updated 6:15 PM CET, Mar 18, 2019
Na żywo:
A+ A A-

Dobre warunki narciarskie w Czechach!

  • Napisane przez Anna Gruszczyńska
  • Dział: Czechy
Wyróżniony Pec pod Śnieżką - schronisko Jitrenka. CzechTourism Pec pod Śnieżką - schronisko Jitrenka.

W czeskich górach przybywa śniegu, więc wszystkich spragnionych prawdziwej zimy Czeska Centrala Ruchu Turystycznego-CzechTourism zaprasza do czeskich ośrodków narciarskich. W Górach Izerskich utrzymuje się warstwa od 30 do 120 cm śniegu.

 

Idealne warunki panują także w Jesionikach i Karkonoszach. W ośrodku Pradziad na przykład  jest około 215 cm śniegu, Červenohorské sedlo 60-140 cm, Petříkov 120-160 cm, Přemyslov 80-140 cm, Kouty nad Desnou 80-130 cm, Harrachov 90-115 cm, Rokytnice nad Jizerou 75-135 cm, Svatý Petr 90-110 cm, Horní Mísečky-Medvědín 80-170 cm, Černá Hora-Janské Lázně 60-160 cm, Pec pod Śnieżką 40-120 cm, Malá Úpa 20-80 cm, Benecko 60-75 cm.

Nie pożałują także narciarze, którzy wybiorą się w Beskidy czy w Góry Orlickie. W tutejszych ośrodkach narciarskich leży od 40 do 100 cm śniegu.

 

Karkonoszy nie trzeba przedstawiać

Najlepszym i najpopularniejszym czeskim ośrodkiem narciarskim jest Szpindlerowy Młyn. Odbywa się tu wiele znaczących imprez sportowych. W tym roku narciarze mają do wyboru także trzygodzinne karnety, mogą również zakupić skipassy przez internet w korzystnych cenach. Najważniejszą nowością są specjalne bramki elektroniczne Digital Signage umieszczone przy wejściach na stacje Hromovka i Svatý Petr – Pláň.

Ośrodek Horní Malá Úpa – Pomezky może pochwalić się sztucznym zaśnieżaniem i nową restauracją SKiMU House przy trasie zjazdowej. W ośrodku Černá hora znajdziemy w tym sezonie 6 automatów do zwrotu kart chipowych.

 

Szumawa - idealna dla rodzin z dziećmi

W najbardziej znanym szumawskim ośrodku narciarskim Špičák została w tym roku o jedną czwartą zwiększona powierzchnia tras zjazdowych. Ceny karnetów pozostały tu na poziomie z ubiegłego roku. Nowością w ośrodku jest również wprowadzenie w soboty regularnego połączenia autobusowego z Pragi. Rozszerzenie tras zjazdowych umożliwi organizowanie tu także międzynarodowych zawodów. Rozległą modernizację przeszedł w ostatnich latach ośrodek narciarski Lipno. Oferuje on idealne warunki dla rodzin z dziećmi, początkujących narciarzy i grup szkolnych. Skipassy dziecięce obowiązują tu dla osób w wieku do 18 lat.

 

Klínovec - perełka Rudaw

Najważniejszą nowością w ośrodku Klínovec jest kryta, ekspresowa, czteroosobowa kolejka linowa. Wydłużona została trasa zjazdowa, obecnie jest ona najdłuższa na Klinovcu. W ośrodku znajdziemy także stok dla początkujących narciarzy i rodzin z małymi dziećmi. Zaawansowani snowboardziści mogą korzystać z rampy.

W centrum narciarskim Bublava unikniemy kolejek do wyciągów. Ośrodek oferuje trasy zjazdowe o wszystkich poziomach trudności, szeroki wybór różnego rodzaju karnetów, zjazdy wieczorne i park snowboardowy. Bublava jest w trakcie realizowania projektu transgranicznego „region narciarski Klingenthal – Bublava", którego celem jest ujednolicenie oferty narciarskiej po obu stronach granicy.

 

W Górach Izerskich króluje Jeszczed

Perełką Gór Izerskich jest szczyt Jeszczed, z którego rozciąga się piękny widok na Liberec i całą okolicę. Do ośrodka narciarskiego Jeszczed możemy dojechać z Liberca komunikacją miejską lub samochodem trasą Praga – Liberec. Tegoroczną nowością jest usługa Skiline, która umożliwia każdemu narciarzowi sprawdzenie, na podstawie numeru serii karnetu, ile przejechał kilometrów, a także ile razy korzystał z kolejki linowej. Jeszczed oferuje we współpracy z Centrum Babylon atrakcyjny pakiet  „Z nart do aquaparku". Za bardzo korzystną cenę narciarze mogą zakupić całodniowy karnet do ośrodka Jeszczed uprawniający także do skorzystania z  aquaparku w Centrum Babylon.

