updated 4:14 PM CEST, May 21, 2019
A+ A A-

Austria zaprasza

  • Napisane przez Cezary Rudziński
  • Dział: Austria
Wyróżniony Austria i jej uroki Fot. autria info Austria i jej uroki

Ski amadé, największy w Austrii i jeden z największych regionów sportów zimowych w Alpach przedstawił swoje nowości oraz ofertę i program imprez na nadchodzący sezon 2011/2012.

Region Ski amadé obejmuje pięć krain narciarskich: Salzburger Sportwelt, {jumi [*4]}Schladming-Dachstein, Gastein, Hochkönig i Großarital. Jest w nich 25 miejscowości oraz w sumie 270 systemów i kolejek linowych oraz 260 schronisk narciarskich i restauracji górskich. W sezonie idealnie przygotowanych jest 356 tras o łącznej długości 860, m.in. dziękii 4500 (!) armatkom śnieżnym.
Przy czym to idealne przygotowanie tras dotyczy wszystkich stopni ich trudności. 145 niebieskich, czyli łatwych, o łącznej długości 280 km. 181 tras o długości ponad 483 km, czerwonych – trudnych. I 30 czarnych, czyli 97 km bardzo trudnych. Imponujące są również liczby dotyczące tamtejszej infrastruktury komunikacyjnej. Do dyspozycji narciarzy, snowboardzistów i innych miłośników zimowych sportów i wypoczynku jest 98 wyciągów krzesełkowych, 47 gondolowych, 69 orczykowych i 59 ćwiczeniowych.
Mogą one przewozić łącznie do 375 tys. osób na godzinę na wysokość do 2.700 m. O idealne przygotowanie tras i niezawodne działanie wyciągów troszczy się 1,4 tys. pracowników firm zajmujących się ich eksploatacją. Z wszystkich tych tras i urządzeń można korzystać na podstawie jednego tylko karnetu, który na 5 regionów kosztuje tylko tyle samo, co na każdy z nich osobno. 210 € za 6 dni dla dorosłych, 168 € młodzież i 107 € dzieci. Utrzymywanie oraz systematyczne poprawianie infrastruktury oczywiście kosztuje.


Milionowe inwestycje
W ostatnich 8 latach regiony wchodzące w Ski amadé wydawały na ten cel od 45 mln € w sezonie 2004/05 do 99 mln € w sezonie 2009/10 rocznie. W bieżącym jest to 80 mln €, za co zbudowano m.in. 3 nowe kolejki linowe. W Dienten jest to 6-osobowa kolejka krzesełkowa Bürglalmbahn oraz stacja dolna z centrum narciarskim, sklepem sportowym i barem na Hochkönig. Ponadto „Alm 6er" na Hauser Kaibling – 6-osobowa kolejka krzesełkowa z osłonami i podgrzewanymi siedzeniami oraz super trasa dla snowboardzistów w Kleinarl.
W budowie jest nowa kolejka gondolowa na 10 osób na Hochbifang w Altenmarkt. Duże inwestycje zrealizowano również w części serwisowej nowej stacji docelowej Planai w Schladming-Dachstein, z dodatkowym poziomem parkingowym, poprawionym systemem sztucznego oświetlenia i tunelem dla pieszych na stacji pośredniej. Inwestycje w tym ostatnim ośrodku związane są przede wszystkim z MŚ w narciarstwie alpejskim, jakie odbędą się tam w lutym 2013 r. Mają to być „Mistrzostwa jakich jeszcze nie było", a gospodarze liczą na 400.000 gości w trakcie 14-dniowej imprezy.
W Gastein przy 140-metrowym moście wiszącym na Stubnerkogel umieszczono platformę widokową Glocknerblick o średnicy 7 metrów. Można do niej oraz do mostu wiszącego na wysokości 2.300 m dojechać kolejką gondolową. Systematycznie też środki inwestowane są w inne nowości techniki nie tylko sportowej. Tak np. od sezonu 2011/12 wszyscy zafascynowani techniką i uzależnieni od Internetu amatorzy sportów zimowych będą mieć bezpłatny dostęp do sieci WLAN.
Można będzie podłączyć do niej smartfon, iPad czy laptop w promieniu 150 m od hotspota. Jest to najobszerniejsza oferta tego typy w Alpach i bardzo prosta: wystarczy zalogować się raz, aby móc korzystać ze wszystkich aplikacji na stoku. Nowością jest również aplikacja „Ski amadé Guide" – bezpłatny przewodnik dla smartfonów, dostępny zarówno dla iPhona jak i systemu Android.

