Ostrzeżenie
  • JFolder::pliki: Ścieżka nie jest folderem. Ścieżka: /home/kur365/domains/kurier365.pl/public_html/images/4933.
  • Nie powiodło się załadowanie pliku XML.
Uwaga
  • There was a problem rendering your image gallery. Please make sure that the folder you are using in the Simple Image Gallery Pro plugin tags exists and contains valid image files. The plugin could not locate the folder: images/4933
updated 1:59 PM CEST, Oct 22, 2018
Na żywo:
A+ A A-

Zawsze atrakcyjna Mellieha

  • Napisane przez Cezary Rudziński
  • Dział: Europa
Wyróżniony Zabytki Malty Fot. Cezary Rudziński Zabytki Malty

Wielu urlopowiczów jadąc nad Zatokę Għadira bardziej znaną jako Mellieħa Bay, nad którą są najdłuższe i najpiękniejsze na Malcie piaszczyste plaże, przeważnie nawet nie wie, w jak ciekawym miejscu będą wypoczywać.

Położona wysoko na skałach, na północnym zachodzie wyspy Malta osada typu miejskiego, formalnie wioska Mellieħa, była zamieszkana już przed 8 tysiącami lat. Tutejsze jaskinie zaś miejscem chronienia się pierwszych przybyszów na wyspę. W jednej z nich odkryto ślady pobytu troglodytów.Równocześnie w innej grocie znajduje się, istniejące już od niemal dwu tysięcy lat, sanktuarium maryjne. W jego pobliżu zaś wykute w skałach w latach II wojny światowej jedne z najdłuższych na wyspie schrony. Nieco dalej strażnicza wieża joannitów, a na mokradłach nad zatoką rezerwat miejscowych i przelotnych ptaków. To tylko najważniejsze atrakcje tego miejsca, o którym poza Maltańczykami oraz tymi cudzoziemcami którzy, jak ja, mieli okazję je poznać, praktycznie chyba nikt, przynajmniej w Polsce, nie słyszał.

Osada na skalistym wzgórzu
A jest tu co oglądać. Mellieħa to bowiem osada z kilkudziesięcioma ulicami, placami i zaułkami położonymi na różnych poziomach wzgórza. Są w niej bary, puby, restauracje oraz sporo sklepów – zwłaszcza spożywczych. A także hotele i kwatery prywatne, poczta, policja, apteka, wypożyczalnie samochodów oraz – tuż przy wejściu do Sanktuarium Maryjnego i w pobliżu wejścia do schronów z lat II wojny światowej, placówka Informacji Turystycznej.

{gallery}4933{/gallery}

W najwyższym punkcie osady, na płaskim szczycie skały, stoi kościół parafialny Our Lady of Victorie – Matki Boskiej Zwycięskiej. Zamyka on z jednej strony miasteczkowy plac przy którym stoją jednopiętrowe domy lokalnych urzędów oraz mieszkalne. Kościół nawiązujący trochę stylem do maltańskiego baroku, z dwiema wieżami z dzwonami oraz zegarami, zaś między nimi kamiennymi figurami Chrystusa z krzyżem oraz dwu apostołów, jest jednak budowlą dosyć młodą. Zbudowano go bowiem w latach 1883 – 1897.

Poniżej, na zboczu skały znajduje się Sanktuarium Maryjne, do którego schodzi się po kamiennych schodach. To kolejna świątynia oraz stary klasztor z obszernym prostokątnym dziedzińcem na który wchodzi się przez ozdobną bramę lub od strony wyższej części wzgórza. Ze znajdujących się na tym dziedzińcu od strony morza arkad roztacza się przepiękny widok na zatokę i okoliczne miejscowości – aż po sąsiednie wyspy: Comino i Gozo. Na bocznych ścianach dziedzińca umieszczono jednolite, duże tablice z białego marmuru, z wykutymi na nich tekstami modlitwy do Matki Bożej z Mellieħy w kilku językach, w tym polskim.

