updated 2:21 PM CET, Mar 20, 2019
Na żywo:
A+ A A-

Używanie opon zimowych w Czechach

  • Napisane przez Anna Gruszczyńska
  • Dział: Czechy
Wyróżniony Jadąc na Sylwestra do Pragi pamiętajmy o zmianie opon. CzechTourism Jadąc na Sylwestra do Pragi pamiętajmy o zmianie opon.
Uwaga podróżujący po Czechach! U naszych południowych sąsiadów od listopada 2011 obowiązują surowsze przepisy dotyczące używania opon zimowych!

W tym roku wprowadzono w Czechach nowe przepisy dotyczące używania opon zimowych. Wymaga się używania opon zimowych w okresie od 1 listopada do 31 marca, jeśli na jezdni znajduje się zwarta warstwa śniegu, lód czy szadź lub jeśli ze względu na warunki pogodowe można spodziewać się wystąpienia na drodze w czasie jazdy zwartej warstwy śniegu, lodu czy szadzi.

Przepis dotyczy zarówno pojazdów silnikowych o masie całkowitej nie przekraczającej 3,5 tony, jak i pojazdów o masie całkowitej przekraczającej 3,5 tony. Głębokość bieżnika w oponach zimowych musi wynosić co najmniej 4 mm dla pojazdów do 3,5 tony oraz co najmniej 6 mm dla pojazdów powyżej 3,5 tony.

Przepis nie dotyczy sytuacji, w której było konieczne użycie koła zapasowego (z letnią oponą).

Za brak opon zimowych podczas wyżej wymienionych warunków pogodowych grozi mandat w wysokości 2000 koron (około 340 zł). Ponadto, jeśli na letnich oponach spowodujemy wypadek drogowy, policja weźmie tę okoliczność pod uwagę.

Na tym jednak nie koniec – zgodnie z nowymi przepisami, jeśli policja uzna, że kierowca swą dalszą jazdą na nieodpowiednich oponach może spowodować zagrożenie bezpieczeństwa w ruchu drogowym oraz płynności ruchu na drodze, może zakazać kierowcy dalszej jazdy.

W związku z nowym przepisem zaleca się kierowcom udającym się do Czech zmianę opon na zimowe, aby uniknąć nieprzyjemnych sytuacji i oczywiście dla własnego bezpieczeństwa. Nie możemy przecież przewidzieć, jaka pogoda spotka nas w czasie zimowej podróży.

Źródło: www.uamk.cz

{jumi [*6]}

Please provide full Credentials Infomation