na którym prezentują się wybrane pracownie kowalskie. Wykonane przez nie dzieła wzbogacają stałą ekspozycję zamkową.

Wiecej informacji na: www.helfstyn.cz

{jumi [*6]}

Warszawa