Wizerunek Maryi dziełem apostoła Łukasza?
Najważniejszym miejscem kultu maryjnego jest tu Grota Madonny. Nazywana The Grotto of Our Lady, ewentualnie of the Madonna. Ta naturalna grota związana jest z chrześcijaństwem od jego zarania. Według przekazów miał ją odwiedzić apostoł Paweł, gdy przebywał na Malcie w roku 60–tym po rozbiciu się o pobliskie skały statku, którym płynął z Palestyny do Rzymu. Zaś największą tutejszą świętość, fresk – obraz Madonny, namalować miał rzekomo, w tym samym roku, apostoł Łukasz. Uznawany on jest za najstarszy poświęcony jej obraz na wyspach Maltańskich.

Z faktów historycznych warto przytoczyć, że grota ta w V wieku była pod opieka zakonu augustianów i została w 409 roku konsekrowana przez grupę biskupów jako kościół. Zaś w roku 1091 z inicjatywy hrabiego Rogera stała się miejscem kultu maryjnego, które było odwiedzane i dotowane przez biskupa oraz wielkiego mistrza zakonu joannitów. Z innych ważnych dla tego miejsca dat odnotuję jeszcze, że w roku 1747 Sanktuarium konsekrował biskup Alpheran de Bussan. W 1960 roku papież Jan XXIII stwierdził, że jest ono jednym z najważniejszych na świecie. Zaś 26 maja 1990 roku odwiedził je i modlił się w nim papież Jan Paweł II. O czym przypomina duża, poświęcona tej wizycie wystawa.

Po wejściu do Groty Madonny znajdujemy się najpierw w przedsionku. Jest w nim źródło wody o podobno cudownych właściwościach. Na lewej ścianie zaś kilkanaście obrazów przedstawiających burzę morską i katastrofę statku, którym płynął apostoł Paweł. A wśród nich kopia słynnego, cudownego obrazu – fresku Madonny z Dzieciątkiem namalowana przez prof. Calila w 1899 roku. W przedsionku kaplicy maryjnej jedna ze ścian wypełniona jest różnego rodzaju protezami, butami, gipsowymi opatrunkami i innymi wotami, które pozostawili „cudownie" uzdrowieni pielgrzymi.

Modlił się tu Jan Paweł II
W niewielkiej kaplicy, w barokowym ołtarzu centralne miejsce zajmuje będący przedmiotem szczególnego kultu wspomniany obraz – fresk Madonny z Dzieciątkiem. Po bokach ołtarza wiszą duże obrazy o tematyce biblijnej, stoją też dwa marmurowe posągi świętych. Sklepienie pokrywają stare freski. Z kaplicy przechodzi się do zbudowanej znacznie później kościelnej nawy. Obok niej, w długim i wąskim korytarzu eksponowane są w gablotach i na ścianach pamiątki, przede wszystkim zdjęcia, z pobytu w tym sanktuarium papieża Jana Pawła II. Jest wśród nich także sporych rozmiarów ceramiczna tablica z papieskim herbem i tekstem w języku maltańskim.

W tej samej skale, w której znajduje się Grota Madonny, a na jej szczycie stoi kościół parafialny i najwyżej położony plac oraz ulica osady Mellieħa, w latach II wojny światowej wykuto ręcznie jeden z największych na Malcie kompleksów podziemnych schronów, obecnie Muzeum II Wojny Światowej – Mellieha Shelters. Jego korytarze mają łączną długość ponad 500 metrów. Są z nich, w różnych miejscach, wyjścia na zewnątrz, na powierzchnię ziemi, a także wejścia do pomieszczeń bocznych.

Służyły one jako schrony dla całych rodzin, ambulatoria, kuchnie itp. W tych podziemnych korytarzach i schronach ratunek przed niemieckimi i włoskimi bombardowaniami znajdowali zarówno mieszkańcy osady, jak i uciekinierzy z innych miejscowości wyspy. Obecnie w niektórych podziemnych pomieszczeniach eksponowane są manekiny, niestety dosyć miernej jakości artystycznej. Mają one uzmysłowić zwiedzającym, jak wyglądało w nich życie ludzi podczas nalotów i Drugiego Wielkiego Oblężenia Malty w latach wojny.

