Logo
Wydrukuj tę stronę

Gwiazda betlejemska nad Pragą

Wyróżniony Gwiazda betlejemska nad Pragą sxc.hu

Świąteczna atmosfera wypełnia Pragę już od początku Adwentu, kiedy to na Rynku Starego Miasta rozbłyska światło choinki i rozpoczyna się jarmark adwentowy. Ale to nie jedyne miejsce w Pradze, gdzie czuć magię Bożego Narodzenia.


Najbardziej prestiżowy i najliczniej odwiedzany przez turystów kiermasz znajduje się na Placu Staromiejskim przed ratuszem, Tyńskim Chramem (kościołem Panny Marii przed Tynem), kościołem św. Mikołaja, pomnikiem Jana Husa oraz zabytkowymi pałacami i kamieniczkami. Dla zwiedzających i fotografujących wzniesiono nawet specjalne, wysokie podium, z którego można lepiej obejrzeć cały teren. Świąteczne kramy pojawiły się także tradycyjnie na placu Wacława, Republiki i na Kampie.

 

Stoiska są pełne dekoracji świątecznych, dekoracji ze słomy, pierników, pachnących świeczek, a także ciepłych szali i czapek. Zmarznięci goście z przyjemnością skosztują gorącego punczu czy miodu pitnego, a wygłodzeni uraczą się pieczonymi kasztanami, kukurydzą i tradycyjnym czeskim pieczywem.

Kramy sprzedają „mydło i powidło", czyli dosłownie wszystko, za co rozmarzony nabywca lub turysta będzie chciał zapłacić. Pojawiają się pamiątki, nierzadko oryginalne wyroby ludowe, ale też chińskie zabawki, szaliki, czapki, rękawiczki, swetry, błyskotki, słodycze, napoje. W morzu błyskotek należy uważać, aby nie nadziać się przypadkiem na bubel za promocyjną cenę.

Dzieci i dorosłych przyciąga stajenka z żywymi zwierzętami: osiołkiem, konikiem, kozą, owieczkami, najwyższą w stolicy choinką i drewnianą szopką. Szopka w Czechach nazywana jest betlemą. Tradycje tego zwyczaju sięgają średniowiecza. Dziś twórcy szopek proponują piękne i nowatorskie dzieła, np. z papier-marche. Wystaw szopek jest wiele i są bardzo popularne w całych Czechach.

Na jarmarki świąteczne zapraszają także inne czeskie miasta oraz zamki i pałace, np. Křivoklát, zamek Loket, zamek Sychrov i miasto Mielnik. Okres adwentu czeski Krumlov wita uroczystym rozświetleniem choinki i śpiewem kolęd. W każdą niedzielę adwentu na rynku można wziąć udział w ciekawych wydarzeniach kulturalnych - koncerty, Mikołaj, zdobienie pierników, wyrób ozdób choinkowych, a wszystko to w romantycznym otoczeniu pięknego historycznego miasta.

 

{jumi [*6]}

Realizacja i wykonanie Fanaberie - tworzymy przestrzeń w sieci.