updated 11:07 PM CEST, Oct 17, 2018
Na żywo:
A+ A A-

Austria zaprasza

  • Napisane przez Cezary Rudziński
  • Dział: Austria
Wyróżniony Austria i jej uroki Fot. autria info Austria i jej uroki

Ski amadé, największy w Austrii i jeden z największych regionów sportów zimowych w Alpach przedstawił swoje nowości oraz ofertę i program imprez na nadchodzący sezon 2011/2012.

Region Ski amadé obejmuje pięć krain narciarskich: Salzburger Sportwelt, {jumi [*4]}Schladming-Dachstein, Gastein, Hochkönig i Großarital. Jest w nich 25 miejscowości oraz w sumie 270 systemów i kolejek linowych oraz 260 schronisk narciarskich i restauracji górskich. W sezonie idealnie przygotowanych jest 356 tras o łącznej długości 860, m.in. dziękii 4500 (!) armatkom śnieżnym.
Przy czym to idealne przygotowanie tras dotyczy wszystkich stopni ich trudności. 145 niebieskich, czyli łatwych, o łącznej długości 280 km. 181 tras o długości ponad 483 km, czerwonych – trudnych. I 30 czarnych, czyli 97 km bardzo trudnych. Imponujące są również liczby dotyczące tamtejszej infrastruktury komunikacyjnej. Do dyspozycji narciarzy, snowboardzistów i innych miłośników zimowych sportów i wypoczynku jest 98 wyciągów krzesełkowych, 47 gondolowych, 69 orczykowych i 59 ćwiczeniowych.
Mogą one przewozić łącznie do 375 tys. osób na godzinę na wysokość do 2.700 m. O idealne przygotowanie tras i niezawodne działanie wyciągów troszczy się 1,4 tys. pracowników firm zajmujących się ich eksploatacją. Z wszystkich tych tras i urządzeń można korzystać na podstawie jednego tylko karnetu, który na 5 regionów kosztuje tylko tyle samo, co na każdy z nich osobno. 210 € za 6 dni dla dorosłych, 168 € młodzież i 107 € dzieci. Utrzymywanie oraz systematyczne poprawianie infrastruktury oczywiście kosztuje.


Milionowe inwestycje
W ostatnich 8 latach regiony wchodzące w Ski amadé wydawały na ten cel od 45 mln € w sezonie 2004/05 do 99 mln € w sezonie 2009/10 rocznie. W bieżącym jest to 80 mln €, za co zbudowano m.in. 3 nowe kolejki linowe. W Dienten jest to 6-osobowa kolejka krzesełkowa Bürglalmbahn oraz stacja dolna z centrum narciarskim, sklepem sportowym i barem na Hochkönig. Ponadto „Alm 6er" na Hauser Kaibling – 6-osobowa kolejka krzesełkowa z osłonami i podgrzewanymi siedzeniami oraz super trasa dla snowboardzistów w Kleinarl.
W budowie jest nowa kolejka gondolowa na 10 osób na Hochbifang w Altenmarkt. Duże inwestycje zrealizowano również w części serwisowej nowej stacji docelowej Planai w Schladming-Dachstein, z dodatkowym poziomem parkingowym, poprawionym systemem sztucznego oświetlenia i tunelem dla pieszych na stacji pośredniej. Inwestycje w tym ostatnim ośrodku związane są przede wszystkim z MŚ w narciarstwie alpejskim, jakie odbędą się tam w lutym 2013 r. Mają to być „Mistrzostwa jakich jeszcze nie było", a gospodarze liczą na 400.000 gości w trakcie 14-dniowej imprezy.
W Gastein przy 140-metrowym moście wiszącym na Stubnerkogel umieszczono platformę widokową Glocknerblick o średnicy 7 metrów. Można do niej oraz do mostu wiszącego na wysokości 2.300 m dojechać kolejką gondolową. Systematycznie też środki inwestowane są w inne nowości techniki nie tylko sportowej. Tak np. od sezonu 2011/12 wszyscy zafascynowani techniką i uzależnieni od Internetu amatorzy sportów zimowych będą mieć bezpłatny dostęp do sieci WLAN.
Można będzie podłączyć do niej smartfon, iPad czy laptop w promieniu 150 m od hotspota. Jest to najobszerniejsza oferta tego typy w Alpach i bardzo prosta: wystarczy zalogować się raz, aby móc korzystać ze wszystkich aplikacji na stoku. Nowością jest również aplikacja „Ski amadé Guide" – bezpłatny przewodnik dla smartfonów, dostępny zarówno dla iPhona jak i systemu Android.