Pamiątki po Wielkiej Wojnie
Z tym okresem dziejów wyspy związane są również inne obiekty militarne na terenie Mellieħy i w jej okolicach. Jednym z nich jest Westreme Battery, obecnie Muzeum Tunnara. Niewielki bunkier nad morzem zbudowany jako placówka obronna w roku 1716 w systemie umocnień wyspy przez rycerza Perelosa. Podczas II wojny światowej pełniła ona rolę obserwacyjną i wyposażona była w silny reflektor penetrujący morze oraz niebo. Po wojnie korzystali z niej już tylko rybacy oraz przetwórstwo rybne. W roku 2000 jednemu ze stowarzyszeń udało się przekształcić ją w muzeum obrony wyspy oraz przemysłu rybnego.

Znacznie starsza i bardziej imponujących rozmiarów jest Wieża św. Agaty, powszechnie nazywana Czerwoną Wieżą ze względu jej kolor. Zbudowana została w latach 1647-1648 za czasów wielkiego mistrza Lascarisa na najwyższym wzniesieniu między Mellieħą i Cirkewwą – obecnie portem z którego pływają promy na wyspy Comino i Gozo, jako strażnica joannitów. Jest to potężny bastion o czterech wieżach w jego narożnikach, z których roztacza się widok na okolicę, wybrzeże i wspomniane dwie pozostałe zamieszkane maltańskie wyspy.

Rezerwat ptaków Għadia
Na krańcu półwyspu, u nasady którego góruje Czerwona Wieża, stoi mniejsza, ale także ważna w przeszłości w systemie obserwacyjno – obronnym wyspy, Biała Wieża. Zaś między Mellieħą i Czerwoną Wieżą znajduje się wspomniany już ptasi raj – Rezerwat Przyrody Għadira. Zajmuje on 6 ha, jego granica oddalona jest od brzegu morza tylko o około 100 m. Powstał zaś dzięki zabiegom miłośników natury i „ochroniarzy" przyrody. Jest to bowiem miejsce które „od zawsze" było siedliskiem ptaków, w tym rzadkich gatunków gniazdujących na wyspie. A także punkt odpoczynku ptaków przelotnych. Zaobserwowano w nim występowanie już ponad dwu tysięcy gatunków ptaków.

Dla ornitologów jest to więc miejsce szczególnie ważne, zaś dla zwykłych miłośników ptaków świetna możliwość ich podglądania. Rezerwat ten jest otwarty dla zwiedzających poza okresami lęgu ptaków. Tak więc nawet w małych i nieznanych szerzej nawet z nazwy miejscowościach na Malcie, można zobaczyć wiele bardzo ciekawych miejsc i obiektów. Dodam, że Mellieħa wyróżniona została w 2009 roku przez Unie Europejską zaszczytnym tytułem EDEN – European Destination of Excellence.
Reportaż ten, podobnie jak poprzednie z Malty, jest plonem dziennikarskiej podróży studyjnej na jej wyspy zorganizowanej w lipcu br. przez Ministerstwo Turystyki Malty przy pomocy ambasady tego kraju oraz przedstawicielstwa Malta Tourism Authority w Warszawie i maltańskich linii lotniczych Air Malta.

Warszawa

Polityka Prywatności

W celu realizacji obowiązku informacyjnego, zgodnie z art. 13 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. poniżej przekazujemy „klauzulę informacyjną” z prośbą o zapoznanie się.


Polityka prywatności i przetwarzania danych osobowych

Administratorem Twoich danych osobowych jest Impresja Studio Promocji z siedzibą w Warszawie, przy ulicy Drewnianej 5 lok. 3,. Poniżej znajdziesz wszelkie niezbędne informacje dotyczące przetwarzania Twoich danych osobowych w związku z realizacją usługi informacyjnej.