Puchar Świata na początek
Ciekawie zapowiada się najbliższy sezon imprez. 14 i 15 stycznia 2012 r. w Gastein odbędzie się slalom równoległy w ramach Pucharu Świata w snowboardzie. 24 stycznia w regionie Schladming-Dachstein legendarny nocny slalom mężczyzn w ramach Pucharu Świata w narciarstwie alpejskim. Oczekiwanych jest 50 tys. gości. Od 14 do 18 marca tamże finał Pucharu Świata FIS w narciarstwie alpejskim. A to tylko najważniejsze imprezy.Do nowości o których mówił dr Eisinger trzeba dodać ofertę kulinarną. W 18 certyfikowanych schroniskach i restauracjach górskich serwowane będą regionalne specjały i austriackie wina najwyższej jakości. Degustacji tych ostatnich poświęcony zostanie tydzień od 17 do 24 marca 2012 r. Zapowiedział również specjalne pakiety w określonych terminach: Sixty Plus dla 60- i więcej latków, Ladies Week – dla pań, promocję wielkanocną dla rodzin itp. Więcej szczegółów na temat oferty Ski amadé na: www.skiamade.com.
O atrakcjach i nowościach jednego z regionów tego wielkiego kompleksu sportów zimowych – Bad Gastein mówił Martin Zeppezauer. Obejmuje on trzy miejscowości: Dorfgastein, Bad Hofgastein i Bad Gastein. Wszyscy goście, którzy pozostają tam chociażby na 1 noc, otrzymują bezpłatną Kartę Gastein do ich użytku zarówno w zimie jak i lecie. Na jej podstawie z wielu usług mogą korzystać bezpłatnie, z innych ze zniżką od 10 do 50%. W 6 schroniskach górskich można będzie skosztować super specjałów kuchni austriackiej przygotowywanych przez najlepszych kucharzy. Przy czym najdroższe danie nie przekroczy kwoty 11 €.
Do tamtejszych nowości należy Ski Race Academy Gastein – ośrodek profesjonalnie kształcący nowe talenty, w przypadku dzieci już od 9 lat. Współpracuje z nim 4-krotny zdobywca Pucharu Świata Hans Grugger. Dla ludzi o mocnych nerwach i bez lęku wysokości i przestrzeni atrakcją jest most wiszący i platforma widokowa. Most ten, o długości 140 m, wisi 28 m nad przepaścią. Roztacza się z niego 360 stopniowa panorama gór i dolin. Nie zabraknie w nadchodzącym sezonie zimowym ciekawych imprez. Jak co roku, w Gastein odbędzie się Jarmark Adwentowy. Na 30 grudnia br. zaplanowano wspinaczkę 20 śmiałków na zamarznięty wodospad.
14-15 stycznia 2012 r. – imprezy w ramach FIS Snowboard Word Cup. 3 marca – 24 godzinne zawody narciarskie, których celem jest pokonanie jak najwięcej metrów wysokości w górę i w dół łącznie. Amatorzy jazzu powinni zarezerwować sobie 10 dni w marcu. Od 16 do 25 odbędzie się tam bowiem Snow – Jazz Gastein, na który zjadą jazzmani z różnych krajów. Tematem wiodącym będzie New York, New York. Natomiast na koniec sezonu, 28 i 29 kwietnia 2012 r. wyznaczono termin imprezy Ski & Golf Competition. Zawody dla gwiazd, sportowców i amatorów na stokach oraz polu golfowym.
Tak więc kolejny, po 5 Tyrolskich Lodowcach, o których pisałem niedawno, region narciarski Austrii i Alp zaprasza polskich turystów, zapewniając, że będą się w nim czuli doskonale oraz poza uprawianiem sportów zimowych, będą mogli spędzać atrakcyjnie czas w różnych formach.{jumi [*8]}

Please provide full Credentials Infomation