updated 8:13 PM CET, Jan 17, 2019
Na żywo:
A+ A A-

Gwiazda betlejemska nad Pragą

Wyróżniony Gwiazda betlejemska nad Pragą sxc.hu

Świąteczna atmosfera wypełnia Pragę już od początku Adwentu, kiedy to na Rynku Starego Miasta rozbłyska światło choinki i rozpoczyna się jarmark adwentowy. Ale to nie jedyne miejsce w Pradze, gdzie czuć magię Bożego Narodzenia.


Najbardziej prestiżowy i najliczniej odwiedzany przez turystów kiermasz znajduje się na Placu Staromiejskim przed ratuszem, Tyńskim Chramem (kościołem Panny Marii przed Tynem), kościołem św. Mikołaja, pomnikiem Jana Husa oraz zabytkowymi pałacami i kamieniczkami. Dla zwiedzających i fotografujących wzniesiono nawet specjalne, wysokie podium, z którego można lepiej obejrzeć cały teren. Świąteczne kramy pojawiły się także tradycyjnie na placu Wacława, Republiki i na Kampie.

 

Stoiska są pełne dekoracji świątecznych, dekoracji ze słomy, pierników, pachnących świeczek, a także ciepłych szali i czapek. Zmarznięci goście z przyjemnością skosztują gorącego punczu czy miodu pitnego, a wygłodzeni uraczą się pieczonymi kasztanami, kukurydzą i tradycyjnym czeskim pieczywem.

Kramy sprzedają „mydło i powidło", czyli dosłownie wszystko, za co rozmarzony nabywca lub turysta będzie chciał zapłacić. Pojawiają się pamiątki, nierzadko oryginalne wyroby ludowe, ale też chińskie zabawki, szaliki, czapki, rękawiczki, swetry, błyskotki, słodycze, napoje. W morzu błyskotek należy uważać, aby nie nadziać się przypadkiem na bubel za promocyjną cenę.

Dzieci i dorosłych przyciąga stajenka z żywymi zwierzętami: osiołkiem, konikiem, kozą, owieczkami, najwyższą w stolicy choinką i drewnianą szopką. Szopka w Czechach nazywana jest betlemą. Tradycje tego zwyczaju sięgają średniowiecza. Dziś twórcy szopek proponują piękne i nowatorskie dzieła, np. z papier-marche. Wystaw szopek jest wiele i są bardzo popularne w całych Czechach.

Na jarmarki świąteczne zapraszają także inne czeskie miasta oraz zamki i pałace, np. Křivoklát, zamek Loket, zamek Sychrov i miasto Mielnik. Okres adwentu czeski Krumlov wita uroczystym rozświetleniem choinki i śpiewem kolęd. W każdą niedzielę adwentu na rynku można wziąć udział w ciekawych wydarzeniach kulturalnych - koncerty, Mikołaj, zdobienie pierników, wyrób ozdób choinkowych, a wszystko to w romantycznym otoczeniu pięknego historycznego miasta.

 

{jumi [*6]}

Warszawa