2. Dane osobowe przetwarzane są w celu w celu świadczenia usług informacyjnych oraz w celach marketingowych. Podstawą prawną jest art. 6 ust. 1 lit a Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE - „RODO”).

3. Dane będą przetwarzane w celach marketingowych do momentu wycofania przez Ciebie zgody na takie przetwarzanie.

W zakresie usług Impresja Studio PR Twoje dane będą przetwarzane przez okres, w którym usługi te będą świadczone oraz, w uzasadnionych wypadkach, po zakończeniu ich świadczenia, jednak wyłącznie jeżeli jest dozwolone lub wymagane w świetle obowiązującego prawa np. przetwarzanie w celach statystycznych, rozliczeniowych lub w celu dochodzenia roszczeń. W takim przypadku dane będą przetwarzane jedynie przez okres niezbędny do realizacji odpowiednich celów.

4. Po zakończeniu przetwarzania danych osobowych w pierwotnym celu, dane będą, w uzasadnionych wypadkach, przetwarzane po zakończeniu ich świadczenia, jednak wyłącznie jeżeli jest dozwolone lub wymagane w świetle obowiązującego prawa np. przetwarzanie w celach statystycznych, rozliczeniowych lub w celu dochodzenia roszczeń. W takim przypadku dane będą przetwarzane jedynie przez okres niezbędny do realizacji odpowiednich celów.

5. Podanie danych jest dobrowolne

6. Twoje dane osobowe nie będą przekazywane.

7. Jako administrator Twoich danych, zapewniamy Ci prawo dostępu do Twoich danych, możesz je również sprostować, żądać ich usunięcia lub ograniczenia ich przetwarzania. Możesz także skorzystać z uprawnienia do złożenia wobec Administratora sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych oraz prawa do przenoszenia danych do innego administratora danych. W przypadku wyrażenia dobrowolnej zgody, przysługuje Ci prawo cofnięcia zgody na przetwarzanie danych w dowolnym momencie co nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem. Informujemy także, że przysługuje Ci prawo wniesienia skargi do organu nadzorującego przestrzeganie przepisów ochrony danych osobowych.

8. Na niniejszej witrynie znajdują się wtyczki społecznościowe serwisu Facebook: „Lubię to”, które są powiązane z serwisem Facebook. Pod naszym artykułami umieszczany jest kod odwołujący się do serwisu Facebook. Używając przycisku „Lubię to”, użytkownik loguje się do serwisu Facebook, w którym obowiązują zasady ochrony prywatności określone przez serwis Facebook.

9. Ta strona zbiera w sposób automatyczny informacje zawarte w plikach cookies i wykorzystuje je w celach statystycznych oraz do usprawnienia funkcjonowania serwisu. Pliki Cookiem są też zbierane przez Google Analytics. Pliki cookies są plikami tekstowymi, które przechowywane są w komputerze użytkownika serwisu.

Wykorzystujemy dwa rodzaje plików cookies – tymczasowe i stałe. Pliki tymczasowe przechowywane są do momentu opuszczenia przez Ciebie naszej strony (poprzez wejście na inną stronę, wylogowanie lub wyłączenie przeglądarki). Pliki stałe przechowywane są w Twoim komputerze do czasu ich usunięcia lub przez czas wynikający z ich ustawień.

W każdej chwili możesz dokonać zmiany ustawień swojej przeglądarki, aby zablokować obsługę plików cookies lub każdorazowo uzyskiwać informacje o ich umieszczeniu w swoim urządzeniu. Inne dostępne opcje możesz sprawdzić w ustawieniach swojej przeglądarki internetowej. Większość przeglądarek domyślnie jest ustawione na akceptację zapisu plików cookies w komputerze. Informacje dotyczące ustawień przeglądarek internetowych dostępne są w jej menu (pomoc) lub na stronie jej producenta.

Korzystając z tej strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki
       

10. Przedstawicielem Administratora jest Tomasz Brzozowski Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.