Puchar Świata na początek
Ciekawie zapowiada się najbliższy sezon imprez. 14 i 15 stycznia 2012 r. w Gastein odbędzie się slalom równoległy w ramach Pucharu Świata w snowboardzie. 24 stycznia w regionie Schladming-Dachstein legendarny nocny slalom mężczyzn w ramach Pucharu Świata w narciarstwie alpejskim. Oczekiwanych jest 50 tys. gości. Od 14 do 18 marca tamże finał Pucharu Świata FIS w narciarstwie alpejskim. A to tylko najważniejsze imprezy.Do nowości o których mówił dr Eisinger trzeba dodać ofertę kulinarną. W 18 certyfikowanych schroniskach i restauracjach górskich serwowane będą regionalne specjały i austriackie wina najwyższej jakości. Degustacji tych ostatnich poświęcony zostanie tydzień od 17 do 24 marca 2012 r. Zapowiedział również specjalne pakiety w określonych terminach: Sixty Plus dla 60- i więcej latków, Ladies Week – dla pań, promocję wielkanocną dla rodzin itp. Więcej szczegółów na temat oferty Ski amadé na: www.skiamade.com.
O atrakcjach i nowościach jednego z regionów tego wielkiego kompleksu sportów zimowych – Bad Gastein mówił Martin Zeppezauer. Obejmuje on trzy miejscowości: Dorfgastein, Bad Hofgastein i Bad Gastein. Wszyscy goście, którzy pozostają tam chociażby na 1 noc, otrzymują bezpłatną Kartę Gastein do ich użytku zarówno w zimie jak i lecie. Na jej podstawie z wielu usług mogą korzystać bezpłatnie, z innych ze zniżką od 10 do 50%. W 6 schroniskach górskich można będzie skosztować super specjałów kuchni austriackiej przygotowywanych przez najlepszych kucharzy. Przy czym najdroższe danie nie przekroczy kwoty 11 €.
Do tamtejszych nowości należy Ski Race Academy Gastein – ośrodek profesjonalnie kształcący nowe talenty, w przypadku dzieci już od 9 lat. Współpracuje z nim 4-krotny zdobywca Pucharu Świata Hans Grugger. Dla ludzi o mocnych nerwach i bez lęku wysokości i przestrzeni atrakcją jest most wiszący i platforma widokowa. Most ten, o długości 140 m, wisi 28 m nad przepaścią. Roztacza się z niego 360 stopniowa panorama gór i dolin. Nie zabraknie w nadchodzącym sezonie zimowym ciekawych imprez. Jak co roku, w Gastein odbędzie się Jarmark Adwentowy. Na 30 grudnia br. zaplanowano wspinaczkę 20 śmiałków na zamarznięty wodospad.
14-15 stycznia 2012 r. – imprezy w ramach FIS Snowboard Word Cup. 3 marca – 24 godzinne zawody narciarskie, których celem jest pokonanie jak najwięcej metrów wysokości w górę i w dół łącznie. Amatorzy jazzu powinni zarezerwować sobie 10 dni w marcu. Od 16 do 25 odbędzie się tam bowiem Snow – Jazz Gastein, na który zjadą jazzmani z różnych krajów. Tematem wiodącym będzie New York, New York. Natomiast na koniec sezonu, 28 i 29 kwietnia 2012 r. wyznaczono termin imprezy Ski & Golf Competition. Zawody dla gwiazd, sportowców i amatorów na stokach oraz polu golfowym.
Tak więc kolejny, po 5 Tyrolskich Lodowcach, o których pisałem niedawno, region narciarski Austrii i Alp zaprasza polskich turystów, zapewniając, że będą się w nim czuli doskonale oraz poza uprawianiem sportów zimowych, będą mogli spędzać atrakcyjnie czas w różnych formach.{jumi [*8]}

Warszawa

Polityka Prywatności

W celu realizacji obowiązku informacyjnego, zgodnie z art. 13 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. poniżej przekazujemy „klauzulę informacyjną” z prośbą o zapoznanie się.


