updated 3:25 PM CEST, Apr 23, 2018
A+ A A-

Na wino świętomarcińskie do Czech

  • Napisane przez Anna Gruszczyńska
  • Dział: Czechy
Wyróżniony Salon win w Czechach CzechTourism Salon win w Czechach

Jesienią polecamy czytelnikom Kuriera365.pl wypad do Czech i udział w imprezach związanych z wprowadzaniem na stoły młodego wina świętomarcińskiego u naszych południowych sąsiadów. Degustacja młodych win należy do tradycyjnych rytuałów miłośników wina.

Próbowanie pierwszych młodych win, od dawien dawna w Czechach rozpoczynano na św. Marcina. Podobnie jak Francuzi piją swoje Beaujolais Nouveau, Czesi od 11 listopada piją młode wino świętomarcińskie. Wina te są świeże, charakteryzują się owocowym smakiem i mogą zawierać małe ilości dwutlenku węgla. Podaje się je z tradycyjnymi, regionalnymi potrawami. Wino czerwone do pieczonej gęsi z czerwoną i białą kapustą, knedlami i placuszkami ziemniaczanymi. Do białego i różowego znawcy polecają pieczonego kurczaka z nadzieniem. Młode wina sprzedawane są w Czechach do świąt Bożego Narodzenia.

Polecamy imprezy:

Chrzest win świętomarcińskich w mieście Úherské Hradiště (80 km od Brna), 11.11.2011, w godz. od 9 do 18.

Na świętego Marcina, w tym szczególnym dniu dla wszystkich winiarzy i miłośników wina, w mieście Úherské Hradiště na południu Moraw otwarte zostaną pierwsze butelki wina z jesiennego zbioru.

www.slovacko.cz

Świętomarcińskie i pieczona gęś 2011 w Pradze, 11.11.2011, plac Jerzego z Poděbrad, w godz. od 9 do 20

Oprócz młodego wina, pieczonej gęsi i innych smakołyków nie zabraknie tradycyjnej morawskiej muzyki i programu rozrywkowego.

www.praguewelcome.cz

Młode wino w Valticach, 11.11.2011, w godz. od 11:11

Na świętomarcińskie zapraszają Valtice leżące na południu Moraw przy granicy z Austrią. Impreza odbędzie się w niezwykłych Podziemiach Valtickich – unikatowym labiryncie podziemnych korytarzy łączących zabytkowe piwnice winne, pochodzącym z XIII wieku.

www.valtickepodzemi.cz

Świętomarcińskie święcenie na zamku Zbiroh (60 km od Pragi), 12.11.2011, w godz. od 10 do 18.

Podczas imprezy na dziedzińcu zamkowym spróbujemy najlepszych czeskich i morawskich win świętomarcińskich a także pieczonej świętomarcińskiej gęsi, kołaczy i innych przysmaków.

Goście będą mogli również zwiedzić zamek z przewodnikiem i zajrzeć między innymi do sali, w której Alfons Mucha malował słynną Epopeję Słowiańską. W bogatym programie towarzyszącym nie zabraknie jarmarku rzemiosł, podczas którego zaprezentują swe dzieła miejscowi twórcy i wielkiego pokazu sztucznych ogni. Ważnym punktem imprezy będzie przyjazd świętego Marcina na białym koniu, który przywita zgromadzonych gości.

www.zbiroh.com

Festiwal Otwartych Piwnic Winnych w regionie Znojemsko, 19-20.11.2011.

Zaledwie kilka dni po otwarciu pierwszych butelek świętomarcińskiego na festiwal winiarski zaprasza region Znojemsko na południowych Morawach.

Piwnice winne w Znojmie i miejscowościach Dobšice, Šaldorf czy Šatov zaoferują najlepsze wino i wyśmienitą kuchnię.

www.jizni-morava.cz

{jumi [*6]}

Warszawa