updated 6:15 PM CET, Mar 18, 2019
Na żywo:
A+ A A-

Na dobre wino do Czech

  • Napisane przez Anna Gruszczyńska
  • Dział: Czechy
Wyróżniony Slovacko -piwnice winne w Cejkovicach CzechTourism Slovacko -piwnice winne w Cejkovicach

Czeskie i morawskie wina są znane i cenione na całym świecie. W regionach winiarskich dojrzewają wyjątkowe owoce, z których powstaje wino o charakterystycznym, wspaniałym aromacie.

{jumi [*4]}Tradycyjnie we wrześniu odbywa się w Czechach święto tych ulubionych trunków – winobranie. Podczas imprezy goście mają okazję nie tylko skosztować wyśmienitego napoju, zwanego tutaj „płynnym słońcem", lecz także wziąć udział w licznych imprezach towarzyszących.

I. Słynne miasteczko winiarskie Mikulov na południowych Morawach zaprasza na Winobranie Palavskie. Centrum miasta wypełni muzyka, tańce, wystawy. Do Mikulova przybędzie orszak historyczny z królem Wacławem IV na czele, przypominający ważne z dziejów miasta – wyzwolenie króla Wacława IV z więzienia wiedeńskiego w 1403 przez drużynę Jana z Lichtenštejna. Miasto przemierzy także barwny pochód winiarzy, w ogrodzie zamkowym odbywać się będą średniowieczne targi rzemiosł, na wielkiej scenie amfiteatru wystąpią zespoły muzyczne.

Termin: 09 - 11.09.2011.

www.mikulov.cz

II. 10 września na winobranie z barwnym programem i jarmarkiem rzemiosł zaprasza miejscowość Kuks (33 km od Kudowy Zdroju), słynąca nie tylko z zabytkowej winnicy, ale przede wszystkim z niezwykłej, potężnej XVIII-wiecznej budowli barokowej o nazwie Hospital Kuks. Jest ona pozostałością po wielkim kompleksie uzdrowiskowym, który zbudował tu około roku 1710 ekscentryczny hrabia Franciszek Antonin Szpork.

Termin: 10.09.2011

http://www.hospital-kuks.cz/pl/

III. Tradycyjnie w połowie września w regionie Slovacko na Morawach Wschodnich odbędzie się barwna impreza - Święto Wina i Dni Otwartych Zabytków, przybliżająca historię i bogaty folklor regionu.

Oprócz degustacji miejscowego wina na gości czekają imprezy kulturalne, barwny korowód w strojach regionalnych czy rejs łodzią po kanale Baty.

Do Uherskiego Hradišta (158 km od Cieszyna), zwanego sercem Slovacka, przybędą liczne zespoły folklorystyczne, przedstawiciele gmin regionu Slovacko i tysiące turystów.

W sobotę ulice miasta przemierzą przedstawiciele gmin winiarskich, w strojach ludowych. Na placu Masaryka odbędą się prezentacje poszczególnych mikroregionów, przegląd dziecięcych strojów ludowych, występy zespołów folklorystycznych. W centrum miasta na gości czekają także pokazy szermierki, jarmark rzemiosł i inne atrakcje. Do późna w nocy rozbrzmiewać będzie muzyka ludowa i śpiewy. Swe gościnne podwoje otworzą piwniczki winne w Mařaticach, gdzie będzie można posiedzieć przy kieliszku dobrego wina, przy dźwiękach muzyki cymbałkowej.

Termin: 10- 11.09.2011.

www.slovacko.cz , www.slavnostivinauh.cz

IV. Znojmo będzie świętować winobranie 9 i 10 września. Impreza, która po raz pierwszy odbyła się tu w roku 1966, upamiętnia wizytę czeskiego króla Jana Luksemburskiego. Zawitał on do miasta ze swym orszakiem w roku 1327.

Na pamiątkę tego wydarzenia miasto przemierzy królewski orszak z Janem Luksemburskim i jego małżonką Elżbietą z Przemyślidów. Na targach rzemiosł dawnych zaprezentują swe wyroby kowale i szklarze, na terenie klasztoru Louckiego zmierzą się w turnieju rycerze. Na wspaniałe wina, zarówno od wielkich producentów, jak i mniejszych prywatnych hodowców, zapraszają liczne karczmy.

Termin: 9-10.09.2011

www.znojmocity.cz

V. Imprezę dla całej rodziny organizuje stolica wina – Valtice, na południu Moraw. Z pewnością niezwykłym przeżyciem będzie degustacja win i burczaków w unikatowym labiryncie zabytkowych piwnic winnych o długości ponad 760 metrów.

Termin: 16-17.09.2011

www.valtice.eu

VI. Mnóstwo atrakcji podczas trzydniowego święta wina szykuje Mělnik (35 km na północ od Pragi) w dniach 16-18 września. Do miasta przybędzie cesarz Karol IV ze swoją świtą, na którego cześć miasto rozświetlą fajerwerki. Goście będą mieli okazję odwiedzić zamek i spróbować wyśmienitego wina w zabytkowych wnętrzach piwniczek winnych z XIV wieku.

Termin:16-18.09.2011

www.melnik.cz , www.lobkowicz-melnik.cz

VII. Miłośników wina zaprasza na winobranie także piękny zamek Karlsztejn, oddalony o około 25 km od Pragi. Imprezie towarzyszyć będzie barwny program. Oprócz degustacji karlsztejnskich win, burczaków – słodkich, smacznych napojów z fermentującego wina, oraz specjałów kulinarnych, na gości czekają między innymi koncerty muzyki dawnej, folkowej i ludowej, przegląd strojów średniowiecznych, pokazy szermierki, występy fakirów, średniowieczny jarmark, interaktywne zabawy dla dzieci, nauka historycznych tańców na rynku, wielki królewski turniej rycerski. Swe umiejętności zaprezentują połykacze ognia i nadworni magowie. Najważniejszym punktem programu będzie pochód historyczny z cesarzem Karolem IV na czele.

Termin: 24 - 25.09.2011.

www.hradkarlstejn.cz

{jumi [*6]}

Please provide full Credentials Infomation