Ośrodek narciarski jest czynny w godzinach od 8:30 do 16:00, natomiast aquapark od 10:00 do 22:00. Największą stacją narciarską w Górach Izerskich jest Tanvaldský Špičák. Znajdziemy tu6 kilometrówtras zjazdowych o wszystkich poziomach trudności, sztucznie zaśnieżanych na całej długości. Tanvaldský Špičák II jest idealny dla najmłodszych narciarzy. Jest tam ruchomy dywan, wyciąg dla dzieci i wiele atrakcji.

 

Beskidy urzekną malowniczymi krajobrazami

Dobre warunki miłośnikom białego szaleństwa oferują także Beskidy. Do najpopularniejszych tutejszych ośrodków należy Řeka w pobliżu Třinca. Tegoroczną nowością w centrum Skialpin Pustevny są skibusy, którymi narciarze dojadą aż do głównej trasy zjazdowej, a także karnety dla seniorów powyżej 65 lat, w cenie karnetów dziecięcych. Ośrodek Razula w miejscowości Velké Karlovice zainaugurował w poniedziałek 2 stycznia akcję promocyjną  „Śmigaj na nartach i pływaj". Narciarze za wybrane skipassy otrzymają bezpłatny godzinny pobyt na basenach termalnych Wellness Horal. Po dniu spędzonym na stoku będą więc mogli zrelaksować się w słonej wodzie o temperaturze36°C.

 

Góry Orlickie nie pozostają w tyle

Atrakcyjne ośrodki znajdziemy także w Górach Orlickich. Region narciarski Buková hora, do którego należy stacja Čenkovice, jest największym ośrodkiem narciarskim województwa pardubickiego. Otrzymał on również złotą odznakę jakości „Czeski TOP ośrodek". Narciarze mają tu do dyspozycji trasy o średnim i łatwym poziomie trudności, o całkowitej długości4000 metrów, osiem wyciągów o przepustowości 4400 osób na godzinę, zjazdy wieczorne i snowpark.

Najlepszym ośrodkiem narciarskim w Górach Orlickich i jednym z najlepszych w Czechach jest miejscowość Říčky, leżąca na południowo-wschodniej stronie stoku Zakletý. Zaletą ośrodka jest dogodne usytuowanie na wysokości 740-992 mn.p.m., nowoczesna kolej linowa i długie trasy zjazdowe.

Popularna wśród narciarzy jest również stacja Červená Voda, uruchomiona dopiero w ubiegłym roku. Znajdziemy tu najdłuższą trasę zjazdową w Górach Orlickich i ogrzewaną, czteroosobową kolej linową. Tegoroczną nowością są radary, dzięki którym można zmierzyć prędkość jazdy na nartach.

 

Jeden z najnowocześniejszych ośrodków narciarskich znajdziemy w Jesionikach

Super nowoczesny, największy na Morawach ośrodek narciarski Kouty nad Desnou szczyci się pierwszą w Czechach sześcioosobową kolejką linową. Dwie spośród czterech tutejszych  tras zjazdowych mają długość ponad 2  kilometry i wyjątkową szerokość ponad50 metrów. Bogatą ofertę narciarską uzupełnia słoneczny taras z bufetem w stylu alpejskim, przy górnej stacji kolejki linowej i kilka restauracji.

 

Wyżyna Czesko-Morawska - raj narciarzy biegowych

W Czechach znajdziemy ponad 200 ośrodków narciarskich, dysponujących ponad450 kilometramitras zjazdowych oraz ponad3000 kilometrówdoskonale oznaczonych tras biegowych. Rajem narciarzy biegowych jest malownicza Wysoczyzna. Na wspaniałą wycieczkę na biegówkach możemy wyruszyć także trasami we wszystkich wymienionych tutaj górach czeskich. Miłośnicy białego szaleństwa znajdą w Czechach także trasy bobslejowe i saneczkowe.

Informacje o większości czeskich ośrodków narciarskich znajdziemy na stronie www.holidayinfo.cz.

{jumi [*6]}

Please provide full Credentials Infomation