Polityka prywatności i przetwarzania danych osobowych

Administratorem Twoich danych osobowych jest Impresja Studio Promocji z siedzibą w Warszawie, przy ulicy Drewnianej 5 lok. 3,. Poniżej znajdziesz wszelkie niezbędne informacje dotyczące przetwarzania Twoich danych osobowych w związku z realizacją usługi informacyjnej.

2. Dane osobowe przetwarzane są w celu w celu świadczenia usług informacyjnych oraz w celach marketingowych. Podstawą prawną jest art. 6 ust. 1 lit a Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE - „RODO”).

3. Dane będą przetwarzane w celach marketingowych do momentu wycofania przez Ciebie zgody na takie przetwarzanie.

W zakresie usług Impresja Studio PR Twoje dane będą przetwarzane przez okres, w którym usługi te będą świadczone oraz, w uzasadnionych wypadkach, po zakończeniu ich świadczenia, jednak wyłącznie jeżeli jest dozwolone lub wymagane w świetle obowiązującego prawa np. przetwarzanie w celach statystycznych, rozliczeniowych lub w celu dochodzenia roszczeń. W takim przypadku dane będą przetwarzane jedynie przez okres niezbędny do realizacji odpowiednich celów.

4. Po zakończeniu przetwarzania danych osobowych w pierwotnym celu, dane będą, w uzasadnionych wypadkach, przetwarzane po zakończeniu ich świadczenia, jednak wyłącznie jeżeli jest dozwolone lub wymagane w świetle obowiązującego prawa np. przetwarzanie w celach statystycznych, rozliczeniowych lub w celu dochodzenia roszczeń. W takim przypadku dane będą przetwarzane jedynie przez okres niezbędny do realizacji odpowiednich celów.

5. Podanie danych jest dobrowolne

6. Twoje dane osobowe nie będą przekazywane.

7. Jako administrator Twoich danych, zapewniamy Ci prawo dostępu do Twoich danych, możesz je również sprostować, żądać ich usunięcia lub ograniczenia ich przetwarzania. Możesz także skorzystać z uprawnienia do złożenia wobec Administratora sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych oraz prawa do przenoszenia danych do innego administratora danych. W przypadku wyrażenia dobrowolnej zgody, przysługuje Ci prawo cofnięcia zgody na przetwarzanie danych w dowolnym momencie co nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem. Informujemy także, że przysługuje Ci prawo wniesienia skargi do organu nadzorującego przestrzeganie przepisów ochrony danych osobowych.

8. Na niniejszej witrynie znajdują się wtyczki społecznościowe serwisu Facebook: „Lubię to”, które są powiązane z serwisem Facebook. Pod naszym artykułami umieszczany jest kod odwołujący się do serwisu Facebook. Używając przycisku „Lubię to”, użytkownik loguje się do serwisu Facebook, w którym obowiązują zasady ochrony prywatności określone przez serwis Facebook.

9. Ta strona zbiera w sposób automatyczny informacje zawarte w plikach cookies i wykorzystuje je w celach statystycznych oraz do usprawnienia funkcjonowania serwisu. Pliki Cookiem są też zbierane przez Google Analytics. Pliki cookies są plikami tekstowymi, które przechowywane są w komputerze użytkownika serwisu.

Wykorzystujemy dwa rodzaje plików cookies – tymczasowe i stałe. Pliki tymczasowe przechowywane są do momentu opuszczenia przez Ciebie naszej strony (poprzez wejście na inną stronę, wylogowanie lub wyłączenie przeglądarki). Pliki stałe przechowywane są w Twoim komputerze do czasu ich usunięcia lub przez czas wynikający z ich ustawień.

W każdej chwili możesz dokonać zmiany ustawień swojej przeglądarki, aby zablokować obsługę plików cookies lub każdorazowo uzyskiwać informacje o ich umieszczeniu w swoim urządzeniu. Inne dostępne opcje możesz sprawdzić w ustawieniach swojej przeglądarki internetowej. Większość przeglądarek domyślnie jest ustawione na akceptację zapisu plików cookies w komputerze. Informacje dotyczące ustawień przeglądarek internetowych dostępne są w jej menu (pomoc) lub na stronie jej producenta.

Korzystając z tej strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki
       

10. Przedstawicielem Administratora jest Tomasz Brzozowski Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.