updated 1:59 PM CET, Mar 23, 2018
A+ A A-

W Londynie zaczęło się wielkie odliczanie

  • Napisane przez Joanna Sosnowska
  • Dział: Europa
W Londynie zaczęło się wielkie odliczanie www.visitbritain.pl

Za niecały rok odbędzie się ceremonia otwarcia letnich Igrzysk Olimpijskich i Paraolimpijskich Londyn 2012. W Wielkiej Brytanii już rozpoczynają się uroczystości uświetniające początek odliczania.


Przewiduje się, że zmagania zawodników za pośrednictwem telewizji będą oglądać ok. cztery miliardy osób. Narodowa Organizacja Turystyczna Wielkiej Brytanii chce przyciągnąć do Anglii dodatkowe cztery miliony.

Atrakcje na sportowo
Jedną z nich może być wycieczka po Wembley i okazja do przeżycia najwspanialszych momentów w jego historii, od zwycięstwa Anglii w Pucharze Świata (1966 r.), aż po triumf Barcelony, zdobywczyni pucharu Ligi Mistrzów UEFA (www.wembleystadium.com/tours). Wycieczka po stadionie Old Trafford, to możliwość zobaczenia jednego z najsłynniejszych obiektów sportowych, siedziby klubu Manchester United. W 2012 r. odbędzie się na nim 9 meczów gwiazd piłki nożnej (www.manutd.com/en/Visit-Old-Trafford.aspx). W Muzeum Tenisa Ziemnego Wimbledon  można będzie zobaczyć „ducha" Johna McEnroe, obejrzeć filmy z pamiętnych meczów oraz obejrzeć stadion z perspektywy galeryjki CentreCourt360, nowej atrakcji Wimbledonu (www.wimbledon.com).

Muzycznie i wyścigowo
O2 w Greenwich to pierwszy, specjalnie wzniesiony obiekt muzyczny w Londynie od czasu Royal Albert Hall (1871). Jego charakterystyczny dach kryje najnowocześniejszą salę koncertową na świecie, kino, bary i restauracje, a także Arenę O2, która gości najlepszych wykonawców na świecie. Pod gigantyczną kopułą mieści się również siedziba The British Music Experience ze stałą, interaktywną ekspozycją prezentującą wpływ rocka, popu i muzyki dance na ostatnich 60 lat kultury brytyjskiej (www.the02.co.uk, www.britishmusicexperience.com). Kolejne, warte odwiedzenia miejsce, to teren Parady Straży Konnej, tuż obok siedziby premiera Wielkiej Brytaniil. Tu będzie plaża na której  rozgrywać się będą mecze siatkówki plażowej. Codziennie można też zobaczyć zmianę warty Kawalerii Przybocznej (Household Cavalry) lub wziąć udział w paradzie wojskowej, znanej jako Trooping of the Colour, w dniu oficjalnych obchodów urodzin królowej (www.visitlondon.com/attractions/detail/484414).
W Centrum Sportów Kajakowych odbędą się zawody w slalomie kajakowym. To jedyny nowy obiekt olimpijski, otwarty dla publiczności jeszcze przed latem 2012 roku. Można spróbować swoich sił w kajakarstwie górskim i regatowym jeszcze nim wypróbują go sportowcy. Trasy obejmują wszystkie poziomy trudności (www.leevalleypark.org.uk/whitewaterrafting).
W Weymouth & Portland National Sailing Academy można wziąć udział w kursach żeglarstwa i windsurfingu lub podziwiać międzynarodowe zawody sportowe, które odbywają się tu co roku (www.wpnsa.org.uk).
Warto zajrzeć do Parku Greenwich, najstarszego (1433 r.)  parku królewskiego w Londynie, od 1997 r. na Liście Dziedzictwa Światowego UNESCO. Odbędą się tu zawody jeździeckie oraz pięciobój nowoczesny. (www.royalparks.gov.uk/Greenwich-Park.aspx). W Eton Dorney zaplanowano zawody wioślarskie i sprint kajakowy. To teren prywatny otwarty dla zwiedzających,  z parkiem i  wspaniałym widokiem na jezioro (www.dorneylake.co.uk). Wyścigi kolarskie rozgrywane będą wokół Hampton Court, siedziby słynnych monarchów. Pałac i ogrody otwarte są przez cały rok. Można tam podziwiać interaktywne ekspozycje prezentujące najsłynniejszych mieszkańców pałacu, takich jak Henryk VIII i jego żony (www.hrp.org.uk/HamptonCourtPalace).
Te sportowe (i nie tylko) atrakcje już  za rok. Kolejne, to planowane na 2014 r. Igrzyska Wspólnoty Narodów w Glasgow, w 2015 r. Puchar Świata w rugby, zaś w 2019 r. Puchar Świata w krykiecie.
www.visitbritain.org, www.visitbritain.pl

Warszawa