updated 10:57 AM CEST, Apr 24, 2019
A+ A A-

Vorarlberg - ojczyzna narciarstwa

  • Napisane przez Kinga Wesoły / SIZ PAP
  • Dział: Austria
Wyróżniony Vorarlberg - ojczyzna narciarstwa fot.: AB

Austriacki Vorarlberg - to kraina, w której ponoć "wynaleziono" narciarstwo. Vorarlberg leży w zachodniej Austrii na zbiegu granic z Niemcami, Szwajcarią i Księstwem Liechtenstein. Region ten jest uważany za ojczyznę prekursorów biegów narciarskich.

Od ponad 100 lat różnorodne sporty zimowe odgrywają znaczącą rolę w tej górzystej krainie położonej między Jeziorem Bodeńskim a przełęczą Arlberg. Obecnie Vorarlberg czerpie korzyści z wieloletnich doświadczeń, idealnych warunków topograficznych, innowacyjnych pomysłów, a także typowej dla tego regionu gościnności.

Kraj i ludzie

Vorarlberg ma opinię dynamicznego, przodującego w wielu dziedzinach regionu o artystycznej atmosferze. Atmosfera otwartości jest tutaj niemal namacalna - przejawia się w zaskakująco nowoczesnej architekturze, nietypowych projektach, w przemyślanej i wysokiej jakości ofercie. Regiony narciarskie zostały w rozsądny sposób wkomponowane w naturę. Narciarze i miłośnicy jazdy na snowboardzie doceniają doskonale przygotowane i zróżnicowane trasy. Coraz więcej osób próbuje swoich sił we freeridzie, korzystając z okazji do pozostawienia własnych śladów poza wyznaczonymi trasami.

Jakość oferty jest wysoka - wystarczy wybrać się do Lech-Zürs, które należy do najlepszych ośrodków narciarskich na świecie. A także do Brand - ośrodka sportów zimowych szczególnie lubianego przez rodziny - oraz do Montafon, gdzie od grudnia, dzięki połączeniu stacji Hochjoch i Silvretta Montafon, narciarze będą mieli do dyspozycji niemal nieograniczony region narciarski.

Osoby, które nie przepadają za atmosferą stoków, mogą udać się na piesze spotkania z zimową naturą, przemieszczając się na rakietach śnieżnych lub nartach biegowych po przeznaczonych do tego celu trasach, albo zjeżdżając na sankach. Nasi eksperci zajmujący się aktywnym spędzaniem czasu na świeżym powietrzu organizują przejażdżki po okolicy psimi zaprzęgami, snowtubing lub zjazdy na tyrolce.

Smakosze zostaną pozytywnie zaskoczeni rozkoszami podniebienia oferowanymi przez miejscową kuchnię. W licznych restauracjach i gospodach serwowane są przysmaki regionalnej kuchni, które powinny zadowolić nawet te bardziej wyrafinowane gusta.

Wioski Vorarlbergu zachowały swój typowy klimat, zwracając uwagę nastrojowym połączeniem tradycyjnej zabudowy ze współczesną architekturą. W oczy rzuca się przede wszystkim duża liczba solidnych domów w stylu charakterystycznej dla Vorarlbergu nowoczesnej architektury - także drewnianej. Również wiele miejscowych hoteli zachwyca ciekawym połączeniem tradycji z nowoczesnością i przytulną atmosferą. Właściciele kwater w Vorarlbergu stawiają na jakość we wszystkich kategoriach cenowych - od 5-gwiazdkowych hoteli po prywatne pokoje. W tym sezonie zimowym goście z Polski mogą liczyć na specjalne zniżki w 16 obiektach - od mieszkań wypoczynkowych po 4-gwiazdkowe hotele.

Inwestycje i nowości w sezonie zimowym 2011/2012

· Od tej zimy dwie nowe kolejki gondolowe połączą ośrodki narciarskie Nova w St. Gallenkirch/Gaschurn oraz Hochjoch koło Schruns. Dzięki temu Silvretta Montafon stanie się największym ośrodkiem narciarskim w Vorarlbergu.

· W ośrodku Sonnenkopf w Klostertal nowy, 4-osobowy wyciąg krzesełkowy na Riedkopf zastąpi stary wyciąg orczykowy. Na stacji narciarskiej narciarze i turyści będą mogli odpocząć w nowej restauracji górskiej Muttjöchle - z zimowego tarasu będą mogli podziwiać wyjątkowe widoki.

· W Lech Zürs am Arlberg odbyła się modernizacja kolejki Weibermahdbahn. Do użytku zostanie oddana kolej łączona z 8-osobowymi krzesełkami i 10-osobowymi kabinami.

· W Gaschurn w Montafon wraz z początkiem sezonu zimowego otwiera swoje podwoje hotel Explorer - designerski hotel klasy ekonomicznej, liczący 100 pokoi. Po hotelu Explorer w Oberstdorfie (D) będzie to drugi certyfikowany hotel pasywny w Europie. Hotel stawia na nieformalną, swobodną atmosferę dla miłośników zimowych sportów ze wszystkich grup wiekowych.

· W pensjonacie Hotel Post w Dalaas w Klostertal w grudniu 2011 roku zostanie zakończona szeroko zakrojona przebudowa. Oprócz nowych pokoi, restauracji i SPA, w znajdujących się na tyłach domu skałkach powstaje pierwsza grota solna na terenie Vorarlbergu. Wzbogacone morską solą powietrze wytwarza dobroczynny mikroklimat. Przebywanie w grocie solnej wzmacnia organizm, ożywia i wspomaga siły obronne organizmu.

Tygodnie promocyjne w Brandnertal

Miłośnicy przyrody, aktywnego spędzania wolnego czasu oraz rodziny są mile widziani w Brandnertal. Ośrodek narciarski z 55 km tras przekonuje jakością, a nowe trasy kuszą komfortem i zapierającymi dech w piersiach panoramicznymi widokami. W tym sezonie 4 obiekty w Brandnertal oferują specjalne rabaty zimowe. Na uwagę zasługuje hotel Lagant, oferujący 7 noclegów z 6-dniowym karnetem narciaskiem i pakietem "fam so gut", opiekę nad dziećmi, dostęp do przechowalni nart, program umożliwiający rodzicom wyspanie się i inne usługi. Cena od 583 EUR (http://www.lagant.at).

Superatrakcje w Montafon

W samym sercu majestatycznych gór Vorarlbergu znajduje się nowoczesny pensjonat rodzinny i młodzieżowy Montafon. Oferta na 7 noclegów z niepełnym wyżywieniem i karnetem narciarskim na terenie Montafon. Cena od 636 EUR (http://www.jufa.at/montafon).

Arlberg Special

Arlberg, z ośrodkami narciarskimi Lech Zürs, Klösterle i Stuben po stronie Vorarlbergu, należy do najlepszych i najlepiej zorganizowanych ośrodków narciarskich na świecie. W apartamentowcu Eldorado mogą się Państwo cieszyć 1-tygodniowym pobytem zimowym z 6-dniowym karnetem narciarskim Arlbergspecial wliczonym w cenę. Ośrodek jest oddalony od centrum wioski Lech i szkoły narciarskiej Lech tylko o 3 minuty drogi pieszo. Cena od 594 EUR (http://www.hotelolympia.at).

{jumi [*6]}

Please provide full Credentials Infomation