updated 10:57 AM CEST, Apr 24, 2019
A+ A A-

Sytuacja w Austrii opanowana

  • Napisane przez Kinga Wesoły / SIZ PAP
  • Dział: Austria
Wyróżniony Zima w Austrii fot.: Austria.info Zima w Austrii

Sytuacja w zachodniej Austrii została opanowana. Dotychczasowe utrudnienia na drogach dojazdowych do popularnego wśród polskich narciarzy austriackiego Tyrolu zostały usunięte. Rekordowe opady śniegu, które nawiedziły w miniony weekend zachodnią Austrię, były przyczyną zamknięcia wielu dróg dojazdowych.

 

Ze względu na wysokie zagrożenie lawinowe przez kilka dni zablokowany był dojazd m.in. do St. Anton i Ischgl. Od wtorku przełęcz Arlberg jest znowu przejezdna, a w środę rano otwarto drogę do Ischgl i Galltür w dolinie Paznaun. Kierowcy bez problemów mogą się dostać również do doliny Stubai.

Austriaccy synoptycy zapewniają, że to koniec obfitych opadów i na najbliższe dni prognozują słoneczną pogodę. Do końca tygodnia będą panować doskonałe warunki do jazdy na nartach.

W kilkunastu ośrodkach narciarskich w austriackim Tyrolu w ostatnim miesiącu spadło najwięcej śniegu od 30 lat. Na lodowcu w Stubai leży go w tej chwili 280 cm. W miejscowościach Nauders czy Galltür podobnych opadów nie rejestrowano od ponad 60 lat. Z niedzieli na poniedziałek w regionie Zugspitz Arena spadło nawet 70 cm śniegu, w St. Anton am Arlberg leży go ponad 550 cm, a na Valludze prawie 600. Pierwszy raz w historii tak olbrzymie opady śniegu zanotowano we wschodniej części Tyrolu (m.in. w Wildschönau) oraz w regionie Ski Welt Wilder Kaiser Brixental, który odnotował w ostatnich dniach 50 cm świeżego śniegu.

"Do wszystkich ośrodków narciarskich na zachód od stolicy Tyrolu - Innsbrucku - można bezpiecznie dotrzeć autostradą. Zapraszamy turystów z całej Europy, pogoda jest wspaniała, a warunki narciarskie idealne" - podsumowuje szef biura promocji doliny Stubai, Herbert Hofer.

Według oficjalnych statystyk, z Polski do Austrii co roku na narty wybiera się ponad 210 tys. turystów. 100 tys. z nich spędza swój zimowy urlop w Tyrolu. Najchętniej wybieraną miejscowością jest z kolei Neustift im Stubaital w Tyrolu.

{jumi [*6]}

Please provide full Credentials Infomation